konspekt odejmowanie ułamków


BB, dnia 5.05.2014r.

MH

Konspekt lekcji

do przedmiotu matematyka

Temat: Odejmowanie ułamków o jednakowych mianownikach - ćwiczenia

Liczba godzin na realizację tematu: 45 minut

Klasa IV

Podręcznik oraz literatura uzupełniająca: Matematyka wokół nas

  1. Wymagane wiadomości i umiejętności przed lekcją:

  1. Cele zajęć:

Cele dydaktyczne:

Cele wychowawcze:

  1. Metody nauczania: pogadanka, praca z podręcznikiem, praca z kartą pracy

  2. Formy nauczania: zespołowa (cała klasa), indywidualna

  3. Pomoce dydaktyczne:

  1. Szczegółowy przebieg lekcji:

  2. Tematy/podtematy

    Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    czas

    Uwagi

    Cz. Wstępna-sprawy organizacyjne

    Sprawdzanie porządku w klasie

    Nauczyciel sprawdza porządek w klasie, jeżeli zauważa nieprawidłowości prosi uczniów o wykonanie odpowiednich czynności

    Uczniowie wykonują polecenia

    1 minuta

    Należy sprawdzić: czystość, czy tablica jest starta, itd.

    Przywitanie

    Nauczyciel wita się z uczniami

    Uczniowie odpowiadają na przywitanie

    0,5 minuty

    Sprawdzanie obecności

    Nauczyciel sprawdza obecność

    Uczniowie słuchają i odpowiadają

    2 minuty

    Część zasadnicza lekcji

    Cele lekcji

    Nauczyciel przedstawia cele lekcji: Na dzisiejszej lekcji będziemy doskonalić umiejętność odejmowanie ułamków zwykłych o jednakowych mianownikach.

    Słuchają

    1 minuta

    Przedstawienie tematu lekcji: „Odejmowanie ułamków o jednakowych mianownikach - ćwiczenia”

    Nauczyciel prosi uczniów o otwarcie zeszytów i zapisanie tematu lekcji, które on pisze na tablicy.

    Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie.

    2 minuty

    Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji

    • Nauczyciel zadaje pytania:

    • Jakie jest działanie odwrotne do dodawania?

    • Jak odejmujemy ułamki o jednakowych mianownikach?

    Np.

    3/5-2/5=1/5

    4/7-2/7=2/7

    1-9/10=1/10

    2 7/8-1 3/8=1 4/8

    3 5/7-1 6/7= 1 6/7

    • Odpowiadają na pytania:

    • Odejmowanie

    • Aby odjąć dwa ułamki o jednakowych mianownikach odejmujemy ich liczniki a mianownik pozostawiamy bez zmian.

    .

    15 minut

    Należy zadawać pytania na zasadzie dyskusji.

    Praca z kartą pracy

    Nauczyciel wybiera ucznia i prosi go o rozdanie kart pracy. Nauczyciel mówi uczniom aby rozwiązywali zadania. Po chwili bierze wybranych uczniów do tablicy. W razie problemów pomaga uczniom.

    Wybrany uczeń rozdaje karty pracy. Uczniowie rozwiązują. Po chwili wybrani przez nauczyciela uczniowie prezentują na tablicy.

    Nauczyciel wybiera uczniów do prezentacji po numerach z dziennika.

    Praca z podręcznikiem

    Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zad. Z podręcznika str. zad 5, 6, 7 Daje chwilę na zastanowienie po chwili prosi wybranych uczniów do tablicy.

    Uczniowie zastanawiają się i wykonują podane zadania. Osoby wybrane przez nauczyciela prezentują na tablicy.

    Część końcowa lekcji

    Ewaluacja umiejętności uczniów.

    Nauczyciel zadaje pytanie:

    -Czy wszystko z dzisiejszej lekcji jest zrozumiałe?

    -Czy ktoś ma jakieś pytania do lekcji?

    Uczniowie odpowiadają na pytania ewaluacyjne.

    1 minuta

    Nauczyciel pozna opinię uczniów na temat zajęć.

    Podanie zadania domowego

    Nauczyciel podaje zadanie domowe: skończyć kartę pracy

    Zapisują treść zadania domowego do zeszytu.

    1 minuta

    Nauczyciel może zadać zadanie na dwóch poziomach trudności.

    Pożegnanie

    Nauczyciel żegna się z uczniami

    Uczniowie żegnają się z nauczycielem

    0,5 minuty


