SCENARIUSZ sparta, Testy, sprawdziany, konspekty z historii


SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII

w KLASIE PIERWSZEJ SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

 

 

 

TEMAT: Wielka kolonizacja grecka. Ustrój miast - państw - Sparta i Ateny.

 

I. ZAŁOŻENIA METODYCZNE

 

1. Cele edukacyjne

a) kształcenia:

wiadomości:

- zapoznanie uczniów z przyczynami i kierunkami wielkiej kolonizacji greckiej oraz z ustrojem Sparty i Aten

umiejętności:

- doskonalenie umiejętności posługiwania się mapą

- rozwijanie umiejętności pracy grupą, umiejętności argumentowania i obrony swoich racji.

- wdrażanie do podejmowania decyzji oraz rozwijanie krytycznego myślenia

b) wychowania:

postawy i przekonania:

- kształtowanie postawy poszanowania dla odmiennych poglądów.

 

2. Metody pracy:

- elementy dramy

- praca w grupach

- praca z mapą, podręcznikiem i tekstem źródłowym

- pogadanka

 

3. Środki dydaktyczne:

- mapa ścienna Starożytna Grecja okresu archaicznego i klasycznego oraz mapka z podręcznika na str. 85

- podręcznik część I

- 2 arkusze papieru, flamastry i taśma przylepna

- teksty źródłowe

 

II. Tok lekcji

Część wprowadzająca

 

Czynności nauczyciela i ucznia

Metody

Środki dydaktyczne

Wskazówki

Cele

Uwagi

1. Sprawdzenie obecności przez nauczyciela, podanie celów i zapisanie tematu na tablicy.

 

 

 

 

2 min.

2. Nauczyciel przedstawia przyczyny i kierunki wielkiej kolonizacji greckiej

 

 

 

 

 

 

 

3. Nauczyciel nawiązuje do osadnictwa w Lakonii i Attyce (krainach, w których leżały miasta-państwa Sparta i Ateny)

- praca z mapą

 

 

 

 

 

 

 

 

- j.w.

- mapa ścienna „Starożytna Grecja okresu archaicznego i klasycznego” oraz mapka w podręczniku na stronie 85.

 

-j.w.

 

- uczniowie posługują się mapą i potrafią określić kierunki kolonizacji greckiej

 

 

 

 

- j.w

 

 

 

4 min.

 

 

 

 

 

1 min.

4. Nauczyciel dzieli klasę na grupy, które mają przygotować zalety ustroju

I grupa - Aten

II grupa - Sparty

na podstawie podręcznika, tekstów źródłowych i literatury pomocniczej w celu zachęcenia nowych osadników do osiedlania się w wybranym polis.

Z obu grup nauczyciel wybiera dodatkowo po 2 osoby mające stanowić grupę osadników. Uczniowie wybierają w każdej z 3 grup sprawozdawców.

 

- podręcznik teksty źródłowe i literatura dodatkowa

- Każda grupa otrzymuje polecenia do opracowania i materiały

- należy ustawić stolik za który zasiadają przedstawiciele osadników.

- Uczniowie znają zasady pracy na lekcji.

 

 

 

 

 

 

 

2 min

 

Część realizacyjna

 

Czynności nauczyciela i ucznia

Metody

Środki dydaktyczne

Wskazówki

Cele

Uwagi

- Uczniowie zapoznają się z treścią podręcznika i dodatkowych materiałów.

- praca w grupach z podręcznikiem i źródłem

- arkusze papieru

- flamastry

 

- Uczniowie znają cechy ustroju politycznego Sparty i Aten i rozwijają umiejętności pracy w grupie.

 

 

 

20 min.

5. Po 20 minutach I i II grupa poprzez sprawozdawców przedstawia zalety ustroju Aten i Sparty przedstawiciela grupy osadników, którzy mogą zadawać pytania

- elementy dramy

 

- arkusze umieszczane na tablicy za pomocą taśmy

- Uczniowie rozwijają umiejętność argumentowania i obrony swoich racji oraz kształtują postawę poszanowania dla odmiennych poglądów

 

 

 

 

10 min.

6. Po zapoznaniu się z argumentami obu zespołów, grupa osadników po zastanowieniu się ogłasza werdykt z uzasadnieniem który z ustrojów wybiera i dlaczego.

- elementy dramy

 

 

- Uczniowie kształtują umiejętność podejmowania decyzji, rozwijają umiejętność krytycznego myślenia oraz kształtują w sobie postawę poszanowania dla odmiennych poglądów

 

 

 

 

 

4 min.

 

 

 

 

 

 

 

Część podsumowująca

 

Czynności nauczyciela i ucznia

Metody

Środki dydaktyczne

Wskazówki

Cele

Uwagi

7. Nauczyciel:

- ocenia pracę klasy (ocenę otrzymują najbardziej aktywni uczniowie wskazani przez przewodniczących zespołów oraz grupa która potrafiła przekonać do swoich racji)

- zadaje pracę domową

- żegna się z klasą

- pogadanka

 

 

 

 

 

 

2 min.

 

 

 

 

 

 

Praca domowa:

- Pisemnie odpowiedzieć na pytania 2 lub 4 (do wyboru) z podręcznika na str. 90.

 

Literatura pomocnicza:

- Demokratyczne Ateny, w: Domanowski J., Olszaniec Sz., Starożytność i średniowiecze w tekstach źródłowych, wyd. Pedagogiczne OPERON, Rumia 2002

- Spartańskie wychowanie, w: op. cit.

- Encyklopedia szkolna, Historia, WSiP, Warszawa 1995

 

 

Opracowała:

IRENA KUSZ

nauczyciel historii

w Zespole Szkół Nr 3 im. M. Rataja

w Tomaszowie Lubelskim

 


