Konspekt zajęćpoświęcony tematyce, STUDIA, Uniwersytet Łódzki, konspekty resocjalizacja


KONSPEKT I

 

KONSPEKT ZAJĘĆPOŚWIĘCONY TEMATYCE  GRUP DESTRUKCYJNYCH -  SEKTOM

 

 CEL:     Uświadomienie  uczniom znaczenia psychomanipulacji, sposobów przeciwstawiania się jej, poznanie metod werbowania do grup- sekt  

              obrony przed nimi.

 

Metody : dyskusja, praca w grupach, wykład

 

Pomoce : kartki papieru, plansza: Jak rozpoznać sektę

 

                                       Przebieg zajęć :

 

I WPROWADZENIE  KARTY  ZASAD

 

 1.Każdy ma prawo być wysłuchanym w odpowiednim czasie

 2. Nie krytykujemy

 3. Odmienne zdanie wypowiadamy w spokojny życzliwy sposób- w odpowiednim czasie  4.  Nie wyśmiewamy nikogo i niczego

 5 .Realizujemy bieżące polecenia nauczyciela

 

II.  Ćwiczenie

 

Prosimy młodzież o podanie  z życia przykładów psychomanipulacji

Zapisujemy przykłady na tablicy. Gdy brak pomysłów poddajemy pod rozwagę następujące przykłady

 

       REKLAMA  :

 

 Czy jest obiektywna ?

 Czy oddziałuje na nasze emocje ?

 

Np. czy widząc wspaniałą dziewczynę-ładną, świetnie ubraną, zgrabną, uśmiechniętą, która używa szminki czy kosmetyku określonej firmy, nie ulegniemy sugestii, że jest to dobra szminka czy kosmetyk?

 Czy taki sam skutek odniosłaby reklama, gdyby szminkę reklamowałaby dziewczyna brzydka, choć zadbana i wcale nie uśmiechnięta, niesympatyczna. Którą dziewczynę bardziej polubimy ?

 

Czy reklama pokazuje dobre i złe strony produktu? 

Czy potrafi wzbudzić w człowieku  potrzebę, której do tej pory nie odczuwał?

 CZY BĘDĄC JEDYNĄ OSOBĄ W GRUPIE, KLASIE, KTÓRA MA ODMIENNE ZDANIE NA JAKIŚ  ZNANY NAM TEMAT CZUJEMY SIĘ DOBRZE?

 

Czy wolisz dla świętego spokoju dostosować się do grupy i zrezygnować z otwartego wypowiedzenia swojego zdania czy też wypowiadasz je ?np. masz odmienne zdanie na temat wspólnie obejrzanego filmu .

Dlaczego ujawniasz lub nie ujawniasz swoich opinii ? Jakie masz obawy ?

Jak się z tą decyzją czujesz ?

Jaka postawa Ci się bardziej podoba : uległości ogólnej opinii kosztem ukrycia  swojej czy szczerości w wyrażaniu swoich myśli i odczuć?

Która postawa jest trudniejsza?

 CZY CZYTAJĄC W PRASIE ZŁE RECENZJE NA TEMAT SZTUKI, FILMU MAMY OCHOTĘ JE OGLĄDAĆ ?

 

 - raczej nie, choć to wcale nie znaczy że ten film nam się nie będzie podobał. Żeby to jednak stwierdzić powinniśmy go obejrzeć, ale jesteśmy zniechęceni recenzją, więc go nie oglądamy.

       Co myślicie o zwyczaju niektórych gazet, stosujących zasadę dwóch recenzji na temat tego samego filmu - jedna „za” druga -„przeciw”.

Jak w tedy kształtuje się twój stosunek do obejrzenia filmu ?

      Czy potrafisz podać inne przykłady obiektywnych opinii,  które ujawniają dobre i złe stron danego problemu, zagadnienia, sytuacji ?

Wszystko co nam się przydarza ma swoje dobre i złe strony.  Czy umiemy patrzeć na sprawy z różnych punktów widzenia ?

Czy wiemy o tym że słuchając tylko jednej opinii , możemy ulec sugestii i podjąć błędną decyzję?

Często grupy destrukcyjne dopuszczają tylko jedno źródło informacji - swoje własne. Nie dopuszczają innych, izolują od innych, bo inne są złe.   

   

III Praca w grupach  

 

* Uczniowie w grupach zastanawiają się nad znanymi im  sposobami werbowania do sekt.

Wyniki pracy grup są prezentowane przez liderów grup, tworzymy wspólną listę metod      i technik werbowania :

Poszukiwanie osób przeżywających trudne chwile, załamania, kłopoty.

Oferowanie przyjaźni i miłości - „bombardowanie miłością”

Oferowanie pomocy materialnej, psychologicznej

Oferowanie dobrze płatnej pracy, recepty gdzie i jak rozkręcić interes, dawanie” nowego” sensu życia

Dawanie szybkich i precyzyjnych odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania i zagadki.

Flirtowanie (podstępne)

Czytanie i tłumaczenie biblii, rozmowy o Bogu.

Spędzanie czasu w życzliwym towarzystwie.

Zaproszenia na kursy terapii, językowe, tańca, doskonalące osobowość, medytacji,

 

 

 

 

* Jak możemy bronić się  przed werbunkiem do sekt?

 

Poprzez zadawanie pytań :

-czy próbujesz mnie namówić bym wstąpił do jakiejś organizacji? Jak długo sam do niej należysz ? kto stoi na jej czele? Jakie są inne organizacje związane z tą grupą?

-Czego oczekujesz od kogoś kto wstępuje do organizacji? Czy muszę zmienić swój styl życia, ofiarować jakieś pieniądze, zerwać stosunki z osobami, które są przeciwne mojemu wstąpieniu do grupy?

-Czy są ludzie którzy są przeciwni lub mają zastrzeżenia wobec tej grupy, za co ją krytykują?

Czy można porozmawiać z kimś kto wystąpił z grupy

Co w postępowaniu grupy i jej przywódcy najmniej Ci odpowiada? Wymień najmniej 3 takie rzeczy.

 

Na koniec zajęć zadajemy ponownie pytanie każdemu uczniowi i porównujemy wyniki odpowiedzi z poprzednimi.

Jak sądzisz czy każdy z nas może stać się ofiarą sekty?

 

IV  JAK ROZPOZNAĆ SEKTĘ?

 

Omówienie planszy:

­- Już pierwszy kontakt z grupą otworzył całkowicie nowe widzenie świata (tzw. przeżycia kluczowe).

- Obraz świata jest całkowicie prosty i wyjaśnia rzeczywiście każdy problem.

- W grupie znajdziesz wszystko, czego do tej pory szukałeś na próżno.

- Grupa ma mistrz lub przywódcę, Ojca, Guru, lub największego myśliciela, który jedynie                                                posiada całą prawdę i często jest czczony jak Bóg.

- Świat zmierza nieuchronnie ku katastrofie i tylko grupa wie jak go ratować

- Grupa jest elitą. Pozostała ludzkość jest chora zagubiona, zagubiona, jeżeli będzie w grupie współuczestniczyć może się uratować.

-Grupa odrzuca naukę w szkołach, uczelniach. Jedynie nauka grupy jest uważana za  wartościową i prawdziwą.

-Grupa odrzuca racjonalne myślenie

-Krytyka i odrzucenie przez stojących zewnątrz jest właśnie dowodem, że grupa ma rację.

-Grupa ocenia siebie jako prawdziwą rodzinę, wspólnotę. Chce  by wszelkie dawne relacje z rodziną, przyjaciółmi i środowiskiem zostały zerwane, ponieważ przeszkadzają w twoim rozwoju

-Grupa oddziela się od reszty świata poprzez ubiór, żywienie, własny język, ograniczanie swobody w relacjach międzyludzkich.

-Grupa żąda ścisłego posłuszeństwa regułom, dyscypliny, ponieważ jest to jedyna droga do zbawienia.

-Grupa narzuca sposób zachowań seksualnych np. kontakty tylko za zgodą kierownictwa, seks grupowy, całkowity zakaz dla osób niższych w hierarchii, wybór współmałżonka.

Cały czas jest wypełniony zadaniami np. Sprzedażą książek, czasopism, udziałem               w kolejnych kursach.

-Jeżeli obiecany przez grupę sukces, bądź uzdrowienie nie przyjdzie, grupa uzna, że sam jesteś za to odpowiedzialny, ponieważ nie zaangażowałeś się dostatecznie, lub nie wierzyłeś wystarczająco silnie.

-Członkiem grupy powinieneś zostać już dziś .Nie istnieje możliwość uzyskania obiektywnego obrazu grupy, gdyż ważniejsze od refleksji jest przeżycie, zgodne z zasadą :Tego nie da się prosto wyjaśnić. Proszę przyjdź do nas i weź udział w spotkaniu. Kiedy przeżyjesz, zrozumiesz


