scenariusz na wdż (5), 3 # SZKOŁA - prezentacje na lekcje, wdżwr


"Kolejność więzi między dziewczyną a chłopcem"

Szanowna Koleżanko! Szanowny Kolego!
Budowanie więzi pomiędzy osobami płci odmiennej, to podstawa dojrzałości
i odpowiedzialności młodego człowieka. Ważne jest, by tworzone były we właściwej kolejności, zaczynając od więzi poznawczej. Punktem wyjścia
w budowaniu pogłębionego i trwałego związku powinno być rozmawianie.
Zaburzone tworzenie więzi miedzy partnerami, może doprowadzić do zranień, nieporozumień itp.
Zajęcia mają na celu uzmysłowić uczniom, jak ważne jest tworzenie prawidłowej kolejności więzi między chłopcem a dziewczyną, pokazać uczniom, jak proces wzajemnego poznania przygotowuje ich do zawierania przyjaźni, a w przyszłości do trwałych związków.

"Kolejność więzi między dziewczyną a chłopcem".
liceum, klasa I - 45 minut.

Kompetencje:

Cele:

uczeń:

Srodki dydaktyczne:

kartki samoprzylepne dla każdego ucznia, 5 arkuszy papieru (większego formatu), długopisy, 5 flamastrów.

Metody:
dyskusja, burza mózgów, wykład.

Formy:
praca indywidualna, praca grupowa, praca z klasą.

Przebieg lekcji

Czynności nauczyciela i uczniów

metody

formy

materiały

wskazówki

uwagi

*Rozdaj uczniom po jednej karteczce samoprzylepnej i poproś o napisanie: "Jakie więzi mogą łączyć ludzi ze sobą?". (5 min.)

 

praca indywidualna

karteczki samoprzylepne

Powiedz uczniom, by nazwali więzi tak jak to czują intuicyjnie.

To pytanie napisz na tablicy lub dużym arkuszu i umieść w widocznym miejscu.

* Zbierz kartki, przyklej do tablicy. Odczytaj każdy rodzaj nazwanej więzi. Zainicjuj dyskusję nt. najczęściej powtarzających się rodzajów więzi. (10 min.)

dyskusja "Przewodnik" s.53

praca z klasą

karteczki

Uporządkuj rodzaje więzi międzyludzkich zaczynając od poznawczych, poprzez emocjonalne,społeczne, duchowe, małżeńskie, seksualne itp.

 

* Mini-wykład nt. prawidłowej kolejności tworzenia więzi między dziewczętami a chłopcami. (10 min.) Załącznik nr1.

wykład

praca z klasą

 

Zwróć uczniom uwagę dlaczego tak ważna jest ta kolejność, o której mowa, jakie zagrożenia dla związku niesie odwracanie tych więzi.

 

* Podziel klasę na 5 grup. Każda grupa odpowie na pytanie: "Jakie zagrożenie niesie rozpoczynanie znajomości od:
gr.1- więzi poznawczej
gr.2- więzi emocjonalnej
gr. 3- więzi duchowej
gr.4 - więzi małżeńskiej
gr. 5 - więzi seksualnej
(10 min.)
załącznik nr 2.

 

praca w grupach

duże arkusze papieru

Stwierdzenia uczniów są podsumowaniem dyskusji o prawidłowej kolejności więzi. Jak zauważasz gr. 1 powinna napisać o korzyściach wynikających z rozpoczynania znajomości od więzi poznawczej.

 

* Omówienie wykonanej pracy (10 min.)

 

praca z klasą

arkusze papieru

Pozwól, by przedstawiciele każdej grupy mogli swobodnie się wypowiedzieć.

 

Załącznik nr 1.



W załączniku wykorzystano materiały wg książki M. Dziewieckiego pt. "Cielesność - płciowość - seksualność" - Wydawnictwo "Jedność", Kielce 2000r.

Mini - wykład nauczyciela nt.:

Tworzenie właściwej kolejności więzi między dziewczętami a chłopcami


Budowanie więzi pomiędzy osobami płci odmiennej, powinno odbywać się w sposób dojrzały i odpowiedzialny według właściwej kolejności. Jako pierwsza w związku dwojga ludzi pojawia się więź poznawcza. Podstawą jej budowania jest rozmowa. Kiedy dwoje młodych ludzi poznaje się, ich kontakty powinny opierać się na opowiadaniu o sobie, o swoich rodzinach, zainteresowaniach, przekonaniach itp. Źle dzieje się, gdy nic o sobie nie wiedząc, podejmują działania, które mogą odmienić ich życie na zawsze, doprowadzić do zranień, bólu itp. Błędem jest również, gdy od pierwszych chwil jest za dużo powiedziane, gdyż może okazać się, że osoba, której zaufaliśmy jest mało taktowna, niedyskretna itp.

Kiedy dwoje ludzi zna się na tyle dobrze, że potrafi się rozumieć, dochodzi do budowania kolejnej więzi - emocjonalnej. Partnerzy mają już do siebie zaufanie, wspólne poczucie bezpieczeństwa, tęsknotę itp. Od tej chwili rodzi się między nimi zakochanie.

W tym momencie, pojawia się czas na budowanie więzi duchowej (społecznej). Ważne jest, by wspólnie odpowiedzieć sobie na pytania na temat własnej osoby i sensu istnienia. Wizja siebie i świata, podstawowe wartości, którymi się kierują, zasady moralne, które posiadają, wizja małżeństwa i rodziny, to podstawowe sprawy, które należy przedyskutować. Młodzi ludzie pozostając we wspólnym związku, mają teraz szansę na sprawdzenie siebie działając razem w klasie, grupie społecznej, wspólnie z innymi osobami bawiąc się, rozwiązując problemy, trudności. Kiedy dojdzie do tak rozumianej więzi, świadczy to o tym, że związek chłopca i dziewczyny nie jest już tylko zauroczeniem pozostającym w sferze emocjonalnej, ale jest czymś więcej, jest pogłębioną więzią osobistą.
Jeśli pozostanie na tym etapie, będzie to szeroko rozumiana przyjaźń.

Ale z czasem może dojść do jeszcze większej więzi, jaką jest więź małżeńska. Młodzi potrzebują czasu, aby podjąć taką decyzję. Od tej chwili dziewczyna patrzy na chłopca jak na przyszłego męża i ojca ich dzieci, chłopak natomiast widzi w dziewczynie przyszłą żonę i matkę dzieci.

Po więzi małżeńskiej przychodzi czas na więź seksualną. Współżycie seksualne staje się wówczas potwierdzeniem odpowiedzialnej miłości małżeńskiej i rodzicielskiej. Jeśli zachowana jest taka kolejność więzi, nie grozi nadmierna koncentracja na więzi seksualnej, kosztem innych rodzajów więzi, gdyż wszystkie inne już od dawna istnieją i stanowią podstawę także intymności seksualnej.

Ważne jest zatem, aby poszczególne fazy budowania więzi między dziewczyną a chłopakiem były zachowane i by żadna z nich nie była zaniedbana. Każda z poszczególnych faz spełnia istotną rolę w dorastaniu młodego człowieka do odpowiedzialnej miłości i co za tym idzie, do odpowiedzialnej seksualności. Zamiana poszczególnych faz tworzenia więzi, może doprowadzić młodych ludzi do zranień, nieszczęść, rozczarowań
i cierpień.

Załącznik nr 2.


Jakie zagrożenie niesie rozpoczynanie znajomości od tworzenia więzi:

Gr.2 - emocjonalnej:

Gr.3 - duchowej (społecznej)

Gr. 4 - małżeńskiej

Gr. 5 - seksualnej

Gr. 1 - korzyści wynikające z rozpoczynania znajomości od więzi poznawczej:


