klasa-4-materialy-drewnopochodne, Prace z papieru, drewna i słomy


Konspekt lekcji techniki dla klasy 4.

Prowadzący: Marcin Lewandowski

Czas trwania lekcji: 45 minut

Temat: Materiały drewnopochodne - otrzymywanie i zastosowanie.

Cele dydaktyczne:

Uczeń potrafi wymienić 2 rodzaje materiałów drewnopochodnych.

Uczeń potrafi rozpoznać i nazwać materiały drewnopochodne.

Uczeń potrafi wyjaśnić różnice w budowie materiałów drewnopochodnych.

Uczeń umie scharakteryzować dwa materiały drewnopochodne.

Cele wychowawcze:

Zaangażowanie uczniów na lekcji

Wdrażanie do aktywności na lekcji.

Metody kształcenia:

Opis z pokazem

Forma pracy:

Zbiorowa.

Typ lekcji:

Poznawczy.

Środki dydaktyczne:

Tablica, kreda, zeszyt, kartka z tabelką.

Literatura:

  1. K. Krzysik: Nauka o drewnie.

  2. Henryk Pochanke: Podstawy nauczania pracy - techniki.

Przebieg lekcji:

Ogniwa

Czynności nauczyciela

Uwagi

1. Sprawy organizacyjne

  • powitanie uczniów (Dzień dobry, nazywam się Marcin Lewandowski jestem studentem na kierunku wychowanie techniczne, w Akademi Bydgoskiej. Dzisiaj przeprowadzę lekcję techniki w ramach mojej praktyki zawodowej. Zanim przejdziemy do tematu lekcji sprawdzę obecność.

  • Sprawdzanie obecności zgodnie z wykazen osób w dzienniku

1 min

2 min

2.Uświadomie-nie celu lekcji, podanie zadań.

Kto z was wie co to są materiały drewnopochodne.

(Czytam notatkę z definicją materiału drewnopochodnego)

Czy umiesz wymienić dwa materiały drewnopochodne.

Jak myślicie do czego będzie wam potrzebna wiedza na temat materiałów drewno pochodnych.

`' Znajomość zastosowania różnych rodzajów materiałów drewnopochodnych będzie wam przydatna gdy będziecie chcieli zbudować np. półkę czy regał na książki lub stolik. Także wtedy gdy w dorosłym życiu będziecie budować swój dom, w jego budowie będziecie wykorzystywać materiały drewno pochodne. Gdy ktoś z was będzie pracował np. w fabryce mebli albo w tartaku też przyda się wam znajomość cech i zastosowania materiałów drewnopochodnych''

2 min

uczniowie piszą definicję materiału drewnopochodne-

go powyżej tabelki

3. Podanie tematu.

Dzisiejszy temat to: MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE. Nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy a uczniowie przepisują temat do zeszytów.

1 min

4.Opis zadań lekcji.

4. Opis zadań lekcji.

  • rozdanie ksera z tabelką (proszę dyżurnego aby rozdał ksero z tabelką do której uczniowie będą wpisywać cechy, zastosowanie i sposób otrzymywanie materiałów drewnopochodnych)

  • narysowanie na tablicy tabelki (otrzymywanie, cechy i zastosowanie)

  • zapoznanie uczniów z rodzajami materiałów drewnopochodnych (sklejka, okleina, płyta pażdzieżowa i wiórowa),

  1. Pokazanie i rozdanie przez nauczyciela kawałków sklejki. Opis sklejki, wygląd, sposób otrzymywania, cechy, zastosowanie. Podyktowanie notatki do tabelki.

  2. Pokazanie i rozdanie przez nauczyciela kawałków okleiny. Opis okleiny, wygląd, sposób otrzymywania, cechy, zastosowanie. Podyktowanie notatki do tabelki.

  3. Pokazanie i rozdanie przez nauczyciela kawałków płyty paździeżowej. Opis płyty paździeżowej, wygląd, sposób otrzymywania, cechy, zastosowanie. Podyktowanie notatki do tabelki.

  4. Pokazanie i rozdanie przez nauczyciela kawałków płyty wiórowej. Opis płyty wiórowej, wygląd, sposób otrzymywania, cechy, zastosowanie. Podyktowanie notatki do tabelki.

1 min

uczniowie piszą definicję mat. drewnopoch. powyżej tabelki.

2 min

8 min

8 min

8 min

8 min

5. Podsumowanie

  • zadawanie pytań kontrolnych:

  1. Ile poznaliśmy materiałów drewnopochodnych?

  2. Nazwij materiały drewnopochodne które poznałeś.

  3. Wymień jedną cechę każdego poznanego materiału drewnopochodnego.

4 min

6. Zakończenie

Zakończyliśmy zajęcia możecie iść na przerwę. Do widzenia.

1 min


