3160


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KL.II

Temat zajęć:

Wypowiedzi uczniów na temat poszanowania praw autorskich z wykorzystaniem znanych dzieciom bajek, gier komputerowych oraz piosenek. Wykonanie plakatu związanego z tematem zajęć.

Cel ogólny:

Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.

Pobudzanie i rozwijanie wyobraźni dziecięcej.

Cele szczegółowe - uczeń:

-rozpoznaje z jakiej książki pochodzi czytany fragment książki,

-pracuje w zespole,

-układa wyrazy z rozsypanki,

-potrafi zaproponować układ ruchowy do piosenki,

-poprawnie formułuje odpowiedzi,

-zgodnie współpracuje w grupie,

- wypowiada się na podany temat,

Metody:

rozmowa kierowana ,pokaz, działanie praktyczne, zabawowa,

Formy pracy:

jednolita praca zbiorowa

jednolita praca indywidualna

praca grupowa.

Środki dydaktyczne:

koperty ze zwrotami rozpoczynającymi bajki dla każdego ucznia, książka „Kot w butach” , kaseta wideo z filmem pt. „Kopciuszek”, gra komputerowa. „Czerwony Kapturek”, kaseta z piosenką pt. „Witajcie w naszej bajce”, czapka konduktora, rozsypanka sylabowa, cztery tekturowe pudełka, dwa arkusze szarego papieru, farby, flamastry, kolorowe kółka do ewaluacji zajęć.

 

Przebieg zajęć.

1. Powitanie przez wychowawcę

Witam tych, którzy:

(osoby, które czują się powitane, machają ręką do nauczyciela)

- mają dzisiaj dobry humor,

- lubią poznawać nowe książki,

- lubią słuchać muzyki,

- lubią gry komputerowe,

- chcą wybrać się w podróż w nieznane

2.Ustalenie nazwy krainy w oparciu o zwroty przygotowane w kopertach dla każdego ucznia: „...Dawno, dawno temu”, „Za górami za lasami…”, „...I wszystko dobrze się skończyło”, „Żyli długo i szczęśliwie”. (Kraina Baśni)

3. Przygotowanie do wyprawy.

Jeden z uczniów zakłada czapkę konduktora. Pozostali układają się jeden za drugim w wagoniki. Pociąg rusza. Trasa pociągu wiedzie przez cztery przystanki . Na każdym znajduje się paczka z tajemniczą zawartością.

4. Zbadanie jakie skarby ukryły się w paczkach.

I. Pierwszy przystanek - uczniowie poprzez dotyk rozpoznają jej zawartość ( książka)

- Przeczytam wam fragment z tej ksiązki , a wy spróbujcie odgadnąć jej tytuł. ( „Kot w

butach”

- Jakie postacie występowały w tej bajce?

- Jak zakończyła się bajka ?

II. Drugi przystanek - uczniowie wydobywają z niej kasetę wideo.( „Kopciuszek”)

- Obejrzyjcie uważnie fragment filmu i powiedzcie z jakiej bajki on pochodzi?

- Jakie postacie występowały w tej bajce?

- Jak zakończyła się bajka ?

III. Trzeci przystanek - paczka zawiera grę komputerową. („Czerwony Kapturek”)

- Jakie postacie występowały w tej bajce?

- Jak zakończyła się bajka ?

IV. Czwarty przystanek- paczka zawiera kasetę magnetofonową z piosenką Pt. „Witajcie w naszej bajce”- uczniowie dowolnie, w rytm melodii inscenizują ruchem słowa piosenki.

5. Uczniowie odszukują na ławeczkach i odczytują odpowiednie fragmenty do omawianych bajek.

6. Rozmowa z uczniami na temat gdzie możemy kupić książki , kasety wideo, płytki z piosenkami, gry komputerowe.

7. Ułożenia z rozsypani sylabowej haseł i wspólne wyjaśnienie ich znaczenia :

„Prawa autorskie”, „Nagrania pirackie”

8 . Podział uczniów na II grupy :

I grupa wykonuje plakat zachęcający do kupowania w księgarniach i EMPIK-ach.

II grupa wykonuje plakat przestrzegający przed kupowaniem nagrań pirackich.

( po 10 min. zamiana grup )

9. Ocena pracy grup i zapisanie wniosków z zajęć w zeszytach np.

Należy zawsze przestrzegać praw autorskich.

Nigdy nie korzystajmy z nagrań pirackich.

10. Ewaluacja zajęć. Nauczyciel rozdaje uczniom kółeczka z papieru.

- Jeżeli dzisiejsze zajęcia wam się podobały to narysujcie buzię uśmiechniętą buzią. Jeżeli nie - to buzię smutną.

11. Podsumowanie zajęć.

12.. Praca domowa - Napisz dwa zdania ,którymi chciałbyś rozpocząć swoją bajkę.

13. Samoocena pracy uczniów.

Opracowała:

mgr Barbara Gadzina


