Konspekt - głoski dentalizowane, dla dzieci, Terapia materiały, Scenariusze terapia


Page 1

1

Ewa Anszperger

nauczyciel - logopeda

Konspekt zajęć logopedycznych dla dzieci z nieprawidłową

realizacją głosek dentalizowanych

.

Temat: Ćwiczenia utrwalające artykulację głoski š z wykorzystaniem wiersza „Szara

myszka”

Cele ogólne:

usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych,

rozwijanie percepcji słuchowej i słuchu fonemowego,

usprawnienie pamięci i koordynacji wzrokowo - słuchowej,

poszerzenie słownika biernego i czynnego.

Cele szczegółowe:

utrwalanie zapisu dwuznaku sz,

prawidłowa wymowa głoski sz w wyrazach z wiersza „Szara myszka”,

doskonalenie autokontroli słuchowej,

usprawnianie techniki czytania,

wyodrębnianie głoski sz w wyrazie ( nagłos, sródgłos, wygłos ),

współdziałanie w zespole.

Metody:

- ćwiczeń ortofonicznych,

- oglądowa,

- słowna,

- ćwiczeń praktycznych.

Środki dydaktyczne:

lustro, kartoniki z sylabami ( sza, szo, szu, sze, szy ), obrazki i wyrazy z wiersza

zawierające głoskę sz, krzyżówka.

Forma pracy: indywidualna i grupowa.

Czas trwania zajęć 45minut.

Przebieg zajęć

I. Zajęcia wprowadzające

1. Ćwiczenia narządów mowy:

a) ćwiczenia języka w celu wzmocnienia jego pionizacji,

b) ćwiczenia mięśnia okrężnego warg,

c) przypomnienie prawidłowego ułożenia narządów artykulacyjnych podczas

realizacji głoski sz.

2. Zabawa ruchowa - szumi wiatr i kołyszą się drzewa.

Dzieci stojąc podnoszą ręce do góry i naśladują ruchem i dźwiękiem szum i kołysanie

się drzew: szszszszszszsz - dźwięk długi, najpierw cicho potem coraz głośniej.

Teraz szumią liście: sz sz sz sz sz sz - dźwięk krótki raz cicho raz głośno.

0x01 graphic

Page 2

2

3. Wymyślanie wyrazów rozpoczynających się od wylosowanej sylaby: sza, szo, szu,

sze, szy .

II. Zajęcia zasadnicze

1. Zapoznanie dzieci z treścią wiersza pt. „ Szara myszka”

Szara myszka

Szara myszka w szafie mieszka

a na imię ma Agnieszka.

Ma w szufladzie trzy koszule

kapelusze, szelki, sznurek.

Grywa w szachy, pisze wiersze,

tuszem robi szlaczki pierwsze.

Chętnie szynkę je i groszek,

kasze, gulasz, gruszek koszyk.

2. Zabawa w pytania i odpowiedzi na temat wiersza.

- ćwiczenia w rozumieniu treści wiersza,

- utrwalenie wymowy głoski sz w wyrazach z wiersza.

3. Synteza i analiza sylabowa, głoskowa i literowa imienia głównej postaci

wiersza - Agnieszka.

4. Łączenie w pary - wyrazów rymujących się:

kosz

grosz

groszek

śpioszek

gruszka

muszka

szelki

muszelki

0x01 graphic

Page 3

3

5. Segregowanie obrazków i podpisów do nich wg odpowiedzi na pytania.

Co myszka ma w szafie ?

W co gra ?

Co lubi jeść ?

6. Łączenie sylaby sza z sylabami : ra, fa, chy

i sylab : tu, ko z głoską sz - odczytanie otrzymanych wyrazów.

7. Rozwiązywanie krzyżówki

1

S Z

N U R

E

K

2

K

A

S Z A

3

S

Z A

F A

4

G R U S

Z

K

I

5

A G N

I

E

S

Z K

A

6

M I

A S

T

O

7

T

R

Z Y

8

S Z

Y N K A

9

K

O

S

Z Y C Z

E

K

10

G R O

S Z

E K

11

S

Z A C H Y

1. Służy do wiązania , myszka ma go w szufladzie.

2. Może być manna, jęczmienna lub gryczana.

3. Wiesza się w niej ubranie.

4. Soczyste owoce mogą być żółte albo zielone, lubi je także myszka.

5. Imię dziewczynki, nosi je też myszka

6. Np. Kraków.

7. Ile koszul w szafie ma myszka ?

8. Smaczna wędlina, chętnie zjada ją myszka

9. Zdrobniale koszyk.

10. Zielony smaczny z puszki, chętnie je go myszka.

11. Grywa w nie myszka.

III. Zajęcia końcowe

Podsumowanie zajęć i nagrodzenie dzieci za pracę.

Bibliografia

1. Krupa D., Rymowanki - utrwalanki. Materiały do ćwiczeń logopedycznych , Oficyna

Wydawnicza „ Impuls”, Kraków 2004.

2. Maurer A. (red.), Dźwięki mowy, Oficyna Wydawnicza „ Impuls”, Kraków 2003.

3. Przybysz-Piwkowa M.(red.), Metody wspomagające rozwój mowy w różnych jego

opóżnieniach, Wydawnictwo - DiG Warszawa 2002.


