Krajobraz tajgi i tundry, przyroda, scenariusze kl.6


Krajobraz tajgi i tundry

Scenariusz zajęć dodatkowych dla klasy 6

Cele - uczeń:

potrafi wskazać obszary tajgi i tundry na mapie

potrafi odczytać szerokości geograficzne w jakich te obszary występują

umie odczytać wykres temperatur i opadów wybranego regionu

potrafi powiązać klimat z położeniem tych krain na kuli ziemskiej

wie co to jest tajga i tundra

zna charakterystyczne rośliny i zwierzęta tajgi i tundry

potrafi opisać jak wygląda życie ludzi w tajdze i tundrze

Metody:

informacyjna [opis i wykład], poszukująca [problemowa], operatywna [ćwiczebna]

Formy pracy:

indywidualna i grupowa

Środki dydaktyczne:

zeszyt, zdjęcia, atlasy, karty pracy, okazy roślinne, zeszyt ćwiczeń

Faza wstępna:

  1. Czynności organizacyjno porządkowe

  2. Wskazanie na mapie obszarów o których będzie mowa na zajęciach

  3. Odczytanie ich szerokości geograficznych

Faza realizacyjna:

  1. Analiza wykresów temperatur o opadów z wybranych rejonów

  2. Wyszukanie odpowiedzi w podanych materiałach na pytanie: co to jest tundra i gdzie występuje?

  3. Jaka roślinność i zwierzęta występują w tundrze?

  4. Wyszukanie odpowiedzi w podanych materiałach na pytanie: co to jest tajga i gdzie występuje?

  5. Jakie rośliny i zwierzęta występują w tajdze?

  6. Indywidualna praca uczniów - uzupełnienie karty pracy przy pomocy atlasów i podanych materiałów

Faza końcowa:

1. Podsumowanie pracy uczniów

2. Uporządkowanie stanowiska pracy

3. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie

KARTA PRACY

Hasło

Tundra

Tajga

Strefa klimatyczna

Temperatury

Opady

Charakterystyczne rośliny

Charakterystyczne zwierzęta

Bogactwa naturalne

Główne zajęcia ludności


