Smutne święto listopadowe, Konspekty, Edukacja wczesnoszkolna, Klasa II


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II

27.10.2010 r.

TEMAT BLOKU: Gdzie patrzysz - Polska.

TEMAT DNIA: Smutne święto listopadowe.

CELE OGÓLNE:

CELE OPERACYJNE - UCZEŃ:

METODY I TECHNIKI PRACY (wg. W. Okonia):

FORMY PRACY:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

LITERATURA MERYTORYCZNA I METODYCZNA:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Wprowadzenie do tematu Dnia wszystkich Świętych - wspomnienie zmarłych:

Nauczycielka czyta opowiadanie D. Wawiłow „Świerszcz pod podłogą”.

Pogadanka:

- jaki jest nastrój opowiadania?

- dlaczego to opowiadanie ma tytuł „Świerszcz pod podłogą”?

- za kim tęskniły Magda i jej mama?

- co zaproponowała Magda, żeby pocieszyć mamę?

- jak w waszej rodzinie pielęgnuje się pamięć o zmarłych?

2. Zadanie matematyczne:

Uczniowie wykonują obliczenia i układają hasło „Dzień Wszystkich Świętych” (z. 3, s. 80)

Pogadanka:

- z czym wam się kojarzy to hasło?

- kogo święto obchodzimy?

- co wtedy robimy?

3. Nauczycielka przypina na tablicy dwie kartki z kalendarza z nazwami świąt listopadowych: 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych i 2 listopada - Dzień Zaduszny. Uczniowie przepisują je do zeszytów - nauczycielka zwraca uwagę na pisownię nazw świąt wielką literą.

Pogadanka:

- co to są za dni?

- czym jest Dzień Wszystkich Świętych? ( chrześcijańska uroczystość ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych)

- czym jest Dzień Zaduszny? (ustanowiony na pamiątkę wszystkich zmarłych)

- jak to święto obchodzone jest w innych krajach? (Amerykanie, Irlandczycy - Halloween - 31 października - ze śmiercią oswajają się na wesoło. Jest to tradycja celtycka - dawnej ludzie przebierali się przed złożeniem ofiary bogowi śmierci, aby złe duchy ich nie rozpoznały) - nauczycielka prezentuje charakterystyczne dynie halloweenowe.

- co robimy w tych dniach?

4. Odgadywanie i zapisywanie hasła „Zapalimy światełka na grobach” według szyfru (z. 1, s. 3)

- dlaczego palimy znicze? (ogień jest symbolem pamięci, modlitwy, wdzięczności. W tradycji pogańskiej ma on także na celu oświetlanie drogi zmarłym, wypalenie ich grzechów i odpędzanie demonów)

5. Rozwiązywanie zadań w zeszycie ćwiczeń do języka polskiego - s. 3 - 4: pisownia wyrazów z „h” i „ch”, uzupełnianie tekstu z lukami, wyjaśnienie pojęć miejsca pamięci narodowej oraz bezimienni bohaterowie pochowani w lesie.

6. Nauczycielka czyta wiersz Karoliny Kusek „Twarze”. W tle słychać nastrojową muzykę.

Pogadanka:

- do czego zostało porównane ludzkie życie?

- jakimi kwitami jesteśmy w młodości?

- jakimi są starsi ludzie?

- dlaczego na końcu babcia będzie niezapominajką?

7. Uczniowie słuchają wesołej i smutnej muzyki.

- czym one się różnią?

- jaki nastrój wprowadzają?

8. Muzyczne opowiadania:

Uczniowie siedzą na dywanie w kole.

Nauczycielka włącza wesołą muzykę i zaczyna opowiadanie: Pewnego pięknego, słonecznego dnia mały Jaś postanowił pójść na wycieczkę nad rzekę.

Chętni uczniowie opowiadają dalsze przygody chłopca - po jednym zdaniu. Dziecko, które chce kontynuować opowiadanie podnosi rękę w górę i czeka na znak nauczycielki.

Po skończonym opowiadaniu nauczycielka włącza smutną, nastrojową muzykę i zaczyna następne opowiadanie: W mroźną, grudniową noc mała Ania wyszła z domu, żeby poszukać mamy, która wyszła na zakupy kilka godzin wcześniej i nie wróciła jeszcze do domu.

Uczniowie układają dalsze losy dziewczynki.

9. Swobodne improwizacje do nastrojowej muzyki - jak możemy oddać tą muzykę ruchem?

10. Obliczenia pieniężne z wykorzystaniem pieniędzy - wyprawka ucznia - z.1 i 2 s. 79 - 80.

11. Praca plastyczna:

Nauczycielka kładzie na środku sali koszyk z darami natury: liśćmi i kwiatami jesiennymi. Uczniowie wykonują kolaż na kartce do nastrojowej muzyki w tle.

12. Zadanie domowe: karta pracy nr 18.


