son tyniecka, Książęczka dla studentów - 2008


0x01 graphic

KONSPEKT ZAJĘĆ SPORTOWYCH

„SPORT OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH”

AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

FIZJOTERAPIA I ROK - STUDIA II STOPNIA STACJONARNE

załącznik

nr 1

Grupa kliniczna: X,Y Data: 17.04.2015r.

Osoby prowadzące: Alicja Sułecka, Katarzyna Sułkowska, Monika Toporek, Piotr Woźniak……………………………….………………………………..…..

………………………….…………………………………………………………..

PODPISY

TRENERA/ INSTRUKTORA: OPIEKUNA:

UWAGI:

CEL ZAJĘĆ SPORTOWYCH:

Kształtowanie ogólnej sprawności fizycznej oraz doskonalenie umiejętności z zakresu gry w goalball

WARUNKI PROWADZENIA:

Uczestnicy: Dzieci niewidome i słabowidzące.

Miejsce: Sala gimnastyczna

Czas trwania: 45min. Liczba ćwiczących: 5

Sprzęt, przybory: woreczki, piłki do koszykówki, materace, piłka do gry w goalball, dzwoneczek …………………………………………………………

……………………………………………………………

…………………..……………………………………….

Część toku

Tok

Treść

Uwagi

I

Przywitanie i rozgrzewka.

Przywitanie, policzenie uczestników zajęć, omówienie treści zajęć.

Rozgrzewka:
zabawa w kolory - uczestnicy zajęć biegają po sali w różnych kierunkach, na hasło ZIELONY- wykonują przysiad, NIEBIESKI - podskok do góry, CZERWONY - złapanie za rękę najbliższego partnera (parzysta ilość uczniów - wszyscy muszą trzymać się w parach za ręce)

Rozgrzewka w parach:
-przysiad w oparciu o plecy partnera

-w leżeniu na plecach - partnerzy splatają nogi utrzymane nad ziemią, wykonanie ruchu spięcia mięśni brzucha, w celu dotknięcia stóp

Rozgrzewka w parach z piłkami:
-partnerzy blisko siebie odwróceni plecami - podawanie piłki raz nad głową, raz pod nogami, podawanie piłki raz z jednej strony raz z drugiej






Uczniowie niebiorący udziału w zabawie ograniczają wkoło obszar zabawy


Niećwiczący student pomaga w utrzymaniu właściwej pozycji w czasie ćwiczeń

Jedna piłka na parę

II

Część główna

Wyścigi kangurów:

Zawodnicy ustawieni w dwóch rzędach, pierwsi trzymają między kolanami woreczki. Na sygnał startowy skaczą w kierunku osoby stojącej na środku Sali, tak aby woreczek nie wypadł (jeśli się to przydarzy należy poprawić błąd i skakać dalej).

Podaj piłkę:

Uczestnicy stoją w rzędzie, w rozkroku, w równych odległościach między sobą.

Przebieg zabawy: na sygnał pierwszy z rzędu podaje piłkę do tyłu, piłka przekazywana jest kolejno przez wszystkich uczestników w rzędzie w określony poniżej sposób, ostatni zawodnik po otrzymaniu piłki, zabiera ją i idzie na początek rzędu.

Sposoby przekazywania piłki:

A)podania w tył między nogami

B)toczenie w tył między nogami

C)podania w tył ponad głowami ćwiczących

D)podania w tył przez skręt tułowia, raz w prawo, raz w lewo

Tunel na czworakach:

Uczestnicy ustawiają się w rzędzie w odległości na wystawienie ramion. Na komendę obracają się w lewo i wykonują podpór na dłoniach , tworząc „tunel”. Ostatnia osoba w rzędzie, ma za zadanie przejść przez niego i przyjąć taką samą pozycję, jak przed chwilą. Zabawę kończymy, gdy każda osoba pokona tunel.

Rzut do celu

Uczestnicy stoją kolejno ustawieni w rzędzie.

Na sygnał uczestnik zaczyna kozłować piłkę a następnie rzuca piłką do celu czyli w materac.

Trzymaj pion

Uczestnicy dzielą się na dwie drużyny stając w dwóch szeregach. Następnie pierwsi zawodnicy z drużyn kładą na głowę woreczek a na sygnał HOP muszą jak najszybciej przenieść woreczek w wyznaczone miejsce tak aby nie spadł z głowy. Wygrywa drużyna która pierwsza przeniesie woreczki.

Gra w goalball

Wybór sędziego ,podział zawodników na dwie drużyny

Gra toczy się do momentu aż drużyna zdobędzie 6 goli.

Uczestnik kozłuje 3 razy

Każdy gracz ma swój woreczek.

III

Zakończenie zajęć.

Dzwoneczek:

Uczestnicy ustawiają się w kółku w odległości od siebie na szerokość rąk. Prowadzący idzie wewnętrz koła dzwoniąc dzwoneczkiem. Uczestnik, którego najbliżej jest prowadzący skacze do góry.

Marsz:

Uczestnicy odwracają się w prawą stronę i maszerują wolno po kole unosząc jak najwyżej kolana. Prowadzący liczy kroki. Po trzecim uczestnicy unoszą ręce do góry robiąc wdech nosem i opuszczają bokiem robiąc wydech ustami.

Iskierka:

Uczestnicy stojąc w kole chwytają się za ręce. Prowadzący puszcza iskierkę ściskając dłoń osoby po prawej stronie. Kolejni uczestnicy ściskają kolejno swoje dłonie, aż iskierka wróci do prowadzącego.

Pożegnanie:

Uczestnicy ustawiają się w rzędzie przed prowadzącym i kolejno przechodząc przybijają mu piątkę. Gdy przejdzie ostatnia osoba następuje koniec zajęć.

Prowadzący powtarza ćwiczenie 3 razy.

Wykonujemy w sumie 6 wdechów i wydechów

WYPEŁNIA TRENER / INSTRUKTOR / OPIEKUN:

Czy podczas przygotowania konspektu oraz prowadzenia zajęć:

TAK

NIE

Dobrano ćwiczenia odpowiednio do możliwości uczestników?

Poprawnie wytłumaczono oraz zaprezentowano ćwiczenia?

Korygowano niepoprawnie wykonywane ćwiczenia?

Czy w trakcie zajęć, w przypadku zbyt trudnych lub zbyt łatwych ćwiczeń, modyfikowano je w celu dostosowania do indywidualnych możliwości uczestników?

Dbano o bezpieczeństwo osób ćwiczących, stosowano asekurację, odpowiednio przygotowano miejsce do zajęć?

Dbano o bezpieczeństwo osób prowadzących oraz współprowadzących?

Współpracowano z trenerami w celu jak najlepszego przygotowania konspektu oraz przeprowadzenia zajęć?

Z szacunkiem odnoszono się do uczestników oraz trenerów - instruktorów?


