MORZA I OCEANY KULI ZIEMSKIEJ, Konspekty lekcji


KONSPEKT DO LEKCJI GEOGRAFII

"MORZA I OCEANY KULI ZIEMSKIEJ"

0x01 graphic

Cele:

Uczeń pamięta: definicję morza i oceanu, przedstawicieli fauny i flory akwenów morskich, właściwości fizyczne i chemiczne wody morskiej, zna przyczynę powstawania pływów, rejony zlodzone.

Uczeń potrafi: wyjaśnić, skąd bierze się kolor wody morskiej, wyjaśnić przyczynę zasolenia wód morskich, wyjaśnić powstawanie fal, korzystać z różnych źródeł informacji.

Uczeń rozumie: skutki ruchów wody morskiej, wpływ środowiska morskiego na życie i działalność człowieka.

Środki dydaktyczne: fotografie, materiały o morzach opracowane na podstawie różnych źródeł , artykuły z gazet i czasopism, kolorowe kartki, arkusze papieru, cenki, rysunek akwenu morskiego, komputer.

Metoda: mapa mentalna, ranking trójkątny, prezentacja komputerowa, pokaz.

Tok lekcji:

1. Czynności organizacyjno-porządkowe.

2. Wprowadzenie do nowej lekcji.

Każdy uczeń na karteczkach wypisuje skojarzenia dotyczące oceanów i mórz. Skojarzenia przypinane są na wcześniej przygotowaną planszę.

Losowo wybrani uczniowie porządkują skojarzenia, gromadząc je w podobne grupy. Grupy te następnie zostają nazwane przez uczniów. Wszyscy zauważają, że skojarzenia często powtarzały się i były mało zróżnicowane.

3. Realizacja tematu lekcji:

Klasę dzielimy na 5 grup - każdy z uczniów wybiera kartkę o innym kolorze.

Nauczyciel przygotowuje na karteczkach 6 różnych definicji oceanu ( 5 kompletów) i rozdaje poszczególnym grupom. Metodą rankingu trójkątnego, każda z grup porządkuje definicje, wybierając te najbardziej trafnie oddające sens pojęcia. Następuje sprawdzenie, czy definicje najbardziej trafne potwierdziły się w poszczególnych grupach. Odczytujemy definicję na głos.

Każda z grup otrzymuje odbite na ksero materiały dotyczące mórz i oceanów.

Grupy mają do wykonania następujące zadania:

Grupa niebieskich karteczek - opisać właściwości fizyczne wody morskiej

Grupa różowych - właściwości chemiczne wody morskiej

Grupa żółtych - roślinność akwenów morskich

Grupa zielonych - zwierzęta mórz i oceanów

Grupa pomarańczowych - znaczenie akwenów w życiu ludzi.

Na przygotowanych materiałach podkreślają informacje dotyczące ich tematu, wycinają potrzebne informacje — po krótkim czasie następuje ich prezentacja.

Na podstawie prezentacji z „ Multimedialnej Encyklopedii Przyrody” o  przedstawicielach flory i fauny, na przygotowanej wcześniej planszy akwenu morskiego chętni uczniowie przypinają przedstawicieli flory i fauny przygotowane na fotografiach, rysunkach ( wybierane są spośród różnych gatunków lądowych, morskich czy słodkowodnych).

4. Podsumowanie lekcji.

Obok planszy z początku lekcji zostaje umieszczona podobna plansza, na której po przeprowadzonej lekcji znów zamieszczane są skojarzenia związane z tematem lekcji, ponowne porządkowanie i nazywanie poszczególnych grup. Uczniowie zauważają, że skojarzeń pojawiło się znacznie więcej, przez co wzbogacony został ich zasób wiedzy.

5. Zadanie domowe.

Przygotować ciekawostki dotyczące wybranych mórz i oceanów na Ziemi.


