Scenariusz zajęcia - POMAGAMY PANI JESIENI, Konspekty, scenariusze


z zakresu edukacji matematycznej

  1. Data:

  2. Grupa wiekowa: 5-6 latki

  3. Treści programowe:

- klasyfikuje przedmioty pod względem jednej i dwóch cech wspólnych,

- tworzenia prac plastycznych inspirowanych muzyką

  1. Temat zajęć: „Pomagamy Pani Jesieni”

  2. Cele edukacyjne (dziecko):

- klasyfikuje przedmioty wg przeznaczenia oraz wielkości i koloru

- słucha utworu, wypowiada się na jego temat,

- tworzy prace plastyczną inspirowaną muzyką

- poznaje nową techniką plastyczna

  1. Metody nauczania:

- słowna: rozmowa, objaśnienie, pochwała

- czynna (działalność praktyczna dzieci): kierowanie własną działaniem, zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń

- oglądowa: pokaz,

  1. Formy organizacyjne

- indywidualna,

- zbiorowa,

  1. Środki dydaktyczne:

Obrazek Pani Jesieni, pudełko z kasztanami, żołędziami, orzechami, trzy kółka lub szarfy, pudełko z wyciętymi kolorowymi liśćmi, małymi i dużymi, tamburyn, płyta CD, kartki, farbki, kubeczki z wodą,

  1. Literatura przedmiotu:

Czapara E., Żaba-Żabińska W.[red.] „Przedszkole czterolatka. Przewodnik metodyczny”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2008;

Kwaśniewska M., Żaba-Żabińska W. „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2009;

  1. Przebieg zajęć

  2. Tok zajęć

    Czynności n-la

    Czynności dzieci

    Czynności organizacyjno-porządkowe

    Wprowadzenie do tematyki zajęć

    Uświadomienie celu zajęć

    Realizacja tematu - klasyfikacja przedmiotów

    Ćwiczenie oddechowe

    Zabawa ruchowa

    Rozwijanie wrażliwości słuchowej

    Tworzenie prac plastycznych inspirowanych muzyką

    Podsumowanie i ocena pracy dzieci

    - zaproszenie dzieci na dywan,

    - piosenka na powitanie „Wszyscy są, witam Was…”

    - s-tka przykleja na tablicy obrazek przedstawiający Panią Jesień, pyta:

    „Jak myślicie kto to taki?”

    - S-tka mówi, że jesień przynosi ze sobą różne dary, pomożemy jej je uporządkować. Kładzie na środku pudełko z kasztanami, żołędziami, orzechami. Prosi, by dzieci je uporządkowały wkładając je do trzech kółek, znajdujących się na środku.

    - S-tka kładzie na dywanie kolejne pudełko z wyciętymi kolorowymi liśćmi, małymi i dużymi. Tym razem zadaniem dzieci jest klasyfikowanie liści wg wielkości i koloru.

    - s-tka poleca, by każde dziecko wzięło jeden listek, położyło go na dłoni i dmuchało na niego tak by nie odleciał, nast. dzieci dmuchają tak, by listek odleciał jak najdalej.

    - studentka poleca, by dzieci stanęły w rozsypce, na dźwięk tamburyna biegają, wirują po sali jak listki na wierze, na hasło studentki ,, ogrodnik idzie,, wszystkie listki zastygają w bezruchu, ogrodnik (wybrane wcześniej jedno dziecko) szuka listków, które się poruszą odpadają z zabawy i siadają na dywanie.

    - słuchanie fragm.. utworu Vivaldiego „Cztery pory roku-Jesień”,

    - rozmowa z dziećmi na temat utworu

    czy jest szybki/wolny, wesoły/smutny?

    czy pasuje do jesieni, dlaczego?

    jakie kolory się z nim kojarzą?

    - praca przy stolikach do muzyki Vivaldiego „Cztery pory roku - Jesień”, wyjaśnienie kolejności pracy.

    - oglądanie prac wszystkich dzieci, udzielenie pochwały,

    - S-tka prosi by dzieci pokazały czy podobały im się zajęcia poprzez mimikę,

    - podziękowanie za wspólną zabawę,

    - dzieci siadają w rozsypce na dywanie,

    -dzieci śpiewają i pokazują do słów piosenki,

    - dzieci odgadują na podstawie rysunku,

    - dzieci siedzą w kole, każde kolejno bierze jeden przedmiot z pudełka i wkłada do odpowiedniego kółka;

    - dzieci klasyfikują liście wg dwóch cech jakościowych,

    - dzieci dmuchają z różnym natężeniem na listki,

    - dzieci biegają po sali, jedno jest ogrodnikiem który czeka na hasło s-tki i wyszukuje dzieci które się poruszą,

    - dzieci słuchają utworu z zamkniętymi oczami,

    - mówią o swoich odczuciach na temat wysłuchanego utworu

    - dzieci najpierw zgniatają kartkę papieru, a nast. lekką ją prostując malują farbkami przy użyciu dużej ilości wody z użyciem jesiennych barw,

    - dzieci oglądają swoją pracę i prace kolegów i koleżanek,

    - dzieci uśmiechają się jeśli zajęcia się podobały,

    „robią” smutną minę jeśli zajęcia im się nie podobały,


