Temat Poznaj mnie bliżej, Pedagog, KONSPEKTY PEDAGOGA


Temat: Poznaj mnie bliżej

Uczestnicy: uczniowie gimnazjum

Czas zajęć: 45 min

Cele:

Cele kształcące: młodzież uczy się wyrażania własnych myśli, mówienia o sobie, swoich dobrych i mocnych stronach, marzeniach i planach na przyszłość

Cele wychowawcze: uświadomienie, że poczucie własnej wartości pomaga w codziennych kontaktach, rozwijanie umiejętności nawiązywania kontaktów

Cele opiekuńcze: zaspokojenie potrzeby kontaktu, zrozumienia, bezpieczeństwa kartki do zalet,

Cele poznawcze: poznanie własnych i innych zalet.

Środki: karteczki z wyrazami dotyczącymi przyjaźni,taśma klejąca, kartki do imion i cech,

Tok zajęć:

1.Przywitanie

2.Przypomnienie kontraktu

3.Nazywam się.....

Każdy po kolei przedstawia się: „Nazywam się..... i jestem dobry/a w.....”. Prowadzący zapisuje na karteczkach imiona i pozytywne cechy każdej osoby, przyczepia je do ubrania.

4.Bajka z morałem

Prowadzący rozdaje karteczki z napisanymi wcześniej wyrazami stanowiącymi hasła dotyczące przyjaźni i zaczyna opowiadać bajkę: dawno, dawno temu...” w pewnym momencie przerywa i głos ma osoba siedząca po prawej stronie. Jej zadaniem jest kontynuowanie bajki, obowiązkowo wplatając wylosowany wyraz. Ostatnia osoba ma za zadanie wyciagnięcie morału.

5.Zalety

Prowadzący przyczepia do pleców każdej osobie kartkę z jego imieniem. Uczniowie wstają i chodząc po klasie wpisują każdej osobie zaletę za którą go ceni, nie podpisuje się. W momencie, gdy wszyscy wszystkim wpiszą kilka słów, siadają na swoich miejscach, wcześniej odczepiając swoją kartkę. Każdy po kolei czyta swoje zalety, wybierając jedną lub dwie , które uważa za najcenniejsze, albo te które najbardziej go zaskoczyły.

6.Gdybym był królem

Prowadzący zaczyna zabawę mówiąc: „gdybym był królem....” i dodaje swoje życzenie. Może to być życzenie dla siebie, dla klasy, kraju lub całego świata, zarówno realne jak i nierealne do spełnienia. Osoba siedząca po jego lewej stronie mówi: „gdybym by królem....” powtarzając słowa prowadzącego, po czym dodaje swoje życzenie. Kolejna osoba również mówi te słowa powtarzając po prowadzącym, po pierwszej osobie z klasy, na koniec dodaje życzenie.

7.Gorące krzesło

Na wyznaczonym krześle siadają kolejno wszyscy uczestnicy zajęć: każdy mówi siedzącemu o czymś co w nim lubi i ceni.

8.Posdumowanie

Każdy z uczniów mówi co mu się podobało a które nie i czy dowiedział się czegoś w trakcie zajęć o sobie lub o kimś z klasy, czego do tej pory nie wiedział. Na koniec prowadzący dziękuje za współpracę o poleca częste rozmowy nie tylko na tematy szkolne, ale też osobiste. Mówi o wartościach w przyjaźni i o znaczeniu ludzi godnych zaufania w codziennych kontaktach.


