Konspekt lekcji języka polskiego w klasie Ic, DYDAKTYKA MATERIAŁY, METODYKA II, praktyki metodyczne - materiały, praktyki metodyczne - materiały, LO


Konspekt lekcji języka polskiego w klasie I c

Data:10.09.2009r.

Przedmiot: język polski

Klasa: I c IX LO im Mikołaja Kopernika w Lublinie

Temat: Słowa nas wyrażają. O ekspresywnej funkcji języka.

Cele:

ogólne: - ćwiczenie w rozpoznawaniu ekspresywnej funkcji języka

szczegółowe: uczeń - potrafi własnymi słowami zdefiniować funkcję ekspresywną,

- wymienia środki służące wyrażaniu ekspresji,

- przyporządkowuje uczuciom, emocjom odpowiednie środki wyrazu,

- podaje przykłady oraz cel użycia funkcji ekspresywnej w tekście,

- samodzielnie redaguje tekst nacechowany ekspresywnie.

Metody: wiodąca - metoda praktyczna - ćwiczeniowa, wspomagające - praca z tekstem

Formy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: podręcznik, materiały przygotowane przez nauczyciela

Przebieg lekcji:

Etapy lekcji

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

Czynności wstępne

3 min

- powitanie uczniów

-sprawdzenie listy obecności

- zapisanie tematu

Faza orientacyjna

10 min

N wybiera dwie chętne uczennice, prosi o odczytanie dialogu (załącznik 1)

N pyta pozostałych U: Jak myślicie, jaka funkcja komunikacyjna została tu zaprezentowana?

N prosi o zapisanie tematu

U czytają:

U: funkcja ekspresywna

U piszą

Faza operacyjna

25 min

N: Przypomnijcie, czym charakteryzuje się funkcja ekspresywna i do czego służy?

N rozdaje karty pracy (załącznik 2), prosi o wykonanie zadania 1- przyporządkowanie wypowiedziom uczuć/emocji, jakie wyrażają
N: jakie wyrazy służą wyrażaniu ekspresji?

N: Zmieniając intonacją oraz barwę głosu przeczytajcie zapisane w zadaniu 2 zdania tak, aby wyrażały konkretne uczucia.

N: Teraz usłyszycie kilka wypowiedzi. Spróbujcie nazwać zjawisko, które można wykorzystać do wyrażenia ekspresji.

N mówi: - To okrrropne!; - Złowiłem taaaaką rybę!; Tyyy, tyyy…

N prosi o przeczytanie fragmentu „Dziennika” W. Gombrowicza (podręcznik, str. 22) oraz o zaznaczenie elementów językowych oddających uczucia i przeżycia wewnętrzne autora.
N: Podajcie z tekstu kilka przykładów słów nacechowanych ekspresywnie.

N: Co oprócz słów może być wyznacznikiem ekspresywności?

U funkcja nakierowana na nadawcę wypowiedzi, służy ukazaniu jego uczuć, emocji wobec tematu wypowiedzi lub jej odbiorcy

U dopisują odpowiednie nazwy uczuć, emocji;
chętni U odczytują odpowiedzi
U: wykrzykniki, wyrazy nacechowane emocjonalnie-zdrobnienia, zgrubienia

U wskazani przez N odczytują zdania zgodnie ze wskazówkami

U: iloczas

U czytają, wskazują zaznaczone elementy

U podają np.: półgłówek, włóczyć się, ryczeć,

U: składnia krótkie zdania, równoważniki, wykrzyknienia, elementy prozodyczne

Synteza

7 min


N: Wymieńcie środki służące wyrażaniu ekspresji:

Językowe: …….., np.: …… i ………, np.: ……..

Brzmieniowe -prozodyczne:………..

Praca domowa: Ćwiczenia pod tekstem W. Gombrowicza, str. 23-24.

U: wyrazowe, np. wykrzykniki, zdrobnienia, zgrubienia, wyrazy nacechowane ekspresywnie i składniowe, np. zdania wykrzyknikowe, pytające, równoważniki zdań

U: intonacja, akcent, iloczas

Załącznik 1 - dialog


A: Nie uwierzysz, co mnie wczoraj spotkało.
B: Co takiego?
A: Prawie ukradziono mi torebkę!
B: Ojej! Jak to się stało?

A: Czekałam na przystanku na autobus. Nie było wokół żywej duszy, tylko ten chłopak… Przechodził obok, jakby nigdy nic, a tu - co? W pewnym momencie poczułam, jak wyrywa mi torebkę i chce uciekać!
B: No co ty?!

A: No tak! Zaczęłam krzyczeć : „stój, oddawaj mi too!” i takie tam, ale on ani myślał! Już miałam biec za nim, a ten - wyrzucił ją ot tak! I uciekł!
B: Co za smarkacz!
A: Myslałam, że szczeniak zabrał mi portfel czy telefon i nawiał z nimi. Bo na co mu damska torebka? Ale nie - wszystko jest na miejscu.
B: Ooo! Naprawdę? To czemu to zrobił?
A: Nie mam pojęcia! Może z nudów? Dla zabawy? Wstrętne chłopaczysko! Niech ja go jeszcze spotkam!

Załącznik 2

Zadanie 1. Do podanych zdań dopisz uczucia / emocje, jakie wyrażają:

1) Jaki słodziutki bobasek! ……………

2) Ojej! Jak to możliwe? ……………

3) No wiesz! Jak mogłeś… ……………

4) Aaaa! Zabierz to ode mnie! ……………

5) Hurrra! ……………
6) Potworne psisko! ……………

Zadanie 2. Przeczytaj poniższe zdania tak, by oddawały poszczególne uczucia.
1) Jak ja uwielbiam szkołę! - a) radość, b) złość

2) To mój wymarzony prezent! - a) zachwyt, b) ironia

3) Milutki pieseczek… - a) strach, b) zaskoczenie

2


