Data 23. 03 W nowym domu, Scenariusze i hospitacje - praktyki


Data 23.03.2011r.

S C E N A R I U S Z Z A J Ę Ć Z I N T E G R O W A N Y C H

Prowadzący:

Ilość godzin lekcyjnych: 5 godzin.

Ośrodek tematyczny: Narodziny w przyrodzie.

Temat dzienny: W nowym domu.

Edukacje: polonistyczna, przyrodnicza, matematyczna, plastyczna, ruchowa.

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody pracy:

Formy:

Środki:

PRZEBIEG ZAJĘĆ

FAZA WSTĘPNA

  1. Przywitanie.

- Dzień dobry dzieci.

- Dzień dobry pani.

  1. Wprowadzenie do tematu lekcji.

W życiu bywają różne sytuacje, przez które jesteśmy zmuszeni do zmiany miejsca zamieszkania na stałe już na czas określony.

- Czy musieliście kiedyś zmienić miejsce zamieszkania lub czasowo mieszkać w innym domu? (Tak).

- Jak się wtedy czuliście? (Obco, nieswojo, niedobrze).

- Czego Wam brakowało? (Ulubionych przedmiotów, swojego pokoju).

- Kiedy zaakceptowaliście nową sytuację? (Nigdy, po tygodniu, po kilku miesiącach).

Dziś poznamy historię o małej istotce, która niespodziewanie zdobyła nowy dom.

FAZA ZASADNICZA

  1. Przewidywanie treści utworu „W nowym domu” na podstawie ilustracji w podręczniku.

Otwórzcie podręczniki na 19 stronie. Przyjrzyjcie się zamieszczonej tam ilustracji. Na jej podstawie spróbujcie powiedzieć, o czym jest utwór „W nowym domu”.

  1. Wzorowe czytanie tekstu „W nowym domu”.

Przeczytam Wam teraz fragment książki pt.: „Rogaś z doliny Roztoki” Marii Kownackiej. A fragment ten w naszym podręczniku nosi tytuł: „W nowym domu”. Kiedy będę czytać, Wy śledzicie tekst.

  1. Konfrontacja przewidywań uczniów z treścią utworu.

Zastanówmy się, czy sprawdziły się Wasze wcześniejsze przewidywania, co do treści utworu „W nowym domu”.

  1. Ustalenie czasu i miejsca wydarzeń.

Odszukajcie odpowiednich fragmentów w tekście, opisujących czas i miejsce wydarzeń, które Wam przytoczyła.

  1. Góry - wypisanie odpowiednich wyrażeń i zwrotów.

Nasza historia ma miejsce w górach. Ale co na to wskazuje? Odszukajcie w tekście i wypiszcie do zeszytu odpowiednie wyrażenia i zwroty. Następnie poproszę kilka osób, aby przeczytały wypisane słowa.

  1. Brzmienie słów z gwary góralskiej.

Poproszę chętną osobę, aby przeczytała na głos fragment od słów: „Ujku, co ujek niesie?...” do słów: „Jeść będzie za czterech…”.

- Czy słowa zawarte w tym fragmencie brzmią dla Was dziwnie? (Tak).

Dzieje się tak dlatego, iż pochodzą one z gwary góralskiej. Ludzie, którzy zamieszkają tereny górskie mówią jakby w swojej własnej odmianie języka polskiego. Nazywamy to gwarą góralską. My również mówimy na Śląsku swoją gwarą. Jest to charakterystyczne dla danego terenu.

  1. Wyjaśnianie niezrozumiałych wyrazów i zwrotów.

Na pewno zwróciliście uwagę na to, że w tekście występowały zwroty i wyrazy, które były niezrozumiałe. Ale na każdej stronie mamy przypisy, które wyjaśniają te „dziwne” słowa. Wyzuty oznacza pozbawiony, a w odniesieniu do tekstu to znaczy „bez sił”; zamorzył - zagłodził; ujku - wujku; cosik mom lo wos - cos mam dla was; juści - a jakże, owszem; dropiata - nakrapiana; cumelek - smoczek.

  1. Postaci występujące w utworze.

Wymieńcie wszystkie postaci, o których była mowa w tekście „W nowym domu”. Jeśli nie pamiętacie to zerknijcie do podręcznika. (Jan Pogwizd, mała sarenka, Józia, Rózia, Marysia, Jędrek, mama, Łoboś)

  1. Ocena postępowania bohaterów.

Zastanówcie się teraz i spróbujcie ocenić zachowanie bohaterów. Za chwilę kilka osób wypowie się na forum. Ważne jest również, aby swoją wypowiedź uzasadnić. Należy powiedzieć, dlaczego dane zachowanie oceniacie w taki sposób.

  1. Zachowanie rodzeństwa Marysi wobec sarenki - układanie zdań.

Otwórzcie karty prany 13. Zadanie 1. brzmi następująco: W jaki sposób dzieci zajęły się małą sarenką? Dopiszcie odpowiednie fragmenty opowiadania pt.: „W nowym domu”. Mamy tu wymienionego Jędrka, Rózie i Józie. Wyszukajcie w tekście z podręcznika, odpowiednie fragmenty.

  1. Opinia Marysi o działaniu Jędrka, Rózi i Józi.

Zadanie 2. Dlaczego Marysia skrytykowała młodsze rodzeństwo? Co zrobiła? Napisz kilka zdań na podstawie opowiadanie. Czyli ponownie korzystacie z podręcznika, aby wykonać to zadanie.

  1. Nadawanie tytułów wyodrębnionym wydarzeniom.

Zawieszę na tablicy kilka zdań. Każde z nich jest odrębnym tytułem do określonych wydarzeń w utworze. Waszym zadaniem jest nadanie odpowiednim fragmentom tekstu, właściwych tytułów. Dam Wam chwilę na zastanowienie się. Następnie wskażę kilka osób, które przeczytają wybrane przez siebie fragmenty. Wspólnie sprawdzimy, czy zostały one prawidłowo dobrane do danego tytułu.

  1. Przepisywanie zdań do zeszytu.

Przepiszcie do zeszytu tytuły, nad którymi przed chwilą pracowaliśmy. Następnie w każdym zdaniu podkreślcie formę osobową czasownika. Na przykład: „Stary drwal znajduje w lesie małe sarniątko”. W tym zdaniu podkreślimy wyraz „znajduje”. Dodatkowo pod każdym zdaniem zapisujecie osobę, w której występuje dany czasownik (np. 1 osoba liczby pojedynczej).

  1. Opowiadanie historii sarenki.

Poproszę kilka chętnych osób, aby opowiedział nam historię, którą przeżyła mała sarenka. Uwaga. Kiedy jedna osoba będzie opowiadać, w pewnym momencie powiem stop i wyznaczę inną osobę, która będzie kontynuować opowiadanie.

  1. „Co było wcześniej?”- przypuszczenia na temat wcześniejszych wydarzeń.

Zastanówcie się i przedstawcie klasie, co mogło się wydarzyć wcześniej? Co takiego się stało, że sarenka bez sił wylądowała pod paprocią? Za chwilę kilka osób opowie nam o swoich przypuszczeniach.

  1. „Co było później?” - przypuszczenia na temat późniejszych wydarzeń.

A teraz pomyślcie, co mogło się wydarzyć po tym, jak sarenka została przyjęta do domu wesołej gromadki dzieci. Klika osób może opowiedzieć nam wymyślone przez siebie kontynuacje historii sarenki.

  1. Zadania matematyczne. Liczby w zakresie 10000. Działania różne.

- Przedstawcie liczbę 42 w postaci sumy dwóch liczb. (39 + 3; 26 + 16; 30 + 12)

- Przedstawcie liczbę 5 jako wynik różnicy dwóch liczb. (38 - 33; 72 - 67; 255 - 250)

  1. Mnożenie i dzielenie liczb czterocyfrowych.

Zadanie 1. i 7. Wykonajcie samodzielnie te zadania. Macie tu pomnożyć liczby typu 200 *7 oraz podzielić liczby typu 6300 : 9. Kiedy wykonacie te zadania poproszę kilka osób, aby przeczytały na głos swoje wyniki. Wtedy każdy sprawdzi, czy wykonał te zadania poprawnie.

  1. Zadania z treścią.

Wspólnie wykonamy zadania 2.,4. i 6. Są to zadania z treścią. Treść zadania 2. brzmi następująco: Na remont domu bank udzielił rodzicom 3750 zł. Rodzice spłacili już 2 raty po 620 zł. Ile pieniędzy zostało do spłacenia?

Zadania 4. W dzielnicy mieszkaniowej zbudowano 5 jednakowych bloków. W każdym bloku jest 238 mieszkać. Ile jest mieszkań w tych blokach?

Zadanie 6. W szklarni zakwitło 625 róż i dwa razy więcej goździków. Ile kwiatów zakwitło w tej szklarni?

  1. Mnożenie pisemne.

W zadaniu 3. należy wykonać mnożenie sposobem pisemnym. Każdy przykład będziemy wykonywać wspólnie na tablicy.

  1. Dodawanie i odejmowanie liczb czterocyfrowych.

Zadanie 5. wykonajcie samodzielnie. Macie tu dodawanie i odejmowanie ciągłe liczb czterocyfrowych. Kiedy skończycie chętne osoby odczytają wyniki. Każdy będzie sprawdzał, czy wykonał te obliczenia poprawnie.

  1. Przerwa śródlekcyjna.

Wstańcie. Wyciągnijcie ręce wysoko do góry, tak jakbyście chcieli dotknąć sufitu. W takiej pozycji zacznijcie kręcić nadgarstkami, jakbyście chcieli wkręcić żarówki do wszystkich lamp w klasie. Następnie pokręćcie ramionami 5 razy do przodu i 5 razy do tyłu. Zacznijcie zgniatać palce, jakbyście zgniatali w dłoniach kartki z zeszytu lub gazetę. Wykonajcie 5 przysiadów, 5 podskoków. Chwilkę pobiegajcie wzdłuż ławek. Pokręćcie kilka razy głową w obie strony. Usiądźcie.

  1. Opieka nad sarenką. Zadanie w kartach pracy.

Wracamy do waszych kart pracy 13. W zadaniu 3. każdy z was napisze, jak zaopiekowałby się małą sarenką.

  1. Opis sarenki.

Otwórzcie zeszyty oraz karty pracy 13 na zadaniu 4. Na podstawie ilustracji i tekstu opowiadania opiszcie w zeszycie małą sarenkę. Wykorzystajcie podane słownictwo.

  1. Popisy w pięknym czytaniu.

Otwórzcie podręczniki na stronie 18. Mamy tu zaznaczony krótki fragment tekstu na zielono. Jest on przeznaczony do ćwiczeń w ładnym czytaniu. Poproszę kilka chętnych osób, aby przeczytało ten fragment najlepiej jak potrafią. Pozostali uważnie słuchają czytania kolegów.

  1. Zachęcenie uczniów do przeczytania książki M. Kownackiej „Rogaś z Doliny Roztoki”.

Na początku wspomniałam, że fragment utworu, który dziś poznaliśmy pochodzi z książki Marii Kownackiej „Rogaś z Doliny Roztoki”. Pokażę Wam teraz, jak ona wygląda. Chciałabym Was gorąco zachęcić do przeczytania tej książki. Możecie się z niej dowiedzieć, jak faktycznie potoczyły się losy naszej małej sarenki.

  1. Praca plastyczna.

Wyjmijcie kartki z bloku rysunkowego oraz kredki.

Wybierzcie sobie ze zdań, które mamy cały czas wywieszone na tablicy, jedno wydarzenie z historii naszej małej sarenki. Następnie narysujcie je według Waszej wyobraźni.

  1. Podziwianie prac wszystkich uczniów.

Wykonane prace proszę położyć na ławce ustawionej na końcu klasy. Każdy bierze dla siebie krzesło i wszyscy siadają w kole wokół stołu z pracami.

  1. Opowiadanie treści wydarzeń poprzedzających lub następujących później na podstawie ekspozycji wybranych prac plastycznych.

Wspólnie wybierzemy kilka prac, które przedstawiają różne wydarzenia z historii małej sarenki.

Na ich podstawie zastanówmy się:

- Co wydarzyło się przedtem?

- Opowiedzcie, co działo się później.

  1. Zajęcia ruchowe. „Biegają ptaszki”.

Zabawa „Biegają ptaszki”. Ptaszki biegają po całej sali (na palcach), naśladując głosy ptaków. Na mój sygnał przyjmujecie pozę w leżeniu tyłem z rękami ułożonymi w „skrzydełka”.

  1. Ćwiczenia kształtujące.

Rozdam każdemu woreczki gimnastyczne.

- Maszerujecie po obwodzie koła na palcach z woreczkami na głowie, ręce trzymacie z tyłu złączone i splecione.

- Maszerujecie z woreczkami na głowie i jednocześnie wykonujecie krążenie ramionami. Na mój sygnał zrzucacie woreczki poprzez odchylenie głowy do tyłu.

- Maszerujecie z prostymi plecami, woreczki na głowach. Na mój sygnał siadacie (wciąż utrzymujecie proste plecy) i wracacie do stania. Cały czas staracie się utrzymać woreczek na głowie.

- Stoicie w lekkim rozkroku, unosicie ramiona w górę. Wspinacie się na palce i przy tym wykonujecie wdech, następnie opuszczacie ramiona w dół - wydech.

- Ustawiacie się w parach tyłem do siebie w rozkroku z ramionami wyprostowanymi w górę. Wykonujecie skłon tułowia w przód z przekazaniem (między nogami) woreczka w dłonie kolegi i wracacie do pozycji wyjściowej.

  1. Zabawa uspokajająca „Popatrz przez lornetkę”.

Połóżcie się na plecach z nogami wyprostowanymi i złączonymi. Naśladujcie trzymanie lornetki. Kiedy powiem „Popatrz przez lornetkę” unosicie ręce nad podłogę, blisko głowy i patrzycie na mnie „przez lornetkę”. Kiedy powiem „Odpocznij” kładziecie ręce na podłodze.

FAZA KOŃCOWA

  1. Podsumowanie.

- Wymień bohaterów utworu „W nowym domu”. (Jan Pogwizd, mała sarenka, Józia, Rózia, Marysia, Jędrek, mama)

- Opisz sarenkę, gdy znalazł ją Jan Pogwizd.

- Jaki jest czas i miejsce wydarzeń z opowiadania „W nowym domu”.

- Wymień w punktach wydarzenia z opowiadania „W nowym domu”.

- Jak nazywa się książka, z której pochodzi fragment „W nowym domu” i kto jest jej autorem? (M. Kownacka „Rogaś z Doliny Roztoki”).

  1. Pożegnanie.

Dziękuję.

Bardzo dobrze dziś pracowaliście.

Do widzenia.

Ocena i podpis nauczyciela


