Przyjaciele, Scenariusze lekcja język polski klasa IV


Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV.

Czas trwania zajęć - 45 min.

Temat: Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie… - zapoznanie z bohaterami utworu Adama Mickiewicza Przyjaciele.

1. Cele lekcji:

a) ogólne:

- zapoznanie uczniów z bohaterami utworu Przyjaciele

- kształcenie języka ucznia (swobodne wypowiedzi)

- uświadomienie uczniom czym jest prawdziwa przyjaźń

b) operacyjne:

Uczeń:

- opowiada historię Leszka i Mieszka

- opisuje i wymienia postaci utworu

- porównuje dwie postaci literackie

- popiera swoje zdanie odpowiednim cytatem z książki

- umie dostrzec zmianę w postępowaniu postaci (i zauważyć przyczynę tej

zmiany)

- ocenia postępowanie tytułowych przyjaciół (na podstawie wiersza)

- wyciąga wnioski z wcześniejszych rozważań

- potrafi odnaleźć zdanie, które zawiera morał tej historii

2. Metody i formy pracy:

metoda: słowna, praca z książką, drzewko decyzyjne

formy: indywidualna i zbiorowa

3. Środki dydaktyczne:

- tekst wiersza pt. Przyjaciele, autorstwa Adama Mickiewicza

- akrostych przygotowany przez prowadzącą (załącznik)

4. Przebieg lekcji:

a) faza przygotowawcza:

Czynności organizacyjne (witam uczniów, sprawdzam listę obecności).

Uczniowie rozwiązują akrostych: przyjaciel. Tłumaczą co znaczy to słowo.

Przepisują akrostych do zeszytów. Nauczyciel wyjaśnia czemu będzie

poświęcona lekcja (jaki powinien być prawdziwy przyjaciel?). Zapisuje temat

na tablicy, a uczniowie w zeszytach.

b) faza realizacyjna:

Nauczyciel odczytuje wiersz pt. Przyjaciele, który będzie omawiany na lekcji.

Uczeń opowiada historię Leszka i Mieszka. Ocenia bohaterów wiersza.

Nauczyciel rozdaje drzewka decyzyjne dla uczniów (później wkleją je do

zeszytu). Wspólne wypełnienie drzewka (zapoznanie uczniów z ta metodą

pracy). Wyjaśnienia. Omówienie cech bohaterów, ich motywów

postępowania, skutki negatywne i pozytywne (jak jest, jak być powinno?)

Zebranie wniosków (jaki powinien być prawdziwy przyjaciel?)

c) faza podsumowująca:

Utrwalenie wiadomości (pytam uczniów, czy wszystko jest dla nich

zrozumiałe). Zadaje pytanie, jak sądzą, czy prawdziwych przyjaciół poznaje

się w biedzie? Co to właściwie oznacza?

5. Praca domowa:

Czy twoim zdaniem, życie potwierdza smutna prawdę wynikającą z historii

Leszka i Mieszka, że na przyjaciół nie można liczyć? Odpowiedź uzasadnij

w kilku zdaniach.

6. Załączniki:

a) akrostych - przyjaciel np: P-artner

R-odzina

Z-aufanie

Y

J-edność

A-kceptacja

C-iepło

I-ntegracja

E-mocje

L-udzie

b) karta pracy ucznia - drzewko decyzyjne

Czy Leszek powinien udzielić pomocy swemu przyjacielowi -

Mieszkowi?

1


