Działanie żołnierza na taktycznym torze przeszkód - konspekt, Konspekty, SZKOLENIE TAKTYCZNE


TEMAT: 3 DZIAŁANIE ŻOŁNIERZA NA TAKTYCZNYM TORZE PRZESZKÓD.

CEL: W wyniku opanowania treści tematu pchor. potrafi:

  1. pokonać różnymi sposobami;

  2. pokonać zapory inżynieryjne oraz naturalne przeszkody terenowe.

CZAS: 6x40'

METODA: Musztra bojowa.

MIEJSCE: ZOST

ZAGADNIENIA SZKOLENIOWE:

  1. Pokonywanie terenu biegiem w postawie wyprostowanej, chyłkiem, padanie i odczołgiwanie się.

  2. Czołganie na brzuchu , na czworakach i na boku.

  3. Wykonywanie skoków.

  4. Pokonywanie zapór inżynieryjnych i naturalnych przeszkód terenowych.

  5. Przemieszczanie się pod ogniem artylerii i broni maszynowej.

LITERATURA.:

  1. Regulamin walki wojsk lądowych SZ RP cz. III. (kompania, pluton, drużyna, załoga).

  2. Podręcznik żołnierza wojsk zmechanizowanych. Sygn. Szkol. 591/78.

  3. E. Kowal. „Działania żołnierza na polu walki.” Sygn. WSOWZ wew. 216/84.

ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE.

-

ubiór i oporządzenie niepełne

- 100 %

-

7,62 mm kbkAKM z odrzutnikami

- 100 %

-

7,62 mm nb. wz. 43 ''ślepe''

- 100 szt.

-

petarda z lontem

- 5 szt.

-

granat dymny RDG - 2

- ..... szt.

-

26 mm nb. sygnałowe

- .... kpl.

-

26 mm pistolet sygnałowy

- ..... szt.

-

torba sanitarna

- .1..szt.

-

chorągiewki sygnalizacyjne

- 1 kpl.

WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:

WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA

ZABRANIAM

NAKAZUJĘ

SPOSÓB POZORACJI POLA WALKI.

- wybuch petardy

- ogień granatnika lub artylerii;

- granat dymny lub łzawiący

- teren skażony;

- ruch pozoranta

- łącznik przeciwnika;

- pojedyncze strzały z kbkAK

- ogień karabinka przeciwnika;

- seryjne strzały z kbkAK

- ogień km przeciwnika.

WPROWADZENIE W SYTUACJĘ BOJOWĄ.

„Przeciwnik po wycofaniu się z rejonu osiedla na ul. Bezpiecznej w kierunku: trzy dęby - biały budynek - Oborniki Śląskie organizuje na dogodnych rubieżach terenowych zasadzki oraz punkty oporu w celu opóźnienia pościgu naszych wojsk.

1 drużyna maszerując w składzie plutonu, osiągnęła rubież drogi żwirowej za drzewem z jemiołą, gdzie została ostrzelana silnym ogniem broni maszynowej.

Zadaniem drużyny jest pokonać teren w kierunku: drzewo z jemiołą - trzy dęby i z dogodnych rubieży terenowych niszczyć przeciwnika w jego stanowiskach obronnych.”

ORGANIZACJA ZAJĘĆ:

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

PRZEBIEG ZAJĘĆ.

Lp.

Zagadnienia

i czas.

Czynności kierownika ćwiczenia.

Czynności dowódcy drużyny (instruktora)

Czynności ćwiczących.

Rozpoczęcie zajęć.

-20'

Przyjmuje meldunek, sprawdza obecność żołnierzy, dokonuje przeglądu broni, sprawdza wygląd zewnętrzny oraz wyposażenie i sprzęt.

Podaje temat, cel zajęć oraz treść zagadnień szkoleniowych.

Zadaje pytania kontrolne i ocenia wypowiedzi żołnierzy.

Omawia warunki BHP na czas zajęć.

Składa meldunek o gotowości plutonu do zajęć. Towarzyszy kierownikowi ćwiczeń w czasie przeglądu plutonu.

Stoją na zbiórce, słuchają i wykonują komendy kierownika ćwiczeń.

Odpowiadają na pytania kontrolne.

Wprowadza w sytuację bojową i omawia sposób pozorowania pola walki.

Udziela instruktażu pozoracji do działania. Omawia organizację zajęć oraz podaje komendy do rozpoczęcia zajęć.

Wykonuje komendy i polecenia kierownika ćwiczeń.

Wyznacza żołnierzy na pozorację.

Odprowadza drużyny na miejsce ćwiczeń.

Słuchają wprowadzenia w sytuację bojową.

Wykonują komendy kierownika ćwiczeń, d-cy pl. oraz d-ców dr (instruktorów).

1

Pokonywanie terenu biegiem w postawie wyprostowanej, chyłkiem, padanie i odczołgiwanie się - 70 '

Wydaje komendy d-com drużyn (instruktorom) do rozpoczęcia ćwicz.

Kontroluje pracę d-cy 1 drużyny.

Reaguje na błędy i niedociągnięcia.

Kieruje pozoracją.

Po upływie czasu przeznaczonego na zagadnienie

Wykonuje komendy kierownika ćwiczenia.

Wprowadza w sytuację bojową. Uczy żołnierzy wg podstawowego modelu instruowania, padania, odczołgiwania się oraz pokonywania terenu biegiem i chyłkiem. Zwraca uwagę na wykorzystanie naturalnych osłon terenowych tj. płotów, murków, itp.

Po zakończeniu ćwiczenia na komendę przystępuje do omówienia zagadnienia. Szkolonym wystawia oceny.

Stoją na zbiórce i słuchają wypowiedzi dowódcy drużyny (instruktora). Na komendę ćwiczą praktycznie.

Słuchają omówienia ćwiczenia.

2

Czołganie na brzuchu , na czworakach i na boku

wydaje komendy do przerwania ćwiczenia, wykonania zbiórki i omówienia zagadnienia.

Wykonuje komendy kier. ćwicz.

Wprowadza w sytuację bojową.

Uczy żołnierzy wg podstawowego modelu instruowania pokonywania terenu kolejno:

  • czołganiem;

  • na boku;

  • na czworakach;

  • pełzaniem.

Zwraca szczególną uwagę na technikę wykonywania czołgania z równoczesnym prowadzeniem

Stoją na zbiórce i słuchają wypowiedzi

d-cy druż. (instruktora).

Na komendę ćwiczą praktycznie.

3

Wykonywanie skoków

Wydaje komendy d-com drużyn (instruktorom) do rozpoczęcia ćwiczeń.

Kontroluje pracę d-ców drużyn (instruktorów) a w szczególności d-cę 2 drużyny.

Reaguje na błędy i niedociągnięcia.

Kieruje pozoracją.

Wykonuje komendy kierownika ćwiczeń.

Wprowadza w sytuację bojową.

Uczy żołnierzy wg podstawowego modelu instruowania pokonywania terenu skokami.

Zwraca uwagę na technikę wykonania skoku. Po zakończeniu ćwiczeń na komendę kier. ćwicz przystępuje do omówienia zagadnienia.

Szkolonym wystawia oceny.

Stoją na zbiórce i słuchają wypowiedzi d-cy drużyny (instruktora).

Na komendę ćwiczą praktycznie.

Słuchają omówienia ćwiczenia.

4

Pokonywanie zapór inżynieryjnych i naturalnych przeszkód terenowych

Wydaje komendy d-com drużyn (instruktorom) do rozpoczęcia ćwiczenia.

Kontroluje pracę d-ców drużyn (instruktorów) a w szczególności pracę d-cy 3 drużyny.

Reaguje na błędy i niedociągnięcia.

Kieruje pozoracją.

Po upływie przeznaczonego na zagadnienie wydaje komendy do przerwania ćwiczenia, wykonania zbiórki

Wykonuje komendy kier. ćwicz.

Wprowadza w sytuację bojową.

Uczy żołnierzy wg podstawowego modelu instruowania pokonywania zapór drutowych różnymi sposobami:

Słuchają omówienia ćwiczenia.

5

Przemieszczanie się pod ogniem artylerii i broni maszynowej

Wydaje komendy d-com drużyn (instruktorom) do rozpoczęcia ćwiczenia.

Kontroluje pracę

d-cy 1 drużyny (instruktora).

Reaguje na błędy i niedociągnięcia.

Kieruje pozoracją.

Po upływie przeznaczonego na zagadnienie wydaje komendy do przerwania ćwiczenia, wykonania zbiórki i omówienie zagadnienia.

W czasie szkolenia zwraca uwagę na to aby d-cy drużyn (instruktorzy) szkolili żołnierzy wg PMN

  • za pomocą mat, drabinek, desek, itp.;

  • po istniejącym przejściu w zaporze;

  • przy pomocy rozpórek i bagnetu (rozcinając ją).

Zwraca szczególną uwagę na technikę pokonywania zapory z równoczesnym ubezpieczaniem pozostałych żołnierzy.

  • Po zakończeniu ćwiczenia na komendę kier. ćwicz. przystępuje do omówienia zagadnienia. Szkolonym wystawia oceny.

Stoją na zbiórce i słuchają wypowiedzi

d-cy drużyny (instruktora).

Na komendę ćwiczą praktycznie.

ZAG. 5

ZAG. 4

ZAG. 3

ZAG. 2

ZAG. 1

ZAG. 5

ZAG. 4

ZAG. 3

ZAG. 2

ZAG. 1

CZĘŚĆ WSTĘPNA

CZĘŚĆ KOŃCOWA

ZAG. 5

ZAG. 4

ZAG. 3

ZAG. 2

ZAG. 1


