Zaczarowana lekcja w Europie, Studia EPiW na WSPiA LICENCJAT, Rok III, Praktyki - konspekty


Data: 29.04.2013

Temat bloku: W mojej Ojczyźnie - Polsce

Temat dnia: Zaczarowana lekcja w Europie

Cele:

-czyta ze zrozumieniem,

-wyszukuje w tekście potrzebne informacje,

-zaznacza wybrane fragmenty,

-czyta teksty z uwzględnieniem interpunkcji i intonacji,

-tworzy wypowiedź w formie ustnej i pisemnej,

-pisze ze słuchu,

-gra na instrumentach proste rytmy,

-zna symbole narodowe,

-podaje z pamięci iloczyny w zakresie tabliczki mnożenia,

-rozwiązuje zadania tekstowe,

-przyjmuje pozycje wyjściowe i ustawienia do ćwiczeń,

-bierze udział w zabawach,

-przestrzega zasad bezpiecznego zachowania się w trakcie zajęć ruchowych.

Metody:

-oparte na słowie: opowiadanie, dyskusja, praca z książką,

-oparte na obserwacji: pokaz

-aktywizujące: problemowa

Formy:

-indywidualna jednolita

-zbiorowa jednolita

Środki dydaktyczne: mapa Europy lub Unii Europejskiej, magnetofon, płyta CD, instrumenty

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie z dziećmi

  2. Czytanie ze zrozumieniem tekstu „Zaczarowana lekcja w Europie” (podręcznik s.38)

  3. Wyszukiwanie określonych fragmentów w tekście i odpowiadanie na pytania:

- Gdzie zbierają się szwedzkie czarownice?

- Gdzie w Polsce zbierają się polskie czarownice?

- W jakim celu zbierały się czarownice?

- Co to jest SKE?

- Dlaczego czarownice zainteresowały się klubami europejskimi?

- Które wydarzenie z tekstu są prawdziwe, a które nie?

  1. Uzupełnianie zdań informacjami z tekstu.

  2. Czytanie przez nauczyciela tekstu o Unii Europejskiej oraz pokazywanie na mapie kraje występujące w tekście. Zwrócenie uwagi na państwa sąsiadujące z Polską.

  3. Słuchanie hymnu Unii Europejskiej

  4. Zabawa słowna „Jestem mieszkańcem...”

Nauczyciel wypowiada nazwę państwa, a wybrane dziecko przedstawia się, np. Belgia - „Jestem mieszkańcem Belgii, jestem Belgiem”. Zwrócenie uwagi na pisownię nazw państw oraz ich mieszkańców wielką literą, a także na formę z zakończeniem -ii - Belgii.

Dzieci wybierają 5 przykładów i zapisują je w zeszycie.

  1. Pisanie ze słuchu - nauczyciel dyktuje krótki tekst, dzieci piszą go ze słuchu.

  2. Wyklaskiwanie podanego rytmu i granie melodii na instrumencie.

  3. Rozwiązywanie zadań matematycznych - zadań tekstowych.

  4. Zadanie z hasłem.

Nauczyciel pisze na tablicy kolejno ponumerowane litery alfabetu (32 litery). Dzieci rozwiązują działania, a wyniki dopasowują do numeru litery w alfabecie. Hasłem będzie państwo, które było pomysłodawcą Szkolnych Klubów Europejskich.

2*11=..... 10*2=..... 40-17=..... 13+13=..... 9*3=.....

5*2=..... 20:20=..... 5*3=..... 30-18=..... 1*1=.....

Hasło: Portugalia

  1. Gry i zabawy doskonalące start niski. Skoki w dal z miejsca.

  2. Praca domowa na 07.05.2013: Nauczyciel prosi dzieci, aby dobrały się w pary i prosi kolejno o zebranie informacji o swojej miejscowości: położenie miejscowości, historia miejscowości, czym się zajmują ludzie, placówki kulturalne i oświatowe, zabytki, obiekty, pomniki, zasłużeni ludzie dla regionu, ciekawostki (legendy, fakty, tradycje)

  3. Podsumowanie zajęć, pożegnanie.


