labirynt klasa ii 54, szkolne, Język polski metodyka, To lubię, To lubię - scenariusze


Scenariusz lekcji w klasie drugiej gimnazjum

Czas: 45 min.

Temat: Labirynt - jeden z najstarszych symboli w dziejach ludzkości.

CELE GŁÓWNE

Próba przyswojenia i transformacji pojęcia ,,labirynt”.

Odbiór tekstów kultury i umiejętność wyszukiwanie wiadomości w tekście.

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

1. M. Jędrychowska, Z. Kłakówna, „To lubię!”, Teksty i zadania, klasa II, s. 77, 82-84

2. karta pracy (kserokopie schematu labiryntu)

3. Słownik W. Kopalińskiego, Słownik mitów i tradycji kultury.

4. D. W. Masłowski, Wielka księga myśli polskiej, Warszawa 2005.

METODY:

- analizy i interpretacji tekstów kultury;

- metoda zajęć praktycznych,

- metoda problemowa,

- pogadanka

- burza mózgów

4. Formy organizacyjne:

a) zbiorowa

b) grupowa

8. Przebieg lekcji:

Tok lekcji:

Przebieg lekcji:

Uwagi:

WSTĘP

1. Czynności organizacyjno - porządkowe.

3. Rozdanie uczniom planszy z labiryntem (kserokopie labiryntów; zabawa - uczniowie szukają drogi do centrum).

2. Wprowadzenie tematu zajęć: Labirynt - jeden z najstarszych symboli w dziejach ludzkości.

ROZWINIĘCIE

1. Podział uczniów na dwie grupy.

2. Każdej z grup zostaje przydzielony odpowiedni fragment tekstu z podręcznika ze s. 84

3. Grupy dostają problem do rozwiązania:

,,Wynotuj z tekstu najważniejsze informacje”.

4. Po prezentacji poszczególnych grup, całą klasą zastanawiamy się nad elementami wspólnymi pomiędzy tymi dwoma fragmentami tekstu.

5. Wniosek: w obu tekstach mowa o labiryncie. Pałac króla Minosa to najprawdopodobniej legendarny labirynt ponieważ, w obydwu tekstach mowa o budowli, która znajduj się nad powierzchnią, ma zawiłe korytarze, zbudowane jest na nieregularnym kształcie.

6. Formujemy pojęcie labiryntu w sensie dosłownym: LABIRYNT - plątanina korytarzy, ślepych krzyżujących się dróg utrudniających wyjście na zewnątrz.

7. Przejście do planszy zamieszczonej w podręczniku na s. 77

8. Uczniowie mają kilka chwil na zastanowienie się, co prezentuje dana plansza bez nazywania tego, co ona prezentuje.

9. Uczniowie powinni wskazać takie elementy jak:

- zawiłość korytarzy,

- okręgi,

- środek.

10. Próba konfrontacji wiadomości zdobytych z poprzednich tekstów z planszą, wskazujemy cechy wspólne, które pozwolą nam nazwać zaprezentowany obraz ,,labiryntem”.

11. Zastanawiamy się nad tym, z czego jest zrobiony labirynt ukazany na plakacie. Pomocą ma być notatka, która znajduje się w lewym dolnym rogu strony.

12. Wnioski z notatki konfrontujemy z nagłówkiem planszy.

13. Klasa zastanawia się nad słowem z nagłówka - ,,życie”. Jak oni rozumieją to pojęcie. Dlaczego znalazło się w nagłówku?

14. Próba znalezienia cech wspólnych pomiędzy wiadomościami, które zdobyliśmy do tej pory a problemem ,,labiryntu życia”.

15.Szukamy odpowiedzi na pytanie: Dlaczego życie jest labiryntem?

16. Odpowiedzi na to pytanie uczniowie szukają na planszy. Starają się znaleźć elementy łączące te dwa zagadnienia.

17. Przechodzimy do planszy z podręcznika ze s. 82 - 83.

18. Uczniowie mają chwilę zastanowienia nad tym, co dane zdjęcia prezentują.

19. Wniosek: W naszym świecie istnieją labirynty, które tworzy sama rzeczywistość.

20. Klasa daje własne propozycje skojarzeń miejsc, obrazów, zjawisk związanych z labiryntem.

21. Gromadzimy słownictwo, zwroty frazy, które w swoim znaczeniu przenośnym odnoszą się w pewnym stopniu do labiryntu.

- zabrnąć w ślepą uliczkę/ślepy zaułek

- wejść/zejść na złą drogę; zejść na manowce

-chodzić krętymi drogami/ ścieżkami,

- znaleźć się w labiryncie.

- Jakie kto drogi obiera, takie i cele osiąga.

Czytanie tekstów

Notowa-ie

Uczniowie piszą w zeszy-

tach.

ZAKOŃCZENIE

  1. Podsumowanie i utrwalenie wiadomości zebranych na zajęciach.

  2. Zadanie domowe: Przeczytaj mit o labiryncie kreteńskim (podręcznik, s. 92-95)

1


