konspekt wprowadzenia litery s na zaliczenie (1), Metodyka edukacji polonistycznej w kształceniu zintegrowanym


Roksana Zembrzuska ZZO2

Konspekt wprowadzenia litery S i s.

Temat zajęć - „Legenda o smoku wawelskim” - wprowadzenie litery T i t

Cel główny: poznanie litery S i s

Metody pracy: pokaz, pogadanka, działalność praktyczna

Formy pracy: indywidualna i zbiorowa jednolita

Środki dydaktyczne: plansze z literą S i s - pisaną i drukowaną, obrazki ilustrujące wyrazy rozpoczynające się literą s, tablica i kreda, papierowe talerzyki, grysik, białe kartki A3, farby plakatowe, pędzle, fartuchy i podkładki, zeszyt w cienkie linie, pióro

Przebieg lekcji:

Lp.

Czynność nauczyciela

Czynność dziecka

Czas

1.

Przeprowadzenie pogadanki z dziećmi:

- Co to jest „smok”?

-Co o nim wiesz?

- Czy smoki istnieją?

Swobodne odpowiedzi na zadawane pytania.

5 min

2.

Odczytanie głośne „Legendy o smoku wawelskim”. Rozmowa na temat opowiadania.

- O czym jest opowiadanie?

- Czy ono jest prawdziwe?

- Jak szewc przechytrzył smoka?

- Jak skończyła się ta legenda?

Uważne słuchanie „Legendy o smoku wawelskim” czytanej przez nauczyciela. Swobodne odpowiedzi na pytania związane z legendą.

15 min

3.

Analiza i synteza wyrazu „Smok”

- Przeczytajcie głośno wyraz „smok”. Jaką słychać pierwsza głoskę w tym wyrazie? Jakie inne głoski słychać w tym wyrazie? Które z nich są samogłoskami, a które spółgłoskami?

Dziecko ustala kolejność głosek w wyrazie „smok”

5 min

4.

Jakie znacie inne wyrazy rozpoczynające się głoską s? (gdy brak pomysłów, nauczyciel prezentuje ilustracje: samochód, seler, sukienka, ser)

Dziecko nazywa przedmioty na ilustracjach.

5 min

5.

Pokaz litery małej i wielkiej, drukowanej i pisanej:

Nauczyciel prezentuje plansze z drukowanymi literami, przypina je do tablicy, a następnie z literami pisanymi.

Dziecko uważnie przygląda się prezentowanym literom, stara się zapamiętać jak najwięcej szczegółów związanych z ich kształtem.

3 min

6.

Analiza kształtu liter pisanych i porównywanie z innymi kształtami lub literami:

Nauczyciel dokładnie analizuje budowę i kształt litery wraz z dziećmi.

-Z czego zbudowana jest litera? Co wam przypominają te kształty? (wężyk, nitkę)

-Do czego podobna jest litera S? (wąż, szlaczek, rzeczka)

-Do czego podobna jest litera s (haczyk)?

-Do jakiej innej litery podobna jest litera S? (do Z)

-Do jakiej innej litery podobna jest litera s? (do i, c)

Uczeń podaje skojarzenia związane z kształtem poznawanych liter, aktywnie uczestniczy w pogadance.

5 min

7.

Przerwa śródlekcyjna - zabawa ruchowa

Dziecko bierze czynny udział w zabawie

10 min

8.

Demonstracja przez nauczyciela wzorowego pisania litery małej i wielkiej:

Nauczyciel na oczach uczniów zapisuje na tablicy S i s, zwracając uwagę na kolejność i kierunek wykonywania ruchów pisarskich. Następnie prezentuje zapis w liniaturze.

Uczeń uważnie obserwuje ruchy ręki nauczyciela podczas pisania liter.

3 min

10.

Przygotowanie dziecka do pisania:

-Teraz będziecie wodzić palcem po wzorze S i s, którą macie w swoich podręcznikach

-A teraz spróbujemy odwzorować wielką, a następnie małą literę s przed sobą w powietrzu. Cały czas możecie patrzeć na wzór na tablicy.

Nauczyciel zdejmuje z tablicy wzory liter, oraz poleca dzieciom zamknąć podręczniki.

-Odtwórzcie wzór litery S i s na plecach kolegi.

Nauczyciel rozdaje dzieciom papierowe talerzyki oraz nasypuje na nie grysik.

-Teraz spróbujcie odwzorować wzór S i s palcem na talerzyku

Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki papieru formatu A3 oraz farby plakatowe.

- Teraz napiszcie poznaną literę na rozdanych kartkach, najpierw palcem pomoczonym w farbie, a później pędzlem, a jak skończycie posprzątajcie swoje stanowisko pracy.

-Spróbujcie napisać piórem literę s w waszych zeszytach, najpierw małą, następnie wielką.

Dziecko wodzi placem po wzorze litery w podręczniku.

Dziecko wykonuje polecenie nauczyciela

Dziecko zamyka swój podręcznik i na plecach kolegi z ławki odwzorowuje kształt poznanych liter

Dziecko czeka cierpliwie czeka, aż dostanie swój talerzyk, oraz odwzorowuje na grysiku kształty litery t wielkiej i małej.

Dziecko odwzorowuje kształt S i s pędzlem oraz palcem maczanym w farbie.

Dziecko doprowadza do porządku swoje stanowisko pracy.

Dziecko starannie pisze w zeszycie litery.

3 min

3 min

3 min

10 min

20 min

3 min

10 min

11.

Napisanie na tablicy wzoru prostego zdania w liniaturze: „To ładny smok”, polecenie przepisania go do zeszytu.

Dziecko starannie przepisuje zdanie do zeszytu.

5 min

Czas łączny - 103 min.


