Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IIe, DYDAKTYKA MATERIAŁY, METODYKA II, praktyki metodyczne - materiały, praktyki metodyczne - materiały, Gimnazjum


Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II i

Data:26.02.2009r.

Przedmiot: język polski

Klasa: II e Gimnazjum nr 11 w Lublinie

Temat: Miłość codzienna jak… w „Pieśni (III)” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Cele:

ogólne: - ćwiczenie umiejętności analizy oraz interpretacji utworu lirycznego

szczegółowe: uczeń - podaje różne rodzaje i sytuacje wyznania miłosnego;

- przypomina główne wyznaczniki gatunkowe pieśni;

- określa adresata i osobę mówiącą wypowiedzi lirycznej;

- wyjaśnia, co to jest pytanie retoryczne;

- własnymi słowami formułuje wniosek dotyczący powodów opuszczenia przez poetę czasowników w wierszu;

- określa pola tematyczne zawartych w wierszu pytań oraz stwierdzeń.

Metody: wiodąca - metoda praktyczna (praca z tekstem), wspomagające - metoda poszukująca

Formy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: podręcznik

Przebieg lekcji:

Etapy lekcji

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

Czynności wstępne

3 min

- powitanie uczniów

-sprawdzenie listy obecności

- zapisanie tematu

Faza orientacyjna

10 min

N: Co to jest wyznanie miłosne?
N: Spróbujcie opisać sytuację wyznania: kto do kogo i co mówi, w jakich okolicznościach?

N: Wyznanie miłosne kojarzy się z wielką miłością, z młodymi ludźmi zapewniającymi się o sile swych uczuć przy blasku księżyca itp. A czy ludzie wyznają sobie uczucia na co dzień? Czy sytuacja wyznania może zaistnieć między mężem a żoną po wielu latach małżeństwa?

N: dziś sprawdzimy, co o tym myśli K. I. Gałczyński. Zapiszcie temat: Miłość codzienna jak… w „Pieśni (III)” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

U: rodzaj wypowiedzi

U opisują przykładową sytuację (dwoje młodych ludzi, noc, blask księżyca itp..)

U dyskutują krótko

U piszą

Faza operacyjna

25 min

N prosi o otworzenie podręczników na stronie 191 i samodzielne przeczytanie utworu, następnie prosi chętną osobę o odczytanie wiersza na głos

N: Pieśń (III) to trzeci utwór z całego cyklu Pieśni, które poeta napisał, aby złożyć hołd swojej ukochanej żonie, Natalii.

N: Przypomnijcie wyznaczniki gatunkowe klasycznej pieśni

N: Określcie osobę mówiącą i adresata utworu

N: Przyjrzyjcie się kompozycji utworu. Z jakich wypowiedzi zbudowane są kolejne strofy?

N: Jak zauważyliście, wiersz roi się od pytań. Spróbujcie teraz w parach wcielić się w osobę mówiącą oraz adresata utworu i odpowiedzieć na te pytania.
N: Czy trudne było sformułowanie odpowiedzi? Czy było to konieczne?

N prosi o wykonanie ćw. 4 ze str. 192 w podręczniku.

N: Czy pytania stawiane przez podmiot liryczny są kompletne, czy może czegoś brakuje?

N: Dlaczego poeta zrezygnował z czasowników?

N: Teraz przyjrzyjmy się treści pytań i stwierdzeń. Spróbujmy określić, o czym mówi poeta, co łączyło tych dwoje ludzi.

U czytają

U: to najstarszy gat. poezji lirycznej, związany z obrzędami, z muzyką; pieśń jako samodzielna forma lit. obejmuje utwory różnorodne tematycznie, zależne od okoliczności; pieśń - klas. typ wiersza lirycznego, stworzył Horacy.

U: mężczyzna i jego ukochana

U analizują, wymieniają pytania i stwierdzenia

U wykonują zadanie

U: to dość trudne zadanie i niekonieczne

U wykonują ćw.- zapisują definicję pytania retorycznego

U: brakuje czasowników

U zastanawiają się, formułują wniosek, iż wypowiedź w ten sposób nabiera uniwersalnego charakteru

U wymieniają pola tematyczne: miejsca, czas, problemy, praca, cele i dążenia, zainteresowania; podają stosowne cytaty

Synteza

7 min

N: Jak można nazwać pierwsze dwa wersy ostatniej strofy?

N: Czy takie wyznanie może się podobać?

Praca domowa: Przedstaw swój pomysł na poetyckie wyznanie miłości.

U: to poetyckie wyznanie

U krótko dyskutują


