na wiosennej lace, Terapia pedagogiczna, Scenariusze terapeutyczne


Scenariusz zajęcia ruchowego w ogrodzie przedszkolnym

Opracowała: Agata Więcek
Przedszkole Miejskie Nr 7 w Łodzi


TEMAT: „Na wiosennej łące”.


CEL OGÓLNY: Rozwijanie umiejętności bezpiecznego poruszania się podczas
                          zabaw ruchowych na powietrzu.


CELE OPERACYJNE:
 Dziecko:
- porusza się po wyznaczonym terenie w ogrodzie przedszkolnym;
- reaguje na dźwięk instrumentu (trójkąt, bębenek) w czasie zabaw ruchowych;
- biega w różnych kierunkach bez potrącania innych.

METODY: zabawy naśladowcze, zadaniowa


TECHNIKI: język ciała                  


FORMY: praca z grupą, zabawy ruchowe na powietrzu


ŚRODKI DYDAKTYCZNE: pachołki, krążki, obręcze, trójkąt, bębenek,     
                                               dzwoneczek, tamburyn, chusta animacyjna,
                                               piłeczka



PRZEBIEG:

1. Podanie celu zajęcia, przypomnienie zasad zachowania w czasie zajęć w ogrodzie (bawimy się na wyznaczonym terenie, biegamy bez potrącania).

2. „Jestem słońcem” - język ciała - ćwiczenie dużych grup mięśniowych- dzieci w pozycji kucznej, głowy schowane, powoli podnoszą się, rozprostowują ręce, nogi, tułów, wyciągają ramiona w górę, przechodzą kilka kroków i znów wracają do pozycji kucznej.

3. „Motyle i bąki” - zabawa orientacyjno-porządkowa - na wyznaczonym terenie leżą rozłożone na trawie krążki i obręcze. Dziewczynki (motyle) poruszają się na dźwięk trójkąta, na przerwę w muzyce - sfruwają na kwiaty (krążki). Chłopcy (bąki) poruszają się na dźwięk bębenka, na przerwę w muzyce - sfruwają do uli (obręcze). Zamiana ról.

4. Dzieci zbierają krążki, maszerują z nimi po kole, oddają je nauczycielowi.

5. „Mrówki budują mrowisko” - zabawa z elementem czworakowania - na trawie są rozłożone pałeczki, dzieci (mrówki) chodzą na czworakach w różnych kierunkach, na hasło nauczyciela zbierają pałeczki, zanoszą na wyznaczone miejsce, wkładają do obręczy.

6. „Bociany” - zabawa z elementem równowagi - dzieci chodzą unosząc wysoko kolana, na dźwięk bębenka stają na jednaj nodze i rozkładają w bok ręce.

7. „Żaby” - zabawa bieżna z elementem skoku - dzieci biegają w różnych kierunkach przy dźwiękach tamburyna, na przerwę w muzyce, skaczą w różnych kierunkach.

8. „Skrzydło motyla” - zabawa z chustą animacyjną - dzieci falują chustą.


9. Ewaluacja - rundka- rozmowa z dziećmi na temat tego, która z zabaw była najbardziej atrakcyjna, co było łatwe, trudne, itp.

 
Opracowała: Agata Więcek
Przedszkole Miejskie Nr 7 w Łodzi

Jak mówi las? - scenariusz wycieczki autokarowej

Data dodania: 2010-03-01 19:21:16

Autor: Halina Teresa Skóra

Scenariusz wycieczki autokarowej, podsumowujący blok tematyczny: "Czyste lasy Mazowsza".

Wycieczka do Granicy w Kampinoskim Parku Narodowym pt. ''Jak mówi las?''

Cele szczegółowe:



[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- budowanie więzi emocjonalnej z przyrodą[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- nauka postrze[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]gania, analizy i obserwacji[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- wykształcenie nowego sposobu postrzegania przyrody[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- poznawanie świata innymi niż wzrok zmysłami[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- kształtowanie właściwego stosunku do świata żywego[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

Program wycieczki:[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ][Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

Przebieg wycieczki [Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ][Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- Zabawa ''Fotograf'' - dzieci ustawiają się w kole, każdy robi minę, przedstawia się i na pamiątkę spotkania robimy zdjęcia.[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- Opowiadanie dzieci na temat ''las moich marzeń'' opowiadanie zaczyna nauczycielka, a ustawione w kole dzieci po kolei dopowiadają dalszy ciąg / jedno słowo, jedno zdanie/[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- ''Czy chcesz być strażnikiem przyrody''- na przygotowanych kartonikach dzieci piszą swoje imię jako deklarację [n-l pomaga]. Gotowe wizytówki dzieci przyklejają w widocznym miejscu...[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- Konkurs ''Kto wie jak zachować się w muzeum ?''- Kto wykaże się największą wiedzą w tym zakresie będzie pomagał przewodnikowi np. pilnować porządku.[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- Zawarcie umów dotyczących zachowania na terenie parku narodowego.[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- Zabawa ''Dziecko poznaje las'' każde dziecko na wyznaczonym dla wszystkich terenie ogląda odcinek lasu/ bez instruktażu/.Dzielenie się spostrzeżeniami.[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- Zabawa ''Mrówka ogląda las''.  Dzieci kładą się lub kucają i oglądają las w górze, w dole, z boku. Pomagają sobie przy tym lupkami. Po zakończonej zabawie opowiadają o swoich spostrzeżeniach.[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- Zabawa ''Jakie to drzewo''.  Dzieci rozchodzą się, wybierają swoje drzewo, obejmują je, głaszczą, przytulają się, wąchają. W tym czasie nauczycielki przyklejają do drzew kartki z imieniem dziecka. Po zapoznaniu z drzewem wszyscy zbierają się. Zasłaniamy jednemu dziecku oczy, doprowadzamy je do jego drzewa - dziecko ma za zadanie rozpoznać je.[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

Następne dziecko również z zasłoniętymi oczami doprowadzamy do drzewa, ale tym razem ''obcego''- bardzo różniącego się. Zabawę powtarzamy z następnymi chętnymi dziećmi.[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- Zabawa ''Czyj to głos?'' - dzieci otrzymują ołówki - niby mikrofony  i nagrywają usłyszane dźwięki. Zapisu dokonują rysując odpowiedni obraz graficzny na kartce. Wplątujemy w odgłosy lasu inne, nagrane na magnetofon np. dźwięk katarynki, samochodu. Dzieci wybierają te niepasujące do środowiska leśnego.[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- Zabawa, ``Czym pachnie las''.   Dzieci wąchają: korę, powietrze, mech, świerki, ziemię i pokazują miną czy ten zapach jest przyjemny czy nie.[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- ''Pocztówka dla rodziców'' - Na przygotowanych kartkach dzieci mają za zadanie wykonać pocztówkę dla rodziców.[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

Otrzymują torebki, do których zbierają różne okazy / gałązki, korę itp./. Zebrane okazy zostaną zabrane do przedszkola i wykorzystane do zbiorowej pracy plastycznej.[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

Dzieci nauczyły się postrzegać, analizować i obserwować przyrodę w różny sposób. [Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

Poznały piękno i wartość otaczającego świata.[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

Poznały różne rodzaje zmysłów.[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

Dowiedziały się o potrzebie stosowania zakazów dotyczących zachowania w lesie.[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

 [Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]Literatura :[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ][Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- "Bądz mistrzem  - przyjacielem , czyli edukacja ekologioczna na wesoło "    -   Dorota Soida[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- "Zabawy badawcze w edukacji przedszkolnej" - Bożena  Muchacka[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- "Zieloną ścieżką ...Edukacja ekologiczna  . Przewodnik dla nauczycieli "[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

- "Ekologia w przedszkolu  , program edukacji ekologicznej  " - Grażyna Kutyłowska[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

 [Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]

Opracowała: mgr Halina Teresa Skóra[Author ID0: at Thu Nov 30 00:00:00 1899 ]


