ania, AWF Wychowanie fizyczne, studiaa, STUDIA, KONSPEKTY METODYKA


KONSPEKT LEKCJI Z LEKKIEJ ATLETYKI

Temat lekcji: „Gry i zabawy rzutne jako przygotowanie do rzutów lekkoatletycznych”

Cele lekcji:

Umiejętności: podstawowe elementy techniki rzutów.

Sprawność fizyczna: rozwój siły mięśniowej i koordynacji ruchowej w przygotowaniu do rzutów la.

Wiadomości: zasady postępowania indywidualnego i grupowego w czasie zajęć.

Akcenty wychowawcze: zachowanie bezpieczeństwa na lekcji wychowania fizycznego.

Przybory: piłki lekarskie 2-kg, piłki palantowe lub tenisowe, 2 tarcze z dykty z wyciętymi otworami średnicy ok. 40-50 cm przybite do słupków, 5 chorągiewek.

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.

Część lekcji

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Uwagi organizacyjno-metodyczne

Część wstępna ok. 10-12 min.

1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

2.Motywacja do zajęć

3.Rozgrzewka psychomotoryka, profilaktyka

Zbiórka, raport, podanie celu lekcji

Sportowe powitanie

Sprawdzenie strojów gimnastycznych

Zabawa ożywiająca „Berek”

1.Trucht dookoła sali z piłką lekarską

w truchcie:

-unoszenie prostych rąk nad głową

-przysiad i bieg dalej

-sygnał pojedynczy-obrót przez prawe ramię i bieg

-sygnał podwójny-obrót przez lewe ramię, bieg

w marszu:

-krążenie ramion przed sobą

-skłony do prostych nóg z pogłębieniem

wypady w przód ze skrętem tułowia na nogę wykroczną

-z przysiadu podpartego wyrzucanie nóg do tyłu

w staniu:

-przekładanie piłki dookoła bioder

-przerzucanie pod prawą i lewą nogą

-przechwytywanie piłki między nogami

-w miejscu podskoki jednonóż z krążeniem drugiej nogi nad piłką

-ćwiczący w rozkroku w skłonie tułowia w przód z piłką trzymaną oburącz, wykrok połączony z przeniesieniem piłki daleko poza głowę

w klęku:

-krążenia rękoma tzw. ósemki

-w klęku podpartym, ręce ułożone na piłce, przechodzenie do leżenia przodem i podciąganie rąk do pozycji wyjściowej

w siadzie:

-siad prosty, piłka lekarska między stopami, leżenie przewrotne i powrót do siadu prostego, skłon tułowia

-siad prosty w wyciągniętych przed siebie rękach, marsz do przodu i do tyłu na pośladkach

w leżeniu:

-leżenie tyłem, nogi ugięte w stawie kolanowym, turlanie piłki z ręki do ręki pod uniesionymi biodrami

przebieżki po przekątnej sali gimnastycznej

Uczniowie ustawiają się w dwuszeregu.

Dzieci pobierają piłki lekarskie. Trucht gęsiego, piłka trzymana oburącz przed sobą

Wszystkie ćwiczenia wykonywane są na sygnał prowadzącego

W dalszym ciągu piłka trzymana oburącz, tułów wyprostowany

Ręce oparte na piłce

Klasa ustawiona twarzą do środka koła

Piłka leży na podłodze przed ćwiczącym. Wykrok na prawą i lewą nogę.

Przesuwamy piłką po ziemi

Marsz do środka koła i wycofywanie się na pozycję wyjściową

Część główna 28-30 min.

4.Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności motorycznej i rozwijanie zdolności twórczych

Piłka w tunelu

Wszyscy uczniowie staja w szerokim rozkroku w rzędach na odległość ramion. Ćwiczący podają sobie piłkę między nogami aż do ostatniego-ten biegnie na początek tunelu i tak do momentu aż na początku znajdzie się pierwszy uczeń. Podnosi on piłkę do góry na znak ukończenia ćwiczenia.

Piłka w rzędach

Pierwszy z każdego rzędu na linii startu wypycha piłką oburącz sprzed klatki piersiowej do pierwszego z rzędu z naprzeciwka, sam natomiast biegnie na koniec swego rzędu.

Rzucanie piłki do celu

Uczniowie z rzędów rzucają równocześnie do swoich tarcz starając się trafić w otwór tarczy.

Zbijanie chorągiewek

Na sygnał zespoły starają się celnymi rzutami jednorącz przewrócić chorągiewki.

Który zespół więcej razy przerzuci salę rzucamy prawą i lewą ręką z pozycji wyrzutnej.

Podział dzieci na 2-3-4 zespoły. Wygrywa zespół, który pierwszy ukończy zadanie. Punkty karne mogą być przyznane za upuszczenie piłki na podłogę.

Zespoły dzielą się na dwa rzędy, których jedna połowa staje na linii startu a druga na linii mety.

Każdy uczeń posiada małą piłkę. Ustawienie na linii w odległości 8-10 kroków od tarczy.

Zespół staje w szeregu naprzeciwko chorągiewek w odległości 8 m.

Wygrywa zespół, któremu uda się więcej razy przerzucić salę.

Część końcowa ok. 3-4 min.

5.Uspokojenie organizmu.

6.Czynności organizacyjne i dydaktyczno-wychowawcze

Ćwiczenia uspakajające:

-wszyscy w siadzie skrzyżnym na obwodzie koła, plecy wyprostowane, dłonie oparte na kolanach

-określenie chwili 1 minuty

Zbiórka

-omówienie lekcji, wyróżnienie najlepiej ćwiczących

-sprzątnięcie sprzętu

-pożegnanie

Kto uważa, że upłynęła 1 minuta wstaje.

Ustawienie w dwuszeregu.

OPRACOWAŁA:

MGR ANNA GOŁOS

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 12

2


