konspekt z piłki nożnenj, AWF Wychowanie fizyczne, metodyka wychowania fizycznego, konspekty


KONSPEKT ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH Z PIŁKI NOŻNE dla GIMNAZJUM.

 

 

TEMAT: Nauczanie uderzenia piłki prostym podbiciem oraz doskonalenie prowadzenia piłki po prostej i po linii łamanej.

 

Cele operacyjne zajęć:

 

-kształcący: nauczanie uderzenia prostym podbiciem oraz doskonalenie prowadzenia piłki

- wychowawczy: zachowanie dyscypliny w czasie wykonywania ćwiczeń,

- poznawczy (wiadomości): rola stretchingu przed meczem, treningiem, lekcją.

 

 

Wiek:13- 15 lat

Płeć: chłopcy

Liczba: 20

Miejsce: boisko szkolne trawiaste

Czas trwania: 90 min.

Sprzęt: piłki, znaczniki, paliki, plastrony.

 

Tok zajęć

Nazwa zabawy, gry, ćwiczenia

Czas (min)

Wskazówki organizacyjno-metodyczne

Uwagi

Część wstępna

Organizacja

treningu

 

 

Ćwiczenia ożywiające

 

 

 

Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć. Podanie zadań treningu

 

 

 

Berek wąż

 

 

2

 

 

 

 

 

5

Ustawienie grupy w dwuszeregu

 

 

 

 

Berek goni na ograniczonym polu, uczniowie kolejno złapani dołączają do berka tworząc wąż, który nie może się rozerwać.

 

 

Nauczyciel wybiera berka

 

 

 

 

Ograniczamy pole zabawy

 

 

Część IIA

Ćwiczenia kształtujące

 

 

 

 

  • Trucht

  • Krok odstawno-dostawny w przód, w tył, na boki

  • Skip C

  • Skip A

  • Krążenia RR w przód

  • Przekładanka

  • W truchcie skłony boczne z dotykaniem naprzemian R P i L podłoża

  • Wieloskoki na P i L N

  • Co 3 kroki wyskok symulacja uderzenia piłki głową

  • Bieg tyłem

  • Trucht, na sygnał, bieg z narastającą szybkością (20-30m.)

  • Ćwiczenie stretchingowe

 

 

15

Uczniowie ustawieni w szeregu na linii bocznej boiska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N informuje o roli stretchingu przed zawodami, treningiem, lekcją.

 

 

Część IIB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metodyka nauczania uderzenia piłki prostym podbiciem.

Pokaz, objaśnienie nauczanego elementu.

Ćwiczenia w parach:

        Uderzenie piłki dorzuconej rękami w kierunku partnera

        Uderzenie piłki upuszczonej, z krótkiego rozbiegu

        Uderzenie piłki upuszczonej po koźle

        Uderzenie piłki podanej przez partnera po koźle

        Uderzenie piłki dorzuconej przez partnera z powietrza

        Uderzenie piłki upuszczonej z rąk z półwoleja

        Uderzenie piłki leżącej z miejsca

        Uderzenie piłki w marszu

        Uderzenie piłki toczącej się

Doskonalenie prowadzenia piłki

Ćwiczenie wykonywane w parach

  • Prowadzenie piłki, obiegnięcie partnera, powrót na p.w. i oddanie partnerowi piłki uderzając ją prostym podbiciem

  • Prowadzenie piłki zewnętrznym podbiciem(naprzemian N L,P)

  • Prowadzenie piłki wewnętrznym podbiciem

 

Bieg nad znacznikami- rytmizacja ruchów

Bieg slalomem bez piłki przodem i tyłem

 

 

Prowadzenie piłki slalomem

Prowadzenie piłki slalomem w kierunku bramki zakończone uderzeniem na bramkę

Jak wyżej z podaniem do partnera stojącego przed polem karnym

 

 

Gra 10x10 na cztery bramki

 

 

 

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

 

Uczniowie ustawieni

wzdłuż linii bocznej boiska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na środku boiska w kierunku bramki ustawione co 1 metr znaczniki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Każdy zespół ma po dwie bramki ustawione na linii bocznej w pobliżu narożników

 

Uczniowie dobierają się w pary, jedna piłka na parę, zmian dokonują w parach na polecenie nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U biegną bardzo krótkimi krokami

 

 

 

 

Każdy U ma piłkę

 

 

 

 

 

 

Bramkę zdobywamy wyłącznie uderzeniami z prostego podbicia

 

 

Część końcowa

Ćwiczenia uspokajające

Zakończenie zajęć

 

 

Żonglerka piłki

 

 

 

Zebranie przyborów

Zbiórka, omówienie treningu.

Pożegnanie.

 

 

 

5

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

Uczniowie ustawieni w dwuszeregu

 

 

Żonglowanie stopą, udem, głową. Każdy uczeń ma piłkę.

Podsumowanie zajęć, pokaz uderzenia piłki prostym podbiciem przez wyróżniającego się ucznia

 


