Projekt nr 2-m.zabawowa, Wychowanie Fizyczne (materiały i notatki)), Metodyka wychowania fizycznego, Metodyka - 2 semestr, Projekty


KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO NR………DATA………

TEMAT: Poznajemy zabawy i gry ruchowe rozwijające zdolności koordynacyjne.

CEL: kształtowanie zdolności koordynacyjnych.

ZADANIE WYCHOWAWCZE (USAMODZIELNIAJĄCE): uczeń przyjmuje odpowiedzialność za czynności organizacyjne - przygotowuje przybory potrzebne do lekcji.

MOTORYCZNOŚĆ: różnicowanie - uczeń wykona ruchy zgodne z pociągniętymi przez partera nitkami w zabawie „Marionetki”

UMIEJĘTNOŚCI: uczeń wykona 2 serie przeskoków podczas zabawy „Skakanka”

WIADOMOŚCI: uczeń wymienia i opisuje dwie zdolności koordynacyjne.

Klasa 4-6 Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna Liczba ćwiczących: 20

Przybory i przyrządy: piłki do siatkówki, szarfy w różnych kolorach, 2 chorągiewki, skakanki, kreda.

Tok zajęć / zadania lekcji

METODA REALIZACJI ZADANIA RUCHOWEGO

CZAS/ ILOŚĆ POWTÓRZEŃ

UWAGI ORGANIZACYJNO- METODYCZNE

CEL ZADANIA

TREŚĆ ZADANIA RUCHOWEGO

Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze

(ZU)

  1. Zbiórka.

  2. Raport.

  3. Powitanie klasy.

  4. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

  5. Podanie zadań lekcji.

N przedstawia krótką charakterystykę rodzajów koordynacji.

4'

Ustawienie w dwuszeregu, kapitan zdaje raport

N stoi twarzą do U

U przygotowuje przybory potrzebne do lekcji.

Zabawa ożywiająca -równowaga

BEREK JASKÓŁKA” - ćwiczący biegają po boisku do siatkówki. Spośród ćwiczących wybierany jest jeden berek, którego zadaniem jest złapanie jednego z uczestników. Osoba uciekająca może obronić się przed złapaniem przyjmując pozycje „jaskółki” - stojąc na jednej nodze (druga noga wyprostowana w tył) z rękami wyprostowanymi w stawach łokciowych w bok. W postawie można pozostać przez 5s., po upływie tego czasu zawodnik znowu może zostać złapany przez berka. W czasie przebiegu zabawy wyznaczany jest kolejny berek.

Metoda zabawowo- klasyczna

3'

Zabawa przebiega na boisku do siatkówki. Nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczeństwo.

zabawa orientacyjno-porządkowa - orientacja przestrzenna

ZNAJDŹ SWÓJ KOLOR” - Po otrzymaniu kolorowych szarf dzieci ustawiają się w dwu rzędach, według kolorów szarf, a następnie rozbiegają się w dowolnych kierunkach. Następnie wykonują polecenia „stój, zamknij oczy”. W tym czasie prowadzący zmienia miejsce ustawienia chorągiewek, po czym woła: „biegiem do swych chorągiewek”. Dzieci na to hasło otwierają oczy i biegną w kierunku chorągiewek z kolorem ich szarf. Przy chorągiewkach dzieci ustawiają się w rzędach.

Metoda zabawowo - klasyczna

4'

Zabawa odbywa się na boisku do piłki siatkowej.

Każdy U posiada szarfę.

zabawa na czworakach - orientacja przestrzenna

CHÓD NA CZWORAKACH” - Na sygnał prowadzącego U z przysiadu przechodzą do pozycji czworakowania i w dowolny sposób chodzą powoli w tej pozycji, zmieniając kierunek chodzenia na czworakach, a zarazem jego tempo. U naśladują chód kota, psa, żyrafy czy innego zwierzęcia jakie poda N. Przy wolnym, czy to szybszym chodzeniu U zręcznie się wymijają. U wydają odgłosy zwierząt, które naśladują np.: pies - szczekanie.

Metoda zabawowo - naśladowcza

4'

Zabawa odbywa się na boisku do piłki siatkowej.

Nauczyciel czuwa nad bezpieczeństwem przebiegu zabawy.

N podaje nazwy zwierząt, lecz nie podaje sposobu ich naśladowania.

gra z mocowaniem się i dźwiganiem - równowaga

PODRÓŻ NA KSIĘŻYC” - Prowadzący dzieli uczniów na dwa zepoły - chłopięcy i dziewczęcy. Na boisku do piłki siatkowej, N rysuje dwa duże koła („kałuże”) o średnicy 5 kroków, a w nich mniejsze („księżyce”) o średnicy kroku. U stają na za obwodem dużego koła i chwytają się za dłonie. U przemieszczają się w lewo lub w prawo dookoła koła, przy czym każdy U stara się wciągnąć swojego sąsiada do „kałuży”. Wciągany może się uratować w ten sposób, że wskakuje jednonóż do „księżyca” nie puszczając dłoni sąsiadów. U, który wpadnie do kałuży otrzymuje 1pkt. Osoby z najmniejszą ilością punktów zostają nagrodzone brawami.

Metoda zabawowo-klasyczna

5'

N wskazuje kierunek poruszania się U.

Za wciągniętego do kałuży uznaje się tego, który wpadnie do dużego koła lub przynajmniej postawi tam nogę, a także tego, który przerwał chwyt rąk.

gra masowa bieżna - szybkość reakcji

MUR OBRONNY” - na środku boiska do siatkówki N rysuje pasek o długości 5 kroków („mur obronny”), na obu krótszych bokach wyznacza zaś metę. N wyznacza jednego „strażnika”, który staje na linii „muru obronnego”, pozostali zaś uczestnicy znajdują się na krótszych bokach boiska. Na sygnał N wszyscy wybiegają z mety aby przedostać się na drugą stronę muru. Strażnik stara się schwytać jak największą liczbę uczestników. Każdy ze schwytanych staje się pomocnikiem strażnika. Zwycięzcą zostaje ten, który przedostał się przez mur ostatni i jemu N powierza w następnej rozgrywce rolę strażnika.

Metoda zabawowo-klasyczna

5'

Jeżeli U utrudnia przebiegnięcie na drugą stronę muru, strażnik liczy odlicza 5s., po tym czasie przebiegający U zostaje pomocnikiem strażnika.

N sygnalizuje gwizdkiem rozpoczęcie przebiegania.

Zabawa rzutna - orientacja przestrzenna

WYPĘDZANIE KUR Z OGRÓDKA” - N dzieli boisko do siatkówki na dwie połowy - „ogródki” oraz U na dwie drużyny. Każdy U posiada szarfę z kolorem swojej drużyny oraz piłkę do siatkówki. Drużyny stoją na przeciwległych liniach końcowych. Na sygnał N, U zaczynają toczyć swe piłki - „kurki” starając się, aby dotarły one do „ogródka”, tj. na pole swych sąsiadów. Piłce nadaje się ruch toczący tylko jeden raz. Na ponowny sygnał wszyscy przerywają toczenie piłek, następnie N liczy ile „kurek” znajduje się w „ogródku”

Metoda zabawowo - klasyczna

4'

U nie może rzucać piłki. Piłki należy toczyć z odpowiednią siłą tylko na sygnał, a na kolejny- zatrzymać je.

N sygnalizuje start toczenia piłek i ich zatrzymanie.

Zabawa skoczna o mniejszym stopniu natężenia - szybkość reakcji

(U)

SKAKANKI” - U ustawiają się w rozsypce na boisku do koszykówki, każdy posiada skakankę. U chwytają za obydwa końce skakanki i kręcą nią w taki sposób, iż przemyka ona pod podskakującymi stopami, z tyłu za tułowiem, nad głową, z przodu przed tułowiem i nogami, tak aby znowu dostać się pod podskakujące stopy. U przeskakują przez skakankę w różnoraki sposób, np.: przeskakując z nogi na nogę, podskakując w miejscu obunóż, podskakując jednonóż itd. Zabawie można nadać charakter gry, w której wyłania się zwycięzcę wykonującego określny przeskok w przeciągu 1min.

Metoda zabawowo-klasyczna

3'

N czuwa nad bezpieczeństwem podczas zabawy.

U wykona 2 serie przeskoków.

Podczas wprowadzenia elementu współzawodnictwa U głośno liczą przeskoki.

Ćwiczenia korektywne - różnicowanie - rozwijanie mm.brzucha wspomagających utrzymanie poprawnej postawy ciała

PW: w marszu wokół sali RUCH: wysokie unoszenie kolan zgiętych w stawach kolanowych pod kątem prostym, powrót do PW

PW: siad rozkroczny RUCH: skłon do nogi prawej, lewej i w przód, powrót do PW

PW: leżenie tyłem RUCH: leżenie przewrotne, powrót do PW

Metoda zadaniowa-ścisła

3'

Zwrócenie uwagi na poprawność i dokładność wykonywania ćwiczenia.

Zabawa uspokajająca - różnicowanie

(M)

MARIONETKI” - U w parach, jedna z osób w pozycji leżącej, druga kieruje jej ruchami poprzez przywiązywanie do RR i NN niewidocznych nitek i pociągania za nie, partner wykonuje ruchy zgodnie z pociąganymi nitkami. Po sygnale N następuje zmiana w parach.

Metoda zabawowo-klasyczna

2'

N kontroluje przebieg zabawy

Ćwiczenia porządkowo wychowawcze (W)

Podsumowanie zajęć, czynności organizacyjno - porządkowe

Uczeń wymienia i opisuje 2 wybrane przez siebie zdolności koordynacyjne.

3'-4'

Pochwała i wyłonienie osób najbardziej aktywnych.


