kl.6 technika PS WF, wychowanie fizyczne, Konspekty


Prowadzący: mgr Beata Joszko

Temat - zadanie główne: Doskonalenie elementów techniki gry w piłkę siatkową.

1. Cele operacyjne w zakresie:

  1. Klasa - 6

  2. Ilość osób -21 dziewcząt

  3. Miejsce zajęć: duża sala gimnastyczna 5. Czas trwania: 45 minut

  1. Pomoce dydaktyczne: piłki siatkowe

Część

lekcji

Układ działań

(tok lekcji)

Treść zadań

Dozowanie

Uwagi organizacyjno - metodyczne

Część wstępna

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

2. Motywacja do udziału lekcji

1.Zbiórka w dwuszeregu

2.Powitanie klasy

3.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

4.Podanie tematu lekcji oraz głównych zadań lekcji

4min.

Zorganizowanie grupy

Odnotowanie nieobecnych lub nie ćwiczących tego dnia

Część główna

A

3. Rozgrzewka psychomotoryczna, profilaktyka.

1.Bieg dookoła sali. Zabawa bieżna „Berek siatkarski”- 1- 2 osoby gonią pozostałe, złapany zmienia się z berkiem, w trakcie zabawy można przyjmować pozycję ochronną tzn. przyjęcie prawidłowej postawy siatkarskiej.

2.Ustawienie w rozsypce:

-w rozkroku krążenia RR w przód,

-w rozkroku krążenia RR w przód,

-skłony T w przód z pogłębieniem,

-skłony T w bok z pogłębieniem,

-p.w. przysiad podparty, wyrzuty NN obunóż w tył i zeskok,

-pajacyki,

-p.w. przysiad podparty, wyskoki w górę i powrót do p.w.,

-p.w. leżenie tyłem, skłony w przód (brzuszki) o NN ugiętych,

-p.z. splecenie rr, krążenia nadgarstków,

3. Ustawienie w parach naprzeciw siebie:

-odbicia górne,

-odbicia dolne,

-plasowanie piłki z podrzutu.

4min.

10x

10x

10x

10x

10x

10x

10x

10x

10x

2min.

2min.

2min.

Met. zabawowa- klasyczna

Met. ścisła- naśladowcza Forma frontalna

Część główna

B

4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności w różnych zakresach.

1.Gra „Gwiazda” zawodnicy tworzą dwa koła, w środku każdego znajduje się jeden zawodnik z piłką. Na sygnał podaje piłkę kolejnym osobom, sposobem górnym lub dolnym do współćwiczących. Wygrywa drużyna, która pierwsza wykona zadanie.

0x08 graphic

2.Podział na dwa zespoły:

-zagrywka na pole przeciwnika,

  • pierwszy zespół: każdy z piłką na linii końcowej, uczeń wykonuje zagrywkę z linii końcowej sposobem górnym, prawa lub lewą ręką,

  • drugi zespół: ustawienie w rozsypce na drugiej połowie, odbiór piłki i próba rozegrania piłki na trzy.

3.Ustawienie w dwóch rzędach po przeciwnej stronie siatki, doskonalenie zbicia piłki. Uczeń podrzuca piłkę, wykonuje naskok i

dokonuje zbicia na pole przeciwnika.

4.Ustawienie jw. Uczeń nagrywa piłkę do rozgrywającego (nauczyciela ustawionego pod siatką) po wykonaniu naskoku zbija wystawioną piłkę.

5.Gra szkolna w piłkę siatkową.

5min.

10x

jw.

każdy

4x

Omówienie zasad gry, wskazanie osoby rozpoczynającej grę, podanie sygnału startu.

Met. Zabawowa- klasyczna.

Udzielanie indywidualnych rad uczniom wykonującym zagrywkę górną.

Doskonalenie poznanych elementów w ćwiczeniach.

Stosowanie poznanych elementów w grze.

Część końcowa

5.Uspokojenie organizmu

6. Podsumowanie lekcji

1.Ćwiczenia korekcyjne:

-marsz na palcach,

-marsz na piętach,

-siad skrzyżny RR na kolanach, autokorekta postawy.

2.Podsómowanie dydaktyczno - wychowawcze.

3. Pożegnanie.

1 okr.

1 okr.

1min.

3min.

Met. naśladowcza -ścisła.

Podsumowanie lekcji, omówienie umiejętności całej klasy.


