Informatyka - wprowadzenie, I


KONSPEKT

I. Metryczka konspektu.

    1. 1.Imię i nazwisko: - Piotr Krzysztoń.

    2. 2.Data prowadzenia zajęć: - 1998-09-11

    3. 3.Typ szkoły: - Szkoła podstawowa nr 1

    4. 4.Nauka przedmiotu: - Informatyka

    5. 5.Klasa: - VIII b

6.Miejsce realizacji lekcji: - Pracownia komputerowa

II. Umiejscowienie lekcji w jednostce metodycznej.

    1. 1.Temat lekcji poprzedniej: - Lekcja organizacyjna.

    2. 2.Temat lekcji prowadzonej: - Wprowadzenie do informatyki i użytkowania komputerów.

    3. 3.Temat lekcji następnej: - Urządzenia wejścia i wyjścia.

    4. 4.Czas trwania lekcji: - 2 x 45 minut

5.Czas trwania jednostki metod. - 2 x 45 minut.

III. Cele.

    1. 1. Cele operacyjne lekcji.

1.1 Wiadomości do zapamiętania:

a). Uczeń będzie posługiwał się prawidłowymi nazwami pierwszych komputerów na świecie(Eniak,, ZX Spectrum, Commodore 64, Atarii 800, IBM PC);

b). Uczeń będzie poprawnie wymieniał dziedziny w których jest zastosowany sprzęt komputerowy;

c).Uczeń poprawnie określi czym zajmuje się informatyka.

1.2 Wiadomości do zrozumienia:

a). Uczeń wyjaśni zalety i zagrożenia wynikające z pracy z komputerem na poziomie dobrym;

b). Uczeń poprawnie opisze zapotrzebowanie społeczeństwa na sprzęt komputerowy;

1.3 Umiejętności intelektualne.:

a). Uczeń poprawnie określi sposoby bezpiecznej pracy przy komputerze.

b). Uczeń bezbłędnie wyjaśni przepisy BHP.

1.4 Umiejętności praktyczne:

a). Uczeń poprawnie określi bezpieczny sposób eksploatowania urządzeń komputerowych bez korzystania z pomocy naukowych;

1.5 Zdolności poznawcze:

a). Pobudzenie u uczniów wyobraźni technicznej - przestrzennej (związaną z zastosowaniem informatyki na szeroką skalę;

b). Wyrobienie u uczniów myślenia technicznego - abstrakcyjnego (związanego z pracą zestawu komputerowego);

c). Wytworzenie u uczniów zainteresowań w dziedzinie informatyki.

2. Cele kierunkowe prowadzonej lekcji:

a). Uczeń zrozumie konieczność przestrzegania przepisów BHP przy eksploatacji urządzeń komputerowych oraz podczas montażu i demontażu;

b). Uczeń wymieni niebezpieczeństwa jakie stwarza nieprzestrzeganie przepisów BHP.

IV. Treści nauczania.

    1. 1. Zapotrzebowanie społeczeństwa na urządzenia komputerowe;

    2. 2. Zalety i wady urządzeń komputerowych;

    3. 3. Zagrożenia związane z eksploatacją komputera;

    4. 4. Zapoznanie się z urządzeniami komputerowymi;

5. Montaż i demontaż zestawu.

V. Metody nauczania.

1. Faza przygotowawcza.

a). Zorientowanie się: „Co wiedzą uczniowie?” - pogadanka;

b). Rozmowa na temat bezpiecznej pracy z komputerem - dyskusja.

c). Pokazanie kilku wybranych urządzeń - pokaz + omówienie.

d). Wykład na temat „Czym zajmuje się informatyka”;

2. Faza wykonawcza.

a). Przykłady zastosowań komputerów;

b). Przepisy BHP stanowiska komputerowego..

c). Praktyczne zastosowanie nabytej wiedzy poprzez:

VI. Formy nauczania.

1. Faza przygotowawcza:

a). Forma podstawowa - praca zbiorowa;

b). Forma awaryjna - praca zbiorowa;

2. Faza wykonawcza:

a). Forma podstawowa - praca zespołowa;

b). Forma awaryjna - praca zbiorowa;

Praca samodzielna.

VII. Środki dydaktyczne.

    1. 1. Tablica

    2. 2. Kreda

Plansze z rysunkami

Gotowe urządzenia komputerowe

Regulamin pracowni komputerowej

VIII. Przebieg lekcji.

    1. 1. Faza przygotowawcza.

    1. 1.1 Czynności organizacyjne.

    2. a). Przywitanie klasy;

    3. b). Sprawdzenie obecności;

    4. c). Podanie tematu lekcji;

    5. d). Wprowadzenie w temat lekcji.

1.2 Określenie celów lekcji.

a). Celem będzie zapoznanie się z dziedziną techniki jaką jest informatyka.

2. Faza wykonawcza.

a). Pytania ogólne do klasy typu „Co wiedzą o informatyce?”

b). Pogadanka związana z tematem lekcji.

c). Zapoznanie uczniów z przepisami BHP.

d). Pokaz rysunków oraz urządzeń komputerowych.

e). Wykład na temat dziedziny jaką jest informatyka.

3. Faza końcowa.

a). Sesja pytań na temat przeprowadzonej lekcji (uczniowie zadają pytania).


