Milena Derlikiewicz
Turystyka III gr. B
12.12.2005r.
KONSPEKT LEKCJI W KLASIE III
Temat: ROZMIESZCZENIE LĄDÓW I OCEANÓW NA KULI ZIEMSKIEJ.
Cele lekcji:
zapamiętanie wiadomości:
uczeń potrafi wymienić nazwy lądów,
zna ich wielkości,
uczeń zna typy mórz i potrafi podać ich przykłady,
zna pojęcie wyspy, półwyspu, kontynentu, zatoki, cieśniny, Stary Świat, Nowy Świat.
zrozumienie wiadomości:
uczeń potrafi podać różnice pomiędzy morzem a oceanem,
uczeń potrafi rozróżnić poszczególne typy mórz.
zastosowanie w sytuacjach typowych:
uczeń potrafi wskazać na mapie przykłady różnych typów mórz.
zastosowanie w sytuacjach problemowych:
uczeń potrafi podać przyczynę, dla której Zatoka Bengalska jest niekiedy zaliczana do mórz.
Metody pracy:
asymilacji wiedzy:
opis
pogadanka
praca z mapą
praca z podręcznikiem
praca z tekstem przewodnim
samodzielnego uczenia się
pokaz slajdów
praca z ksero
Środki dydaktyczne:
mapa fizyczna świata
atlas
PRZEBIEG LEKCJI
Ogniwa lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Środki dydaktyczne |
Uwagi |
Część wstępna |
|
|
|
2-3 min. |
Kontrola uczniów |
O czym rozmawialiśmy na ostatniej lekcji? Proszę wymienić typy skał? Jakie typy skał wyróżniliśmy? Proszę podać po jednym przykładzie. |
|
|
1 min. |
Nawiązanie do nowego tematu |
Zanim przystąpię do realizacji dzisiejszego tematu może powiecie mi swoimi słowami co rozumiemy pod pojęciem „rezerwat przyrody” i „park narodowy”? A jak myślicie czym różnią się od siebie rezerwat przyrody i park narodowy? Jak myślicie, który z tych obszarów jest większy?
Dziś właśnie zajmiemy się ochroną przyrody na świecie, zapiszcie temat.
To może teraz ktoś spróbujecie wyjaśnić mi różnicę między ochroną przyrody, a ochroną środowiska?
A teraz mam do Was pytanie, jak myślicie: 1. Dlaczego człowiek musi chronić środowisko przyrodnicze? 2. W jaki sposób człowiek chroni środowisko przyrodnicze? - Człowiek musi chronić środowisko przyrodnicze, aby zachować najcenniejsze pod względem przyrodniczym tereny, a także by umożliwić przetrwanie w naturalnych warunkach licznym gatunków roślin i zwierząt. - Człowiek chroni przyrodę poprzez powoływanie parków narodowych, rezerwatów, pomników przyrody i innych obszarów chronionych. |
|
|
5 min. |
Realizacja nowego materiału |
Podzielcie się teraz na sześć grup po 4-5 osób w każdej, będziecie pracować w grupach.
Proszę o uważne przeczytanie otrzymanego tekstu w grupach. Dotyczy on najciekawszych parków narodowych na świecie. Wasze zadanie polega na opisaniu jednego, według Was najciekawszego, a resztę parków znajdujących się na liście, znaleźć i wskazać na mapie.
Poproszę teraz jedną osobę z grupy pierwszej o podejście do przygotowanej konturowej mapy świata, odszukanie na niej miejsca, w którym znajduje się park i wbicie karteczki z nazwą parku, tam gdzie jest on położony, inna osoba opisze dany park, pozostałe natomiast osoby wymienią i przyczepią na mapie karteczki w miejscach reszty parków.
|
|
- Mapa fizyczna świata, - Atlas, - Plansza z konturową mapą świata, - Kolorowe karteczki z nazwami parków narodowych. - „Niezwykłe miejsca, niezwykłe krainy”, Wyd. Przegląd Reader's Digest”. |
1 min.
10 min.
19 min.
|
Zadanie domowe |
Waszą pracą domową będzie uzupełnienie tych „mini testów”. Nie powinny one sprawić Wam większych problemów. W razie kłopotów możecie skorzystać z dołączonych tekstów pomocniczych. |
|
|
1 min. |
Utrwalenie materiału |
Lub:
Co to jest ochrona przyrody? Jakie są konwencje chroniące przyrodę? Wymień po 2 przykłady obszarów chronionych na kontynentach. Wymień parki narodowe w Polsce. |
|
|
5 min. |