scenariusz wychowanie fizyczne, Prywatne, Studia, Siatkówka


mgr Maura Joczynczak

nauczyciel wychowania fizycznego

Zespół Szkół im. J. Korczaka w Blachowni

Plan metodyczny lekcji wychowania fizycznego klasy III gimnazjum

Klasa - III, grupa dziewcząt.

Ilość ćwiczących - 26.

Czas - 90 minut, 2 godziny lekcyjne.

Miejsce - sala gimnastyczna

Zadanie główne - temat lekcji

Organizujemy i przeprowadzamy klasowy turniej piłki siatkowej - rozwijanie predyspozycji organizacyjnych. Poznajemy zespoły piłki siatkowej państw Unii Europejskiej.

Cele operacyjne lekcji:

  1. Motoryczność

Uczeń potrafi:

- rozwijać swoje cechy motoryczne przez udział w grach zespołowych,

- kształtować swoją koordynację.

2. Umiejętności

Uczeń umie:

- współdziałać w przygotowaniu i przeprowadzeniu turnieju piłki siatkowej,

- zbierać potrzebne informacje korzystając z Internetu, prasy, książek,

- wykorzystać zdobyte umiejętności techniczne i taktyczne w grze,

- zreferować obejrzany mecz.

3. Wiadomości

Uczeń zna:

- zasady organizacji i przeprowadzenia turnieju,

- przepisy piłki siatkowej,

- zasady rywalizacji sportowej i poprawnego kibicowania,

- zespół, który reprezentuje na rozgrywkach klasowych.

4. Postawy

Uczeń umie:

- współdziałać i współpracować w grupie,

- uczestniczyć aktywnie w procesie lekcyjnym,

- respektować decyzję sędziego,

- zachować się jako: organizator, zawodnik, kibic.

Metody:

  1. Realizacji zadań ruchowych: zadaniowa ścisła, zadaniowa.

  2. Przekazywania i zdobywania wiedzy: pokaz, objaśnienie, pogadanka, korzystanie z dostępnych źródeł celem zdobycia informacji.

  3. Wychowawcze: działanie przykładem osobistym, wyrażanie aprobaty, nagradzanie, instruowanie.

Przybory: piłki, siatka, gwizdek, liczman, plansze.

Przygotowanie do lekcji

Dwa tygodnie wcześniej przed planowanym turniejem grupa 26 dziewcząt została podzielona na 4 zespoły plus dwie rezerwowe. W zespołach zostali wybrani kapitanowie, którzy losowali jeden z krajów Unii Europejskiej ( Polska, Niemcy, Francja, Włochy) i określone zadanie dotyczące:

- sporządzenia tabeli rozgrywek,

- sporządzenie dyplomów dla drużyn,

- przygotowanie miejsca rozgrywek,

- sporządzenie regulaminu kibica.

Zadaniem każdego zespołu było zebranie informacji na temat wybranej drużyn wylosowanego kraju korzystając z Internetu, prasy, książek, zrobienie napisów na koszulki z nazwiskami zawodników reprezentowanej drużyny i transparentu lub plakatu z miastem, z którego pochodzi dana drużyna.

Pierwsza godzina lekcyjna

Tok lekcji

Zadania do realizacji

Rozwiązania organizacyjno - metodyczne

Uczeń

Nauczyciel

- 1 -

- 2 -

- 3 -

- 4 -

Część wstępna

1.

Czynności organizacyjno - metodyczne.

2.

Motywacja do uczestnictwa

w lekcji.

3.

Rozgrzewka

Zbiórka

Raport

Powitanie

Przygotowanie się do świadomego i aktywnego udziału w lekcji.

W zespołach samodzielne wykonanie rozgrzewki.

Sprawdzenie gotowości do zajęć.

Zapoznanie z zadaniami lekcji, motywacja do zajęć.

Przypomnienie zasad organizacji turnieju.

Zwracanie uwagi na intensywność, dokładność i dobór ćwiczeń w rozgrzewce.

Dwuszereg

W grupach na sali.

Część główna

1.

Organizacja turnieju.

2.

Przebieg turnieju.

- 1 -

Krótkie omówienie przez zespół każdej drużyny reprezentowanej na turnieju klasowym.

Organizacja miejsca turnieju przez wyznaczony zespół.

Losowanie przez kapitanów zespołów kolejności rozgrywanych meczy.

Gra w turnieju dwóch drużyn.

Zawodnicy jednej drużyny nie grającej zajmuje się sędziowaniem, wybierając spośród siebie sędziego głównego, sędziów pomocniczych i protokolanta.

Pozostali zawodnicy kibicują grającym.

- 2 -

Wysłuchanie informacji przygotowanych przez uczniów.

Obserwacja i w razie potrzeby pomoc przy organizacji miejsca turnieju.

Przeprowadzenie losowania.

Omówienie zasad rywalizacji.

Obserwacja gry i sędziowania.

Rozstrzyganie spornych decyzji.

- 3 -

Każdy zespół ma od 1 do 1,5 minuty na omówienie reprezentowanej drużyny.

W czasie organizowania miejsca turnieju i losowania, pozostali uczniowie wykonują ćwiczenia z piłkami.

Mecze rozgrywane systemem „ każdy z każdym” do 25 punktów.

- 4 -

Część końcowa.

1.

Uspokojenie organizmów

2.

Czynności organizacyjne i dydaktyczno - wychowawcze

3.

Czynności porządkowe

Ćwiczenia rozluźniające i oddechowe

Zbiórka.

Wstępne refleksje na temat organizacji i przebiegu turnieju.

Zapoznanie się z praca domową.

Poznanie terminu dalszej części rozgrywek.

Pożegnanie.

Posprzątanie miejsca turnieju

Podanie ćwiczeń, obserwacja ćwiczących

Ocena realizacji zadań, uwagi, wyróżnienia najbardziej aktywnych i zdyscyplinowanych zawodników i kibiców.

Podanie pracy domowej.

Podanie terminu drugiej części rozgrywek.

Pożegnanie.

Czuwanie nad uporządkowaniem Sali gimnastycznej.

Uczniowie w rozsypce na sali

Dwuszereg.

Praca domowa - obejrzeć w ramach możliwości mecz reprezentowanej drużyny lub zebrać informacje na temat zawodników grających w tej drużynie.

Druga część rozgrywek za tydzień.

Druga godzina lekcyjna

Tok lekcji

Zadania do realizacji

Rozwiązania organizacyjno - metodyczne

Uczeń

Nauczyciel

- 1 -

- 2 -

- 3 -

- 4 -

Część wstępna

1.

Czynności organizacyjno - metodyczne.

2.

Motywacja do uczestnictwa

w lekcji.

3.

Rozgrzewka

- 1 -

Zbiórka

Raport

Powitanie

Przygotowanie się do świadomego i aktywnego udziału w lekcji.

W zespołach samodzielne wykonanie rozgrzewki.

- 2 -

Sprawdzenie gotowości do zajęć.

Zapoznanie z zadaniami lekcji, motywacja do zajęć.

Przypomnienie przebiegu turnieju.

Zwracanie uwagi na intensywność, dokładność i dobór ćwiczeń w rozgrzewce.

- 3 -

Dwuszereg

W grupach na sali.

- 4 -

Część główna

1.

Organizacja drugiego dnia turnieju.

2.

Przebieg drugiego dnia turnieju.

Krótkie zreferowanie obejrzanego meczu lub przedstawienie zawodników drużyny reprezentowanej przez zespół na turnieju klasowym.

Organizacja miejsca turnieju przez wyznaczony zespół.

Zasady takie same jak w pierwszym dniu turnieju: grają dwie drużyny, jedna z drużyn nie grających sędziuje, pozostali zawodnicy kibicują

Wysłuchanie informacji przygotowanych przez uczniów.

Obserwacja i w razie potrzeby pomoc przy organizacji miejsca turnieju.

Przypomnienie zasad rywalizacji.

Obserwacja gry i sędziowania.

Rozstrzyganie spornych decyzji.

Każdy zespół , tak jak pierwszego dnia turnieju ma od 1 do 1,5 minuty na przedstawienie zdobytych informacji.

W czasie organizowania miejsca turnieju, pozostali uczniowie wykonują ćwiczenia z piłkami.

Mecze rozgrywane systemem „ każdy z każdym” do 25 punktów.

Część końcowa.

1.

Uspokojenie organizmów

2.

Czynności organizacyjne i dydaktyczno - wychowawcze

3.

Czynności porządkowe

Ćwiczenia rozluźniające i oddechowe.

Zbiórka.

Zapoznanie się z końcowym wynikiem turnieju. Odebranie dyplomów i gratulacji.

Omówienie i podsumowanie turnieju, jak i znajomości drużyn krajów Unii Europejskiej.

Pożegnanie.

Posprzątanie miejsca turnieju

Podliczenie punktacji wypisanie dyplomów.

Podanie wyników turnieju, wręczenie dyplomów.

Ocena turnieju, ocena zespołów za wywiązanie się z przydzielonych zadań i pełnienia roli organizatora, zawodnika, kibica.

Pożegnanie.

Czuwanie nad uporządkowaniem Sali gimnastycznej.

Uczniowie w rozsypce na sali.

Dwuszereg.

5


