Konspekt lekcji języka polskiego w klasie I Gim, DYDAKTYKA MATERIAŁY, METODYKA II


Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II Gimnazjum

Prowadzący: Justyna Bień

Przedmiot: język polski

Klasa: II c Gimnazjum nr 4

Temat: Zapraszam Cię na… - redagujemy zaproszenie

Cele:

ogólne: powtórzenie i utrwalenie zasad dotyczących redagowania zaproszeń

szczegółowe: uczeń - wyjaśnia, co to jest zaproszenie,

- podaje ogólny schemat zaproszenia,

- rozpoznaje różne rodzaje zaproszeń (oficjalne, nieoficjalne, kierowane do pojedynczych osób i do zbiorowości),

- gromadzi słownictwo konieczne do napisania zaproszenia,

- samodzielnie redaguje zaproszenie,

- kształci umiejętność pracy w grupie,

Metody: wiodąca - metoda ćwiczeniowa (model lekcji według Kreatora)

Formy: grupowa, zbiorowa

Środki dydaktyczne: przykładowe teksty zaproszeń, karty pracy

Przebieg lekcji:

Etapy lekcji

Czynności nauczyciela (N)

Czynności uczniów (U)

Zaangażowanie

N: Mam zaszczyt zaprosić uczniów klasy II c Gimnazjum nr 4 na lekcję języka polskiego w dniu 18 listopada, w sali nr 12 naszej szkoły, o godzinie 11.50, dotyczącą… Właśnie, czego będą dotyczyć nasze dzisiejsze zajęcia?

N: Tak, dzisiaj będziemy mówić o zaproszeniach. Spróbujemy przypomnieć sobie to, co wiemy o zaproszeniach i wykorzystać naszą wiedzę w praktyce.

N: Zapiszcie temat: Zapraszam Cię na… - redagujemy zaproszenie

N dzieli U na 4 grupy, każda z grup otrzymuje zestaw tekstów (załącznik 1).

N: Przeanalizujcie teksty i spróbujcie podać ogólny schemat zaproszenia, a także charakterystyczne słownictwo.

U: Zaproszeń

U piszą

Badanie

N zapisuje schemat:

KTO? ZAPRASZA JAK? KOGO? NA CO? GDZIE? KIEDY?

N: Wiecie już, jak powinno wyglądać modelowe zaproszenie. Teraz sami spróbujcie ułożyć podobne, wykorzystując zdobytą wiedzę.

U analizują w grupach przykładowe teksty zaproszeń; ustalają wspólnie schemat zaproszenia, który liderzy grup przedstawiają, uzupełniają, a N zapisuje ostateczną wersję na tablicy

U zauważają, że w zależności od adresata słownictwo używane w zaproszeniu może mieć charakter oficjalny lub nieoficjalny, używa się zwrotów, jak np. szanowny, serdecznie, gorąco zaprasza, ma przyjemność, zaszczyt zaprosić…

Przekształcanie

N rozdaje uczniom karty pracy oraz instrukcje do zredagowania zaproszenia.

Uczniowie redagują w grupach własne zaproszenia, zgodnie z pleceniem: Zaproście:

gr. 1 - kolegów z kl. IIa na wycieczkę do obserwatorium astronomicznego (używając terminologii astronomicznej);

gr. 2 - rodziców i innych uczniów na konkurs recytatorski (w formie wierszowanej);

gr. 3 - dyrekcję na lekcję muzealną (stosując słownictwo archaiczne);

gr. 4 - zwycięzców konkursu przyrodniczego z kl. I b na wspólną wizytę w ogrodzie botanicznym (operując biologiczną terminologią).

Możecie zachęcić gości zdradzając kilka szczegółów lub stosując ciekawa formę zaproszenia. Pamiętajcie o odpowiednim słownictwie i zwrotach.

Prezentacja

N słucha wystąpień liderów grup, koryguje ewentualne błędy.

U prezentują swoje zaproszenia, np.:

Gr. 1 „ Głodni podróży międzyplanetarnych uczniowie kl. II c z nieziemską przyjemność zapraszają Was - kolegów i koleżanki z klasy II a na wyprawę do obserwatorium astronomicznego, dnia 14 kwietnia o godzinie 10.00. Wśród licznych atrakcji m.in. deszcz meteorytów, poszukiwanie pozaziemskiej inteligencji oraz rajd dookoła Słońca i powrót na ziemię z szybkością światła. - Przyszli kosmonauci z II c”

Gr. 2 „Rozmiłowani w poezji i wiązanej mowie

Z Gimnazjum nr4, z klasy II c uczniowie

Zaszczyt i przyjemność niezmierzoną mają

Iż Szanownych Rodziców oraz kolegów ze szkoły zapraszają

Na potyczki słowne i przesławnych wspomnienie poetów

4 czerwca w sali nr 7 gimnazjalnego gmachu.

Niechaj więc umilą konkurs swoją obecnością

Szanowni goście, czekani z radością.”

Gr. 3 „Żaczkowie z klasy II c mają zaszczyt zaprosić Jaśnie Wielmożną Panią Dyrektor na wspólną podróż do Domu Muz, w czasy średniowiecza oraz renesansu, dnia 16 czerwca roku pańskiego 2009 o godzinie 10.00. Będąc wśród malarskich, rzeźbiarskich i wszelakich innych dzieł, pragną swą wiedzę pogłębiać i z JW. Panią radość swoją dzielić.”

Gr. 4 „Serdecznie zapraszamy najlepszych specjalistów w dziedzinie biologii z klasy I b na wspólne podziwianie flory i fauny w ogrodzie botanicznym, dnia 29 maja o godzinie 8.00. Nasze badania dotyczyć będą ilościowego opisu gatunków roślin kwitnących oraz natężenia ruchu pszczół i motyli. - Zespół badawczy II c”

Refleksja


N: Wspaniale poradziliście sobie z realizacją zadania. Oceniam pracę całego zespołu na 5 z plusem. Teraz proszę, abyście sami, anonimowo wypowiedzieli się na temat zajęć.

N rozdaje karteczki z krótką ankietą.

N zbiera uzupełnione mini - ankiety.

N: Dziękuję za uwagę.

U odpowiadają na pytania:

Na lekcji najbardziej podobało mi się…

Nie podobało mi się …

W przyszłości chciałbym / chciałabym zmienić…

Najlepiej zapamiętałem / -łam…

Oceniam lekcję na…

1


