,,Grające pudełka”
scenariusz zajęć umuzykalniających
z wykorzystaniem koncepcji Carla Orffa
1.03.06.
Opracowanie i prowadzenie
Beata Mioduszewska
Cel:
- ukazanie sposobów wykorzystania różnorodnych pudełek jako instrumentów
muzycznych
Cele operacyjne:
- dzieci doskonalą aparat głosowy poprzez prawidłowy śpiew
- dzieci kształcą poczucie pulsu muzycznego poprzez grę na różnych pudełkach
- dzieci doskonalą słuch fonematyczny poprzez nasłuchiwanie odgłosów z otoczenia
- dzieci właściwie określają dynamikę, wraz z jej stopniowymi zmianami
- dzieci znają rolę dyrygenta w orkiestrze
Formy: śpiew
improwizacje rytmiczne
ruch z muzyką
aktywne słuchanie muzyki
Pomoce: pianino, gitara, butelki ,,Actimel”, pudełka po filmach fotograficznych, napisy do czytania (nazwy nut, gama, deszcz, piłka, księżyc), rebus, sprzęt nagłaśniający, kasety, płyty CD, kasza, groch, fasola, laski gimnastyczne,
Przebieg zajęcia
1. Marsz po obwodzie koła przy akompaniamencie pianina
2. Wyrównanie napędu psychomotorycznego grupy poprzez różnorodne klaskanie
3. Rozwiązanie rebusu, hasło: GRAJĄCE PUDEŁKA
JĄCE
rysunek rysunek
4. Przypomnienie ustalonych zasad przy grupowej grze na pudełkach
5. ,,Cicho -średnio - głośno” - zabawy z butelkami Actimel
nasłuchiwanie odgłosów z otoczenia
zabawy intonacyjne do fragmentu wiersza J. Brzechwy ,,Leń” - mówienie tekstu na wesoło, na smutno, ze złością, ze zdziwieniem, ze strachem, itd.
powtarzanie fragmentu wiersza ze zróżnicowaną dynamiką wraz ze stopniowymi zmianami - różne wersje
6. ,,Gama” - ćwiczenia intonacyjne
Odczytanie nazwy piosenki - ,,Gama”
Odczytanie nazw poszczególnych nut i ułożenie ich w kolejności w trakcie śpiewania gamy.
Następnie dzieci śpiewają piosenkę, a jedna z butelek trzymanych w ręce imituje mikrofon. W czasie refrenu śpiewają gamę akcentując kolejne dźwięki gamy przez grę na butelkach zaczynając uderzać nisko przy podłodze, i coraz wyżej, wyżej...
7. ,,Pudełka ciche i głośne”
Dzieci losowo otrzymują pudełka zielone - ciche i czerwone - głośne.
* Zabawa ,,Najciszej - najgłośniej” - dzieci grają najciszej i najgłośniej na pudełkach cichych oraz głośnych
* Do muzyki Beethovena ,,Marsz turecki” dzieci rozszyfrowują ,,partyturę w kolorach”
8. ,,Dyktando rytmiczne” - KASZA, GROCH, FASOLA
Ilustracje przedstawiają ziarna grochu, kaszy, fasoli.
Nauczycielka ustala z dziećmi sposób zabawy
KASZA - uderzanie dłońmi o kolana
GROCH - podskok
FASOLA - tupanie w miejscu
Nauczycielka ukazuje 3 puszki z napisami ,, kasza” , ,,groch” , ,,fasola”. Prezentuje rytmiczny sposób gry na puszkach, a następnie wyznacza dziecko, które próbuje odtworzyć poprzez grę wskazany rytm np. kasza, kasza, fasola, groch
9. ,,Simama ka” - improwizacje ruchowo - rytmiczne do śpiewanki
Prezentacja sposobów gry na grzechotkach - butelkach ,,Actimel”, wypełnionych ziarnem, pudełkach po ,,jajkach niespodziankach” oraz oklejonych pudełkach po zapałkach.
Chętne dziecko proponuje układ ruchowo- rytmiczny z wykorzystaniem butelek uwzględniając trzy części śpiewanki.
np. simama ka - tradycyjna gra na grzechotce
ruka - uderzanie grzechotką o dywan
tembeja kimbija - ,,wirowanie” grzechotką
10. ,,Pociąg” - proponuję dzieciom zabawę ,,Pociąg się przybliża i oddala”. Dzieci na dowolnych pudełkach we wskazanym przeze mnie momencie włączają się do zabawy, tzn. grają dowolnie na pudełkach. Efekt akustyczny narasta (pociąg się przybliża), następuje kulminacja, następnie jest stopniowe wyłączanie z zabawy wskazanych dzieci (pociąg się oddala).
11. ,,Piosenka z zagadkami” - po każdej zwrotce osoby będące na zajęciu odgadują zagadkę ukryta w tekście piosenki, a dzieci wyszukują napis.
gra
pudełka