3 scenariusze zajęć muzycznoi-ruchowych(1), scenariusze zajęć muzyczno - ruchowych


Cele ogólne zajęć:

Cele operacyjne:

Metody realizacji zadań:

Formy prowadzenia zajęć:

Środki dydaktyczne:

magnetofon, nagrania podkładów muzycznych do piosenek i zabaw, tamburyn, flet, kolorowe figury geometryczne, ręczniki, podwójna kartka gazety, opaski na głowę bociana i żabki dla każdego dziecka, kartki papieru dla każdego dziecka, zielone kredki.

Przebieg zajęć:

  1. Piosenka na powitanie. Tekst piosenki. Aneks 1.

  2. Zabawa ożywiająca: aerobik.

  3. Zabawa muzyczno - taneczna „Zuzanna”. Tekst piosenki. Aneks 2.

  4. Zabawa muzyczno - ruchowa „Niedźwiadek”. Tekst piosenki.

Aneks 3.

  1. Zabawa muzyczno - ruchowa „Jak to miło być kaczuszką”. Tekst piosenki. Aneks 4.

  2. Ćwiczenia kształtujące z gazetami.

  1. Zabawa ruchowa przy piosence - „Rysunek”.

  1. Zabawy z ręcznikiem - „Jesteśmy cudakami”.

  1. Relaksacja - Zabawa przy piosence „Kółko małe, kółko duże”. Tekst piosenki. Aneks 5.

  2. Zabawa na koncentrację -„Rytmiczny głuchy telefon”.

  1. Zabawa: „Grupa w rozsypce”.

  1. Zabawa: „Ratuj mnie kto może”.

  1. Zabawa przy piosence „Bocian”.

  2. Zabawa taneczna przy piosence „Świeci słońce”.

  3. Zabawa - „Kałuże”.

  1. Ćwiczenia.

  1. Zabawa - „Zaczarowany las”.

Metoda ruchu rozwijającego przy muzyce. Nauczyciel wydaje polecenia,

a dzieci muszą je wypełniać odpowiednio do jego zaleceń.

i naśladowanie bzykania pszczoły.

w najlepszym, bajkowym domu” - wszystkie dzieci przedstawiając różne zwierzęta tańczą razem przy muzyce.

  1. Zabawa: „Rozluźnienie”.

z zamkniętymi oczami. Oddychają głęboko i swobodnie. Nauczyciel wymawia po kolei różne części ciała, które leżący na podłodze napinają, a w chwilę później rozluźniają. W ten sposób napinamy

i rozluźniamy całe ciało, zaczynając od nóg, poprzez dolną i górną część tułowia, głowę i ramiona.

  1. Ćwiczenie: „Oddech i kartka papieru”.

z twarzą. Powtarza kilkakrotnie ćwiczenie z zamkniętymi oczami. Skupia uwagę na własnym oddechu, później na dotknięciu kartki. Dziecko zmienia siłę oddechu: dmucha długo i łagodnie albo krótkimi i silnymi wydechami i obserwuje ruchy kartki.

Kierowanie własnym oddechem uświadamia dziecku automatyzm oddychania, w kolejnych cyklach wydycha powietrze, wstrzymuje oddech, nabiera powietrza do płuc i ponownie je wydycha.

  1. Gra na fletach i instrumentach perkusyjnych.

  2. Ocena zajęć.

  1. Pożegnanie.

z tekstu.

„ Wszystkim pięknie dziękujemy za wspólną zabawę,

może znów się zobaczymy, zatańczymy razem.

Raz w prawo, raz w lewo, i w przód i w tył,

a na koniec świąt radosnych życzymy paniom my!

Klasa I b”.

Opracowała:

Aneks 1.

Piosenka na powitanie.

Dzień dobry, witamy wszystkich,

Zaczynamy dziś kolejny , szkolny dzień.

Z uśmiechem witamy wszystkich,

bo bardzo lubimy razem spotkać się.

0x08 graphic
Będziemy dziś uczyć bardzo pilnie się.

Na zajęciach zgłaszać też będziemy się,

0x08 graphic
a na przerwie w zgodzie pobawimy się . 2 x

By bez gniewu zakończyć

kolejny szkolny dzień.

Aneks 2.

Piosenka „Zuzanna”

0x08 graphic
0x08 graphic
Na, na, na, na, na, na, na, na, na

na, na, na, na, na, na, na. 2 x

0x08 graphic
Hej, Zuzanno ten taniec dobrze znasz.

0x08 graphic
Kiedy wszyscy wkoło bawią się. 2 x

Nie opuszczaj wtedy nas.

Aneks 3.

Jedna łapka, druga łapka

ja jestem niedźwiadek.

Jedna nóżka, druga nóżka,

a to jest mój zadek.

Lubię miodek, kocham miodek

i kradnę go pszczółkom.

Jedną łapką, drugą łapką,

a jak nie to rurką.

Aneks 4.

Jak to miło być kaczuszką.

Machać sobie prawą nóżką.

Miły uśmiech mieć na dziobie.

Prawą nóżką machać sobie.

Idzie kaczka nieboraczka,

szybko człapie w luźnych laczkach.

Za tą kaczką, druga kaczka.

Idzie kaczek cała paczka.

Aneks 5.

Kółko małe, kółko duże.

Głowa prosto, ręce w górze.

Skręć się w prawo, skręć się w lewo.

Tak się chwieje w lesie drzewo.

Tu jest łąka, a po łące.

Skaczą żabki i zające.

Skryj się żabko, skryj się w wodzie,

bo po łące bociek chodzi.

chodzi szuka w tataraku,

a po żabce, ani znaku.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI MUZYCZNEJ
dla dzieci 5 - 6 letnich

Temat zajęcia: Nauka piosenki "Żaby"
Cel główny: Tworzenie sytuacji doskonalących pamięć, zdolność kojarzenia, umiejętność skupienia uwagi na rzeczach i osobach.
Cel pośredni: Uczenie się nowych piosenek, śpiewanie piosenek indywidualnie, w małych grupach, całą grupą.

Cele operacyjne:

Wiadomości
Dziecko :

- zna fragment piosenki
- zna takt czteromiarowy
- zna wybrane wartości nut (ćwierćnuty)
- umie poruszać się w rytm muzyki

Umiejętności
Dziecko potrafi:

- rytmicznie powtórzyć fragment tekstu piosenki
- rozpoznać wartości nut
- opowiedzieć treść piosenki

Formy organizacyjne:
- zbiorowa - śpiew dzieci
- grupowa - śpiewanie piosenki z podziałem na grupy
- jednostkowa - ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne

Metody:
- analityczno - percepcyjna: poznanie i zapamiętanie piosenki
- problemowo - analityczna: określenie rytmu piosenki
- aktywności muzyczno - ruchowej: śpiew dzieci, zabawy ruchowe przy muzyce

Środki dydaktyczne:
- zapis nutowy piosenki powiększony na planszy
- listki z bibuły
- kolorowe emblematy symbolizujące żaby i bociana
- kaseta z nagraniem melodii piosenki
- magnetofon

Przebieg zajęcia:

1. ćwiczenie poczucia rytmu - marsz dzieci nad staw w rytmie czteromiarowym
dzieci ustawione w kilka rzędów. Pierwsze dziecko w każdym rzędzie prowadzi swoją grupę po całej sali w rytmie melodii z kasety magnetofonowej ( rytm ćwierćnut). Na sygnał nauczyciela ( uderzenie w bębenek) dzieci przykucają i uderzają o podłogę palcami, potem wstają i idą dalej.

2. ćwiczenia oddechowe - dzieci biorą sobie listki z bibuły, zamieniają się w wiatr, wdychają powietrze nosem i dmuchają na listki powoli ustami

3. ćwiczenia artykulacyjne - " Co słychać nad stawem"
- nadymanie buzi
- wypychanie buzi językiem
- naśladowanie przelatujących obok os, much, komarów
- naśladowanie ryb
- naśladowanie żab łapiących muchy

4. ćwiczenia emisyjne - śpiewanie dla żab melodii na samogłoskach

5. "Słuchanie piosenki Żaby"
- omówienie treści piosenki
- wypowiadanie swoich wiadomości o życiu żab

6. Śpiewanie piosenki przez nauczycielkę, dzieci powtarzają refren;

7. Nauczycielka mówi rytmicznie tekst frazami, a dzieci powtarzają. kre, kre kre,kre.

8. śpiewanie piosenki frazowo (pierwszej zwrotki)

9. Zabawa rytmiczna -Żaby klaszczą rytm piosenki, określanie wartości nut na planszy przez dzieci

10. Dzieci podzielone na dwie grupy
- pierwsza śpiewa cicho melodię na sylabie kre, druga powtarza pierwszą zwrotkę z nauczycielką, potem zmiana ról

11. Zabawa ruchowa "Bocian i żaby"
Nauczycielka wybiera bociana, oznacza staw za pomocą linki. Wyjaśnia, że podczas śpiewania piosenki przez nią żabki skaczą po łące, na koniec wchodzi bocian i śpiewa na melodię kle , kle żabki uciekają do stawu.

12 Zabawa w echo rytmiczne:
dzieci siadają na dywanie tyłem do nauczycielki , nauczycielka wystukuje rytm na bębenku dzieci mówią w tym rytmie kum , kum

13 Zakończenie
Dzieci wstają i śpiewają pierwszą zwrotkę piosenki "Żaby"

Literatura:

1. ABC. Program wychowania przedszkolnego XXI wieku
2. Urszula Smoczyńska - Nachtman - "Muzyka dla dzieci" WSiP Warszawa 1992
3. Urszula Smoczńska - Nachtman - "Kalendarz muzyczny w przedszkolu"- Warszawa WSiP
4. Beata Podolska - "Z muzyką w przedszkolu"- WSiP Warszawa 1991

 

Grupa wiekowa: 6-latki

 

Prowadząca: Halina Kloch

 

Temat zajęcia: „Zabawy z francuską muzyką”

 

Cel ogólny zajęcia:

·         Stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających wykorzystywaniu przez dzieci

instrumentów perkusyjnych jako akompaniamentu do poznanych utworów muzycznych                                             

 

Cele szczegółowe:                                                                                 

Dziecko:

·        zna utwory kompozytorów francuskich

·        rozpoznaje i nazywa wybrane instrumenty muzyczne

·        zna technikę gry na wybranych instrumentach perkusyjnych

·        odtwarza poznany rytm na instrumentach perkusyjnych

·        rozumie pojęcie partytura

·        potrafi zaprezentować własne umiejętności muzyczne

·        jest kreatywne - potrafi ruchem zinterpretować melodię

·        potrafi odpowiednio zachować się w czasie słuchania muzyki poważnej

 

Metody:

·        czynna, słowna, oglądowa

·        metoda aktywnego słuchania muzyki wg Batii-Strauss

 

Forma:

·        zajęcie z całą grupą

·        zajęcie w małych zespołach

 

Pomoce dydaktyczne:

·        instrumenty perkusyjne

·        ilustracje instrumentów muzycznych

·        kaseta z nagraniem dźwięków instrumentów muzycznych

·        kaseta z nagraniem utworu francuskiego kompozytora Hectora Berlioza

     „Marsz Rakoczego”

·        szarfy

·        partytura

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

 

 

Etapy zajęcia

Przebieg zajęcia

Umiejętności kluczowe

Uwagi

I. Zaangażowanie

/stwarzanie sytuacji problemowej/

 

1. Piosenka powitalna:

Wszyscy są- witam was

zaczynamy, już czas!

Jestem ja, jesteś ty,

raz, dwa, trzy!”

2. Zagadki muzyczne

rozpoznawanie instrumentów muzycznych.

Nauczycielka gra na instrumencie perkusyjnym /bębenek, tamburyno, trójkąt, klawesy/.

Zadaniem dzieci jest odgadnięcie nazwy instrumentu i wskazanie odpowiedniej ilustracji.

3. Jaki to rytm?- wyklaskiwanie przez dzieci rytmu granego przez n-lkę na bębenku.

W dalszej części wygrywanie przez dzieci rytmu na instrumentach perkusyjnych wg partytury - n-lka jest dyrygentem.

4. Zabawa ruchowo - muzyczna: Ja jestem muzykantem konszabelantem

 

 

Dzieci ilustrują piosenkę ruchem.

 

 

 

 

Dzieci rozpoznają i nazywają prawidłowo instrumenty muzyczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci prawidłowo wyklaskują rytm. Znają pojęcie partytura.

 

Dzieci znają technikę gry na instrumencie.

 

 

 

 

Dziecko potrafi ruchem i głosem zilustrować określony instrument.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci siedzą w półkolu na dywanie z zasłoniętymi oczami.

II.

Badanie

/otrzymywanie zadań, zapoznawanie się z nimi/

 

5. Jaki to utwór? - słuchanie fragmentu utworu Berlioza Marsz Rakoczego.

Udzielanie przez dzieci odpowiedzi na pytania:

- jaki to utwór?

- kto jest kompozytorem?

- skąd pochodzi?

6. N-lka proponuje dzieciom wysłuchanie całego utworu.

Następnie n-lka po przypomnieniu opowieści muzycznej zachęca dzieci do przedstawienia jej w oparciu o Marsz Rakoczego.

7. N-lka odsłania partyturę utworu Marsz Rakoczego. Dzieci  wyklaskują rytm.

 

Dzieci rozpoznają utwór na podstawie melodii.

 

 

Dzieci znają tytuł, nazwisko kompozytora oraz kraj z którego pochodzi.

 

 

 

Dzieci wiedzą jak zachować się w czasie słuchania utworu.

 

Dzieci potrafią zilustrować utwór ruchem.

 

 

Dzieci reagują na zmiany rytmu w muzyce.

Dzieci znają termin partytura

 

N-lka zwraca uwagę na zachowanie ciszy podczas słuchania utworu.

 

 

 

 

 

Dzieci słuchają utworu w dowolnie wybranej pozycji.

 

Dzieci wcześniej poznały utwór i wspólnie ułożyły opowieść.

 

Dzieci ustawiają się w półkolu.

III. Przekształcenie

/uporządkowanie wiedzy/

 

8. Mała orkiestra - próba grania przez dzieci na instrumentach perkusyjnych utworu wg partytury.

 

9. Przedszkolny koncert - zespołowe zagranie utworu wg partytury z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych.

Dyryguje nauczycielka.

 

 

Dzieci potrafią odtworzyć na instrumentach perkusyjnych rytm wg partytury.

 

Dzieci potrafią zaprezentować własne umiejętności muzyczne.

 

Dzieci dobierają instrumenty wg koloru szarf i zajmują miejsca na krzesełkach.

IV.

Refleksja

/ewaluacja/

 

10. Ocena zajęcia przez dzieci.

 

 

 

11. Zakończenie zajęcia wspólną zabawą - Zajęcia skończone

 

 

Dzieci potrafią dokonać samooceny.

 

 

 

Dzieci potrafią zilustrować ruchem treść piosenki.

 

Dzieci ustawiają się obok wybranego symbolu.

 

 


