Katecheza kl 1 SP, Formacja - materiały, Katecheza, Kl. I-III


Temat: Kto zaprasza nas na najwspanialsze Przyjęcie?

Konspekt katechezy dla klasy I szkoły podstawowej

 

 

  Cele katechetyczne: wprowadzenie uczniów w rozumienie pojęć: „Ostatnia Wieczerza” oraz „przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa”; budzenie wiary w obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina, zachęta do przygotowania się na przyjęcie Jezusa w Pierwszej Komunii świętej.

Metody: pogadanka, opowiadanie, zabawa dydaktyczna, pokaz, medytacja z obrazem.

Środki dydaktyczne: obraz przedstawiający Ostatnią Wieczerzę, broszki, kokardy i krawaty z kolorowych papierów, chleb, kielich, stolik, biały obrus, list-zaproszenie, kartki na serduszka.  

Przebieg katechezy

1. Wprowadzenie

Katecheta prowadzi modlitwę rozpoczynającą katechezę. Następnie proponuje dzieciom wspólne odczytanie zaproszenia. Katecheta odczytuje zaproszenie, lecz opuszcza imię nadawcy (Jezus).

 

ZAPROSZENIE

Moi przyjaciele z pierwszej klasy!

Zapraszam Was serdecznie na przyjęcie,

które urządzam specjalnie dla Was.

Czekam na Was w moim domu w niedzielę.

Wasz przyjaciel JEZUS.

 

  2. Rozwinięcie

 

Pogadanka - Katecheta, odwołując się do doświadczeń dzieci, rozpoczyna rozmowę o tym, jak odbywają się różne przyjęcia, w których uczestniczyły dzieci. Zadaje pytania: Po czym poznajemy przyjęcie? Co robimy, gdy ktoś nas zaprasza na przyjęcie? Jak przygotowujemy się do tego wydarzenia? Co robimy na przyjęciu?

Katecheta podprowadza dzieci, by wymieniły następujące czynności: ładnie się ubieramy, przygotowujemy prezent, jesteśmy radośni, czekamy na przyjęcie.

Zabawa dydaktyczna - po tej rozmowie Katecheta proponuje, by dzieci przygotowały się na przyjęcie, na które zostały zaproszone, i ładnie się ubrały. Jako odświętne elementy ubrania dzieci wykorzystują kokardy, broszki i krawaty, przygotowane wcześniej przez Katechetę z kolorowych papierów. Następnie Katecheta przypomina dzieciom, że dotąd nie wiedzą jeszcze, kto zaprosił je na przyjęcie. Ponownie odczytuje zaproszenie wraz z imieniem „Jezus” oraz tłumaczy, że Jezus zaprasza nas na Przyjęcie, tak jak kiedyś zaprosił swoich uczniów.

Medytacja z obrazem - Katecheta umieszcza na tablicy obraz przedstawiający Ostatnią Wieczerzę i omawia z dziećmi to, co na nim widzą. Tłumaczy, że uroczystą kolację nazywa się też ucztą. Przy omawianiu treści obrazu posługuje się pytaniami: Co widzicie? Gdzie jest Jezus? Kto jest wokół Jezusa? Co znajduje się na stole? W jakim nastroju są wszyscy - są smutni czy weseli?Katecheta zachęca dzieci, by popatrzyły na obraz, a potem zamknęły oczy i wyobraziły sobie, że są na uczcie z Jezusem. Łagodna, cicha muzyka wprowadza klimat sprzyjający medytacji. Katecheta pytaniami ukierunkowuje myśli i wyobraźnię dzieci. Pyta na przykład: Czy dobrze jest być z Jezusem? Co Jezus mówi do ciebie? Co ty chcesz powiedzieć Jezusowi?

Opowiadanie - Katecheta opowiada dzieciom o wydarzeniu Ostatniej Wieczerzy i o tym, co ważnego dla ludzi wtedy się dokonało.

 Przykładowo:

W Wielki Czwartek w wieczerniku Pan Jezus spożył z Apostołami uroczystą kolację, zwaną Ostatnią Wieczerzą, bo to był Jego ostatni posiłek przed Męką. Podczas tej uczty wziął chleb, pobłogosławił go, połamał i dał uczniom. Powiedział wtedy do nich: „Bierzcie i jedzcie. To jest Ciało moje, które za was będzie wydane”. W tym momencie Jezus przemienił zwykły chleb w swoje Ciało. Następnie Pan Jezus wziął kielich z winem, pobłogosławił i podał uczniom, mówiąc: „Bierzcie i pijcie. To jest Krew moja, która za was będzie wylana na odpuszczenie grzechów”. I w tym momencie Jezus przemienił wino w swoją Krew.

Katecheta tłumaczy, że to jest bardzo ważne wydarzenie. Pan Jezus przemienia chleb w swoje Ciało, a wino w swoją Krew. To jest cud. Co jest istotą tego cudu? My tego nie widzimy, dostrzegamy wciąż ten sam chleb i wino. Wierzymy jednak słowom Pana Jezusa - wierzymy w to, że On jest
z nami pod postaciami chleba i wina.

Pogadanka - Katecheta pyta dzieci, czy Ostatnia Wieczerza nie przypomina im innego przyjęcia, na które Pan Jezus zaprasza nas dzisiaj. Katecheta pyta: Jakie to wydarzenie? Kiedy przychodzimy na to przyjęcie Jezusa? Jak się do niego przygotowujemy? Czy wystarczy tylko ładnie się ubrać? Jak zachowujemy się w czasie tego przyjęcia? Katecheta powinien pokierować rozmową tak, by dzieci podały takie odpowiedzi: przygotowujemy nasze serca, modlimy się, jesteśmy radośni, przychodzimy na Mszę świętą, słuchamy uważnie, jesteśmy skupieni, odpowiadamy na wezwanie kapłana, śpiewamy wspólnie z innymi, nie rozmawiamy w kościele itp. Katecheta podkreśla, że - podobnie jak Ostatnia Wieczerza - każda Msza święta jest niezwykłym Przyjęciem, niezwykłą Ucztą. Różni się od wszystkich przyjęć rodzinnych i urodzinowych, gdyż podczas Mszy Pan Jezus daje nam siebie jako Pokarm, daje nam swoje Ciało, byśmy się Nim karmili w Komunii świętej.

Pokaz - Katecheta zaprasza dzieci na dywan, gdzie jest przygotowany mały stolik nakryty białym obrusem, na nim umieszczony jest kielich i chleb. Katecheta prosi dzieci, by zastanowiły się, co jest wspólnego między tym stolikiem, ołtarzem w kościele a stołem na obrazie przedstawiającym Ostatnią Wieczerzę. Katecheta pyta: Co jest na tych stołach-ołtarzach? Katecheta podkreśla, że jesteśmy teraz zgromadzeni przy stole tak jak uczniowie z Panem Jezusem. Katecheta tłumaczy, że to, co uczynił Pan Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy, czyni w osobie kapłana w czasie każdej Mszy świętej. Katecheta wyjaśnia, że każda Eucharystia jest takim niezwykłym Przyjęciem, przygotowanym dla nas przez Pana Jezusa. On chce zamieszkać w nas, spotkać się z nami, bo nas kocha i chce, byśmy byli szczęśliwi. Katecheta tłumaczy, że dzieci z pierwszej klasy nie mogą jeszcze przyjmować Pana Jezusa w Komunii świętej tak jak ich rodzice, dziadkowie lub starsze rodzeństwo, ale już przygotowują się do tego szczególnego momentu na katechezie, poprzez modlitwę i uczestnictwo we Mszy świętej.

Decyzja - Katecheta pyta dzieci, czy chcą, by Pan Jezus już teraz do nich przyszedł? Czy chcą przyjąć Pana Jezusa do swego serca? Mogą Go zaprosić już teraz i obiecać, że postarają się przygotowywać się do godnego przyjęcia Go przez codzienną modlitwę, niedzielną Mszę świętą, chętną pomoc itd. Na znak takiego pragnienia dzieci rysują czerwone serduszka i przyklejają je na tablicy dookoła obrazu z Ostatnią Wieczerzą.

 3. Podsumowanie

Katecheta podsumowuje katechezę i sprawdza, co dzieci zapamiętały. Przypomina, co było ważne podczas tej katechezy. Wspólnie ustalają temat katechezy, który dzieci zapisują w zeszytach. Rysują w zeszytach ołtarz z chlebem i kielichem.


