KONSPEKT Z LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO 2, Akademia Wychowania Fizycznego, TiM Piłki Siatkowej


KONSPEKT Z LEKCJI OTWARTEJ

WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Data: 27.09.2004 r. Prowadzący: mgr Tomasz Sąpór

Klasa: I d

Przybory: piłki do siatkówki, stojaki

Przyrządy:

TEMAT LEKCJI: Doskonalenie odbić oburącz sposobem górnym oraz dolnym
w piłce siatkowej.

Metody:

- realizacji zadań ruchowych: zadaniowa, ścisła

  • przekazywania wiedzy: objaśnienie, pokaz

  • wychowawcze: wpływu osobistego

Cele:

- kształcący: kształtowanie umiejętności taktycznych w piłce siatkowej,

  • poznawczy: poznanie i doskonalenie odbić oburącz sposobem górnym i dolnym w piłce siatkowej,

  • wychowawczy: współpraca w dwójkach i zespole,

Tok lekcyjny

Treść i zadania lekcji

Czas

Uwagi

I Część wstępna.

Czynności organizacyjno- porządkowe.

Zabawa ożywiająca

II Część główna

Ćwiczenia kształtujące

1. Zbiórka, raport, powitanie, podanie tematu lekcji. Sprawdzenie gotowości do zajęć.

2. Zabawa ożywiająca „wąż”- pierwsi z rzędów wybiegają do stojaków, obiegają je i wracają na swoje miejsce, następnie chwytają drugą osobę w rzędzie i biegną razem dalej, to samo z 3, 4, 5 osobą, aż będzie biegł cały rząd.

3. Bieg dookoła sali:

  • Krążenia ramion w przód, tył, naprzemianstronnie,

  • Krok odstawno-dostawny twarzą do środka koła i twarzą na zewnątrz koła,

  • Skip A,

  • Skip B,

  • Przejście do marszu, obszerne krążenia głowy,

W biegu na sygnał:

  • Zmiana kierunku biegu,

  • Przysiad i wyskok w górę,

  • Przyjmowanie prawidłowej postawy siatkarskiej przy odbiciu sposobem dolnym,

2'

3'

10'

Dwuszereg

Podział na dwa zespoły

Bieg w pierwszym kierunku ruchu po kole. Prowadzący w środku porusza się w kierunku przeciwnym.

Przejście do kolumny „rój”

Realizacja głównego zadania lekcji

Odbicia oburącz górne

Odbicia oburącz dolne

III Część końcowa

4. P.w. siad rozkroczny:

  • Skręty tułowia w prawą i lewą stronę,

  • Opad tułowia w przód, skrętoskłony do P. i L. nogi,

  • Krążenia nadgarstków, bioder, kolan, stawów skokowych,

5. P. w. Siad rozkroczny:

  • Przenoszenie piłki raz na prawa, raz na lewą stronę,

  • Toczenie piłki opuszkami palców dookoła wyprostowanych w stawach kolanowych nóg i tułowia,

6. Ćwiczenia z piłkami:

  • Krążenia piłki dookoła głowy, tułowi, kolan, stóp,

  • Krążenia piłki pomiędzy nogami „ósemka”,

  • Podrzuty, chwyty, uginania piłki palcami,

7. Ćwiczenia w dwójkach w odległości 2-3 m, jeden ze współćwiczących rzuca piłkę nad głowę kolegi - ten stara się dokładnie odbić piłkę sposobem górnym, po chwili zmiana ćwiczącego,

8. J.w. w odległości 3-4 m, obustronne odbicia piłki oburącz sposobem górnym,

9. J.w. po odbiciu obrót o 360º,

10. Dokładny pokaz i objaśnienie postawy siatkarskiej podczas odbicia piłki sposobem oburącz dolnym,

11. W dwójkach:

  • Jeden z pary rzuca piłkę na wysokość kolan współćwiczącego, ten stara się odbić piłkę do partnera oburącz sposobem dolnym,

  • J.w. obustronne odbicia sposobem dolnym,

  • Jeden z ćwiczących z klęku jednonóż odbija piłkę rzuconą mu przez współćwiczącego,

  • Jeden z ćwiczących odbija piłkę sposobem oburącz górnym, drugi oburącz dolnym, po chwili zmiana,

12. Gra szkolna ze zwróceniem uwagi na doskonalone elementy,

13. Marsz dookoła sali ze wspięciem na palce i uniesieniem ramion do góry - wdech, opuszczenie ramion - wydech,

14. Zakończenie lekcji - zbiórka, omówienie lekcji, wyróżnienie najlepiej ćwiczących, pożegnanie.

15'

10'

2'

3'

Nauczyciel i niećwiczący podają piłki

Uczniowie dobierają się dwójkami, zwracamy uwagę na odpowiednie ułożenie dłoni podczas odbicia, na prawidłową pracę nóg oraz poprawny lot piłki

Niećwiczący zbierają pilki

Zbiórka w dwuszeregu

ZBIORCZA ANKIETA EWALUACYJNA

„ Jak to oceniasz” - ankieta dla uczniów Publicznego Gimnazjum nr 2 w Pionkach.

Data ewaluacji: 27.09.2002 r.

Ankietowani: 12 uczniów z klasy I D,

Ankietujący: mgr Tomasz Sąpór

  1. Na pytanie „ Jaka była lekcja”, ankietujący odpowiedzieli:

  1. „ Czy dobór ćwiczeń był dostosowany do twoich możliwości”, ankietowani odpowiadali:

  • Na pytanie „ Czy polecenia przekazywane przez nauczyciela były zrozumiałe”:

    1. Na pytanie „Czy nauczyłeś się czegoś na takiej lekcji” ankietowani odpowiedzieli:

    1. Na końcu ankiety uczniowie udzielając odpowiedzi na pytanie otwarte odpowiedzieli, że podczas lekcji nauczyli się:

    Opracował: mgr Tomasz Sąpór


