7017


Izabela Kolasa

Scenariusz dla grupy przedszkolnej

Temat sytuacji edukacyjnej: Zabawy dydaktyczne- rozpoznajemy uczucia.

Grupa wiekowa : 3-4 latki

Cele:

Formy pracy:

-zbiorowa

Metody:

Środki dydaktyczne:

-zagadka obrazkowa ( 3 elementowa)

-sylwety dziewczynek( wesołej, smutnej, rozgniewanej)

-piankowe podkładki

-papierowe twarze chłopców i dziewczynek ( dla każdego dziecka)

Przebieg zajęcia:

  1. Zgadnij, co przedstawia obrazek?''

Na tablicy przypięty jest obraz przedstawiający trzy twarze.( wesołą, smutną i rozzłoszczoną- dla dzieci zdolnych) Obraz ten jest w całości zasłoniety. Na kartce, która przysłania obraz znajdują się okienka. Nauczycielka wybiera kilkoro dzieci, aby odsłoniły okienka, odkrywając poszczególne fragmenty twarzy. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie , co może przedstawiać zasłonięty obrazek. Po odgadnięciu przez dzieci miny, jaką przedstawia obrazek, dzieci próbują pokazać tę minę na sobie. Następnie nauczycielka podchodzi do każdego dziecka z lustrem, aby zobaczyło swoje miny.

  1. Zabawa ruchowo- naśladowcza ,, Smutny,- wesoły''

Nauczycielka przedstawia krótką scenkę o misiu z elementami ruchu,którą dzieci naśladują. Zadaniem dzieci jest wyrażenie mimiką : smutku, radości, płaczu ,odpowiadających treści scenki.W miarę potrzeby scenka może być powtórzona 2 razy.

  1. Dzieci siedzą w kole zwrócone twarzą do nauczycielki. , która wprowadza dzieci krótką rozmową w dalszą zabawę. Rozdaje każdemu dziecku piankową podkładkę, papierowe twarze chłopców i dziewczynek., na których narysowane są: oczy , nos, włosy, oraz osobno- papierowe usta. Zadaniem dzieci jest ułożenie miny wesołej i smutnej pasującej do krótkich historyjek o lalce Marcelinie opowiedzianych przez nauczycielkę. Następnie dzieci dopasowują minę na twarzy papierowego chłopca( dziewczynki) do wysłuchanych dwóch fragmentów muzyki./ wesołej i smutnej/

  1. Zabawa,, Gdzie ukryły się dziewczynki, które mają różne minki?''

Nauczycielka zwraca się do dzieci z prośbą, aby pomogły szukać na sali trzech papierowych dziewczynek.Najpierw szukamy wesołej dziewczynki.Wszyscy podchodzimy do niej, po czym nauczycielka pyta,, czy taka wesoła mina się dzieciom podoba.?''

Nastepnie szukamy smutnej dziewczynki a na koniec rozgniewanej. Dzieci wypowiadają sie , która dziewczynka najbardziej im się podoba.

Na koniec zajęć wszyscy stają w kole i trzymając się za ręce uśmiechają się do siebie.

Skibniewska Bożena

Nauczycielka

w Przedszkolu

w Rozbitym Kamieniu 

Scenariusz zajęć pt. „Sygnalizatory świetlne - Gapa na jezdni”

 

CEL:                           dziecko potrafi słuchać opowiadania czytanego przez nauczycielkę, rozwiązuje zagadki, wykonuje sygnalizator.

METODY:                 rozmowa, pokaz, ćwiczenia.

FORMA PRACY:     praca z cała grupą.

            PRZEBIEG ZAJĘCIA:        

  1. Dzieci stoją w luźnej gromadce, naprzeciw jest nauczycielka. Mówi do dzieci, że będziemy bawić się w zabawę, która nazywa się „Jaki to pojazd” - zabawa ta polega na naśladowaniu ruchem, oraz głosem i gestem sposobu poruszania się i odgłosów różnych pojazdów.

  2. Rozwiązywanie zagadek o różnych samochodach.

„Kiedy wybuchnie wielki pożar

oddział strażaków pędzi chwackich

dla nich najlepszy na bezdrożach

jest niezawodny……” (samochód strażacki)

            „Kiedy nagle ktoś zachoruje

            Może bym nigdy nie wyzdrowiał

            Gdyby go nie wziął do szpitala

            Lekarz z ….” (karetki pogotowia)

  1. Po rozwiązaniu zagadek przez dzieci nauczycielka mówi wiersz E. Piechny - Pietrzyk pt. „Zwierzęta na wycieczce”; dzieci w tym czasie słuchają;

„W ZOO dziś dzień uroczysty

na wycieczkę idą wszyscy

Jest żyrafa, są dwa słonie

Małpki dwie i cztery konie

Idzie gruby hipopotam

Stąpa ciężko chlapie błotem

Aż oburza się Pan zebra

- Czemu Pan o innych nie dba?

Nagle zgrzyt i huk świst

Na chodniku słychać pisk

Mały bocian z żółwiem małym

Przez ulicę przebiec chciał

- Jak to można? - krzyczą słonie

- Przecież światło jest czerwone!

Zaskrzeczała więc papuga

- Gdy czerwone oczkiem mruga

musisz stać i czekać moment

żeby przejść na drugą stronę

potem zmiana - możesz iść

bo zielone jest jak liść

przez ulicę przechodź raźnie

nie ociągaj się! Odważnie!

  1. Omówienie treści wiersza.

- Gdzie mieszkają wszystkie te zwierzęta?

- Gdzie wybrały się zwierzęta?

- Jakie zwierzęta poszły na wycieczkę?

- Co zrobili mały żółw i mały bocian?

- Co poradziła papuga?

     5.  Zapoznanie z sygnalizacją świetlną.

6. Rozmowa na temat innych sposobów kierowania ruchem ulicznym (przez policjanta)

7. Analiza i synteza słuchowa nazw zwierząt występujących w wierszu: żyrafa, słoń, małpy, hipopotam, papuga, zebra.

8. Zabawa ruchowa orientacyjno - porządkowa „Przejście przez ulicę” - przy użyciu sygnalizatora świetlnego.

Sygnalizator trzyma nauczycielka, używa do tego celu białych wyciętych z kartonu krążków, którymi będą zasłaniane światła w sygnalizatorze, na przemian czerwony, żółty, zielony;  zielony, żółty, czerwony.

9. Osłuchanie z piosenką pt. „Gapa” - własnego zbioru.

                  „Raz na jezdnię wlazła Gapa

                  taka Gapa, że aż strach

                  ktoś za kołnierz Gapę złapał

                  ktoś nad Gapą krzyknął - Ach!

Ach ty Gapo co ty robisz

Tu jest jezdnia chyba wiesz

Autobusy, samochody

Motocykle pędzą też

      Uliczne sygnały zna duży i mały

      Uliczne sygnały trzeba dobrze znać

      Gdy światło zielone na drugą przejdź stronę

      A kiedy jest czerwone wtedy musisz stać

Nie bądź Gapą

Każda Gapa może skończyć źle

Spojrzyj w lewo, spojrzyj w prawo

Jezdnia wolna, śmiało przejdź

      Uliczne sygnały……..

 

      Śpiewanie piosenki przez nauczycielkę dwa razy. Omówienie treści piosenki, z improwizacją rytmiczną przy piosence śpiewanej wspólnie z dziećmi.

Praca plastyczno - rysunkowa w książce „ABC sześciolatka - komunikacja” str. 50 „Sygnalizatory świetlne”. Zamalowywanie przez dzieci przy użyciu trzech kolorów. Praca porządkowa przy stolikach 

 


