Baśń Słowik, Scenariusze lekcja język polski klasa IV

Pobierz cały dokument
basn.slowik.scenariusze.lekcja.jezyk.polski.doc
Rozmiar 73 KB

Fragment dokumentu:

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV

Czas: 45 minut

Temat: Nie szata zdobi … - o czym poucza czytelnika baśń Hansa Chrystiana Andersena pt. „Słowik”?

Cel ogólny:

  • rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich,

  • kształtowanie sprawności mówienia, słuchania, czytania i pisania oraz rozbudzanie twórczej postawy

  • zwrócenie uwagi ucznia na morał wypływający z tekstu

Cele szczegółowe:

  • kształcenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem,

  • rozwijanie umiejętności pracy z tekstem przez wybieranie informacji i zapisywanie ich w formie tabeli

  • rozwijanie umiejętności poszukiwania, gromadzenia, porządkowania wiadomości,

  • doskonalenie umiejętności swobodnego wypowiadania się na temat,

  • poszerzanie słownictwa związanego z opisem postaci,

  • utrwalanie zasad pisowni dotyczących podstawowych reguł ortograficznych

  • kształtowanie postawy dostrzegania i poszanowania piękna przyrody,

Metody pracy:

podające

  • pogadanka

  • objaśnienie

  • opowiadanie

problemowe

  • aktywizujące

  • burza mózgów

eksponujące

  • pokaz ilustracji

Środki dydaktyczne:

  • krzyżówka

  • zeszyt, podręcznik

  • materiał ortograficzny - tekst z lukami

  • ilustracje słowika

  • słownik języka polskiego

Cele operacyjne - poziom wiadomości, umiejętności i postaw ucznia

Uczeń:

  • zna treść baśni „Słowik”,

  • opisuje wygląd postaci i nazywa cechy charakteru,

  • wnioskuje o cechach postaci na podstawie jej wypowiedzi, zachowania,

  • wyraża swoją opinię o postaciach baśni,

  • odnajduje właściwy fragment w tekście i posługuje się cytatami

  • uzupełnia krzyżówkę, podaje trafne skojarzenia oraz wypełnia tabelkę,

  • potrafi odnaleźć potrzebne informacje w podręczniku i encyklopedii,

  • przytacza znane przysłowia łączące się z treścią baśni,

  • bogaci czynne słownictwo w związku z tematyką omawianego tekstu,

  • stosuje podstawowe zasady pisowni wyrazów z „u”, „ó', „rz”, „ż”, „h”, „ch”;

  • współpracuje w zespole klasowym

  • dostrzega i rozumie przesłanie wypływające z baśni

Przebieg lekcji:

I część wstępna (10 minut)

Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności

Wprowadzenie do lekcji:

Przeprowadzenie rozmowy na temat treści baśni „Słowik”

  • dzieci rozwiązują krzyżówkę sprawdzającą znajomość baśni (Załącznik nr 1)


    Pobierz cały dokument
    basn.slowik.scenariusze.lekcja.jezyk.polski.doc
    rozmiar 73 KB