wiosenne porzadki konspekt, WCZESNOSZKOLNA, Edukacja polonistyczna, J. polski


24.03.2009r.

Konspekt zajęć zintegrowanych ze szczególnym

uwzględnieniem edukacji polonistycznej

Temat: Wiosenne porządki

Cele ogólne:

- budowanie wypowiedzi na temat „Jak pomagam w wiosennych porządkach?” na podstawie

opowiadania

- przypomnienie wiadomości o czasowniku

Cele operacyjne:

Uczeń:

- rozwiązuje rebus i odczytuje hasło

- odpowiada na pytania do tekstu

- odszukuje odpowiedzi do tekstu

- tworzy samodzielnie i z pomocą nauczyciela krótką wypowiedź na temat wiosennych

porządków

- wymienia i wskazuje czasowniki

Metody:

- słowna: pogadanka, opowiadanie, instruktaż, swobodne wypowiedzi uczniów

- oglądowa: pokaz, rebus

- czynności praktycznych: praca z kartami pracy

Formy:

- indywidualna

- zbiorowa

Środki dydaktyczne:

- podręcznik „Już w szkole”

- ćwiczenia

- karty pracy

- szary karton z rebusem

Literatura:

- „Już w szkole” - podręcznik do kształcenia zintegrowanego

- H. Baczyńska - „Metodyka języka polskiego w klasach 1-3 szkoły podstawowej” WSiP,

Warszawa 1985

- K. Wlaźnik - „Wychowanie fizyczne w klasach 1-3. Przewodnik metodyczny dla

nauczyciela”. Wyd. Juka, Łódź 1994

- W. Okoń - „Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej”, Wydawnictwo Akademickie Żak, 2003

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Czynności nauczyciela i uczniów

Uwagi

I WPROWADZENIE

1. Pogadanka - przypomnienie wiadomości

N. Jaką mamy obecnie porę roku? (wiosna)

N. Kiedy przywitaliśmy wiosnę? (21.03)

N. Jakie są pierwsze oznaki wiosny? (swobodne wypowiedzi uczniów)

2. Rebus

N. Spójrzcie na tablicę? Co tutaj mamy? (rebus) Musimy go rozwiązać, ponieważ ukrył się w nim nasz dzisiejszy temat.

ŁO S +NE

WIOS EN NE

B +D+ SAN

POR ZĄ D KI

HASŁO: WIOSENNE PORZĄDKI

II ZAJĘCIA WŁAŚCIWE

3. Opowiadanie

Odczytanie wzorowo opowiadania z podręcznika przez nauczyciela.

Odpowiedzi uczniów na pytania do tekstu.

N. Jakie porządki zrobiły dzieci w klasie?

N. Jakie porządki zrobiła Agata z mamą w domu?

N. Odszukajcie odpowiedzi na pytanie 1 w tekście i podkreślcie je ołówkiem

3a. Zabawa ruchowa

N. Agata pomogła w wiosennych porządkach w klasie i swojej mamie. My też spróbujmy zrobić takie porządki w klasie za pomocą ruchu, gestu.

Nauczycielka wymienia rodzaj czynności i demonstruje sposób jego wykonania, np.

-mycie okien;

-zamiatanie podłogi;

-podlewanie kwiatów;

-ścieranie kurzu;

-zakładanie firan;

-otwieranie okna i wdychanie powietrza.

3b. Sporządzamy notatkę.

N. W jaki sposób możecie pomóc swoim rodzicom w wiosennych porządkach? (swobodne wypowiedzi uczniów)

  • Zadanie dla uczniów.

N. Rozdamy wam teraz karty pracy. Spróbujcie odrysować na nich swoje ręce, a w środku napiszcie, w jaki sposób pomagacie rodzicom w wiosennych porządkach?

  • Sprawdzenie.

  • Wspólne stworzenie notatki na tablicy w oparciu o wypowiedzi pisemne uczniów (wraz z przyklejeniem w puste miejsca odpowiednich czasowników) i zapisanie jej w postaci notatki do zeszytu.

  • Notatka:

Jak pomagam rodzicom w wiosennych porządkach? Odkurzam swój pokój i ścieram kurze. Zamiatam i myję podłogę w kuchni. Zmywam naczynia i wynoszę śmieci.

4. Przypomnienie wiadomości o czasowniku.

Nauczycielka podkreśla kolorową kredą na tablicy czasowniki i pyta:

N. Spójrzcie na te wyrazy.

- Co one oznaczają? (czynności, działanie)

- Na jakie pytanie odpowiadają? (co robię?)

- Jak nazywają się wyrazy oznaczające nazwy tych czynności? (czasowniki)

5. Pogadanka podsumowująca.

N. Dlaczego należy dbać o porządek?

N. Czy tylko ludzie to robią?

Swobodne wypowiedzi uczniów na ten temat.

III PODSUMOWANIE

6. Praca z kartą pracy.

Utrwalenie czasownika - ćw. 2, str. 13

7. Zadanie domowe.

Ćw. 1, str. 13


