5 ćwicz bezpieczne przechodzenie przez jezdnię, scenariusze zajęć kl. I-III


Scenariusz zajęć zintegrowanych

Data: 11.09.08r.

Prowadząca: Agnieszka Wyrwa

Klasa: I c

Krąg tematyczny: Bądź rozważny na drodze

Temat dnia: Ćwicz bezpieczne przechodzenie przez jezdnię.

Cele zajęć:

Ogólne:

  • doskonalenie wypowiedzi ustnej

  • utrwalenie strony lewej i prawej

  • Utrwalenie bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych

  • Doskonalenie analizy i syntezy słuchowej wyrazów z głoską o.

  • Doskonalenie pisania liter O,o

  • Rozpoznawanie i opisywanie kształtów figur geometrycznych

  • doskonalenie ruchów manualnych ręki poprzez wyklejanie mozaiki z trójkątów

Szczegółowe:

Uczeń:

  • zna pięć zasad przechodzenia przez jezdnię;

  • rozpoznaje podstawowe znaki drogowe dla pieszych;

  • zna podstawowe pojęcia związane z ruchem drogowym

  • zna 5 zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię

  • doskonali analizę i syntezę słuchową wyrazów z głoską o

  • doskonali pisanie liter O,o

  • wie jak wygląda trójkąt i potrafi go opisać

Metody pracy: ćwiczeniowa, podająca, problemowa, aktywizująca

Formy pracy uczniów: Zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: Podręcznik z ćwiczeniami „Ja i moja szkoła” klasa I cz.1, Domowniczek „Ja i moja szkoła” klasa I cz. 1, kierownice, znaki drogowe, kartka z bloku, różnokolorowe trójkąty

Przestrzeń edukacyjna: sala lekcyjna

Literatura:

Zakładane cele

Zadania dla uczniów

Czynności uczniów

Obszar aktywności

Uwagi

Czynności organizacyjno - porządkowe

Sprawdzenie obecności i zadania domowego

Zgłasza swoją obecność, pokazuje odrobione zadanie domowe

Wprowadzenie do tematu zajęcia

Rozmowa kierowana:

- powiedzcie z czym kojarzy Wam się bezpieczeństwo

Wypowiadają się na temat

doskonalenie wypowiedzi ustnej

Wzbogacanie słownictwa

Zwrócenie uwagi na ruch panujący na podwórku, na boisku szkolnym, na drodze

Porównanie ruchu drogowego z ruchem swobodnym na podwórku

Pogadanka: szukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego na drodze nie może być swobodnego ruchu?

Edukacja społeczno - środowiskowa

Utrwalenie strony lewej i prawej

Ćwiczenia w rozróżnianiu lewej i prawej strony - ćwiczenia naprzemienne:

Noga lewa, ręka prawa

Naprzemienna to zabawa

Noga prawa, ręka lewa

I kolano dotknąć trzeba

Przy tym w brzuchu zegnij się

I aktywnie zacznij dzień

Spójrzcie w prawo i opiszcie co widzicie

Następnie spójrzcie w lewo i opiszcie co widzicie

Stają z brzegu ławki i wykonują poprawnie ćwiczenie

Spoglądają w danym kierunku i opisują

Utrwalenie bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych

Nauczyciel zaznacza na podłodze klasy jezdnię i przejście dla pieszych. Wybiera 3 uczniów, którzy będą pojazdami i daje im kierownice.

Wybiera ucznia do trzymania znaku „przejście dla pieszych”.

Kolejnych 5 uczniów będę pieszymi, którzy chcą przejść przez jezdnię.

Najpierw ćwiczymy przechodzenie przez jezdnię na przejściu, gdzie nie ma sygnalizatora świetlnego.

Następnie z sygnalizatorem świetlnym.

Utrwalenie 5 zasad przechodzenia przez jezdnię:

-zatrzymaj się na skraju jezdni

- spójrz w lewo

- spójrz w prawo

- spójrz jeszcze raz w lewo

- jeśli nic nie nadjeżdża przechodź!

Na koniec podsumowanie w formie pytań do klasy:

- jak należy bezpiecznie przechodzić przez jezdnię?

- na co trzeba uważać?

- czy jak świeci się zielone światło to znaczy, że już nie musimy uważać?

Bierze czynny udział w pokazie i utrwala 5 zasad przechodzenia przez przejście dla pieszych

Wychowanie komunikacyjne

Analiza i synteza słuchowa wyrazów z głoską o. Pisanie liter O,o

Wykonanie ćwiczenia 2 w podręczniku ze strony 42

Wykonuje ćwiczenie

Edukacja polonistyczna

W tym czasie rozdać klocki logiczne

Rozpoznawanie trójkątów wśród innych figur geometrycznych

Nauczyciel rozdaje uczniom klocki logiczne, a na tablicy wiesza znaki drogowe w kształcie trójkątów, kwadratów, kół

- czym różnią się znaki umieszczone na tablicy?

Nauczyciel poleca wziąć do ręki klocek takiego samego kształtu jak ten, który odsunął w róg tablicy (trójkąt) i opisać jak wygląda.

Wybierzcie wszystkie klocki, które mają trzy wierzchołki, boki i połóżcie po swojej prawej stronie. Resztę klocków połóżcie po lewej.

Kto z was potrafi nazwać te figury

- weźcie do ręki trójkątny klocek i opowiedzcie przez telefon koledze jak on wygląda

Praca na konkretach, rozróżniają kształty figur geometrycznych, opisują je

Wybiera odpowiednie figury i nazywa je

Edukacja matematyczna

Doskonalenie pojęcia trójkąta

Nauczyciel umieszcza na tablicy znaki: uwaga dzieci, przejście dla pieszych i sygnalizator świetlny

Wykonanie ćwiczenia 3 i 4 ze strony 43

Wykonuje ćwiczenie

Wychowanie komunikacyjne

Ćwiczenie śródlekcyjne

Rozwieszanie bielizny” Stojąc w lekkim rozkroku naśladowanie wieszania prania .

Staje obok ławki i wykonuje ćwiczenie

Wzbogacanie słownictwa, doskonalenie ruchów manualnych ręki

Nauczyciel rozdaje uczniom różnokolorowe trójkąty.

Pyta się czy ktoś wie co to jest mozaika. Wiesza na tablicy przykłady mozaik.

Poleca uczniom wykonanie mozaiki z trójkątów

Praca twórcza uczniów

Edukacja plastyczna

Ewaluacja

Rozwiązywanie rebusów i zagadek

Zadanie zadania domowego

Domowniczek 9 - wytłumaczenie zadania

Rozdanie karteczek, na których jest napisane, że mają przynieść swoje zdjęcia, guziki, wstążki

Zaznacza zadanie domowe

Chowa karteczkę do piórnika


