Przyszła do nas jesień, nauczanie zintegrowane, Konspekty kl. 2


Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a

Data: 07.10.2009r.

Ośrodek tematyczny: Jesień dookoła.

Temat dnia: Przyszła do nas jesień.

Cel główny: Uwrażliwianie na piękno przyrody.

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody pracy:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

  1. Wprowadzenie do tematu. Wytworzenie nastroju sprzyjającego rozmyślaniom o późnej

i wczesnej jesieni.

Do klasy wchodzi dwoje dzieci przebrane za jesień, na ramieniu mają szarfę z napisem jesień. Pozostałe dzieci wybierają spośród zgromadzonych rekwizytów te, które pasują do wczesnej lub późnej jesieni i obdarowują nimi jesień.

  1. Słuchanie recytacji wiersza pt. ,,Jesień u fryzjera”- nagranie

audio.

  1. Rozmowa na temat utworu połączona z wyszukiwaniem

odpowiednich fragmentów tekstu z podręcznika

  • Jaką porę roku przedstawiła poetka i w jaki sposób?

  • Dlaczego jesień chciała mieć rude włosy?

  • W jaki sposób zapłaciła fryzjerowi?

  1. Określanie nastroju utworu.

  • Jakie uczucia towarzyszą wam, gdy słuchacie tego wiersza?

  • Dobierzcie odpowiednie wyrazy określające nastrój utworu (rozsypanka wyrazowa).

  1. Głośne jednostkowe czytanie fragmentów wiersza, uznanych za

najładniejsze.

  1. Drama: Jesień u fryzjera.

Stosowanie zwrotów grzecznościowych: proszę, dziękuję, dzień dobry itp.

  1. Modne kolory jesienią. Różne formy wyrazu ,,rudy”. Rysowanie fryzur lata i jesieni.

  2. Utrwalenie piosenki pt. ,,Jesień”. Muzyczny portret jesieni. Akompaniament w rytmie ósemek do powtarzającej się części tekstu.

  3. Nazwy jesiennych miesięcy.

  • W których miesiącach jesień będzie często odwiedzać fryzjera?

Dlaczego?

10. Liczby w zakresie 20. Odejmowanie liczb typu 11-3.

  1. Przedstawianie fantastycznej postaci jesieni za pomocą

różnorodnych środków plastycznych. Collage.

  1. Zgromadzenie słownictwa określającego wczesną i późną jesień. Układanie i zapisywanie zdań o wczesnej jesieni.

  2. Podsumowanie dnia i samoocena.

Podczas całego dnia pracy dzieci były nagradzane kasztanami.

Środki dydaktyczne:

Rysunki przedstawiające rekwizyty pasujące do późnej lub wczesnej jesieni.

Magnetofon, płyta CD

P. s. 45

KP. s. 39 ćw. 1,2,3

Magnetofon, płyta CD

KP. s. 39, ćw.4

Karta matematyczna 25.

KP. 39 ćw. 5


