SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH, pedagogika, metody aktywizujące, metody aktywizujące



SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH

Imię i nazwisko nauczyciela: Barbara Goszczyńska
Temat: Nasze wycieczki
Grupa wiekowa: 6 - latki

Cele ogólne:
dziecko wydoskonali umiejętność komunikacji werbalnej i niewerbalnej,
dziecko wyrazi własne poglądy uwzględniając poglądy innych,
dziecko będzie efektywnie współdziałać w grupie,

Metody: czynna: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, słowna - objaśnienia, zagadki, metoda dramowa i inscenizacyjna: zagadki pantomimiczne, metoda relaksująca - koncentrująca: wizualizacja, metoda twórczego myślenia: poczta, metody plastyczne: mapa pojęciowa, kolaż

Formy: Praca z całą grupą 
Praca w grupach 
Praca indywidualna

PRZEBIEG ZAJĘCIA

I. Wstęp
1. Rozdanie przez nauczyciela wizytówek
2. Omówienie swojego nastroju na podstawie narysowanych wizytówek
Pomoce: Kartki, kredki
II. Rozwinięcie
1. Zabawa rysunkowa: Wędrujący obrazek

2. Omówienie rysunków wylosowanych przez wybrane dziecko
3. Przeprowadzenie głosowania dotyczącego propozycji dzieci

Dzieci przedstawią swoje propozycje na obrazkach w zabawie rysunkowej
Dzieci opowiedzą o sposobach na lepszy nastrój, np. Spacer do lasu, nad staw, na łąkę, oglądanie TV....
Dzieci oddadzą swój głos przez wrzucenie piłeczki do podpisanej skrzynki

Pomoce: Kartki, kredki
Podpisane skrzynki: Spacer do lasu
Spacer nad staw
Wyprawa w nieznane
Piłeczka dla każdego dziecka


Spacer do lasu

4. Wyczucie rytmu i płynności: inscenizacja ruchowa: Muzyczna bajka
Po srogiej zimie nadeszła wreszcie oczekiwana wiosna, toteż wszystkie duszki z łąk i lasu urządziły bal na powitanie.
Dzieci na półnuty zrywają kwiatki, elfy na ósemki tańczą leciutko na paluszkach, krasnoludki na ćwierćnuty chodzą cichutko na całych stopach, naśladując różne sytuacje codzienne, (dzieci podzielone na grupy)
Pomoce: Tamburyno, bębenek, trójkąt
Sylwety dzieci, krasnali, elfów
5. Rozwiązywanie zagadek
Dziecko rozwiąże zagadki
Kolczasty zwierzak ma z igieł kubraczek, latem drepcze po borze, zimą śpi w leśnej norze.
Dziwne to zwierzę w lesie przebywa i w słowie ?budzik? się ukrywa.
Mam rude futerko w małej dziupli mieszkam. Lubię łuskać szyszki schrupać orzeszka.
Chytrus z niego nie lada do kurników się skrada.
Szare futro, długie uszy, ogonek nieduży. Gdy się w lesie coś poruszy zmyka aż się kurzy.
Pomoce: Obrazki przedstawiające odpowiedzi na zagadki
6. Zagadki pantomimiczne

Dziecko obejrzy rozłożone obrazki i zastanowi się z jakim zwierzątkiem się utożsami,
Dziecko zaprezentuje w formie pantomimicznej zagadkę (może być inne zwierzę mieszkające w lesie)
Pomoce: Obrazki jak wyżej

7. Praca w grupach
Dzieci ułożą zadanie z treścią do przedstawionej sytuacji na obrazku i zapiszą działanie matematyczne,
krasnale rozwiążą krzyżówkę,
elfy ułożą puzzle literowe.
Pomoce: Obrazek do zadania, krzyżówka, puzzle literowe
8. Przedstawienie rozwiązanych zadań przez liderów grup
Dzieci przedstawią rozwiązanie

III. Zakończenie
9. Wizualizacja.
Wycieczka do lasu była dosyć męcząca przydałby się wypoczynek. Korzystając z pięknej pogody połóżmy się pod drzewami na miękkim mchu, zamknijmy oczy. Oddychamy spokojnie, poczujcie jak pachnie las, posłuchajcie śpiewu ptaków. 

Dzieci odpoczywają 
Pomoce: Kaseta z nagraniem odgłosów lasu

Spacer nad staw

4. Zabawa: Zaczarowany staw
Dziecko (żabka) odgadnie, z zasłoniętymi oczami, kto to jest
Pomoce: Apaszka do zasłonięcia oczu
5. Zabawa matematyczna: Żabki na kamieniach
Dzieci ? żabki usiądą na ?kamieniach? w takiej liczbie jaka jest podana na kartoniku
Pomoce: Kartoniki ze znakami graficznymi cyfr i działaniami matematycznymi
6. Słuchanie opowiadania nauczyciela na podstawie utworu z książki: Zabawy zwierzaków
Dziecko wysłucha opowiadania
Pomoce: Zabawy zwierzaków, Daniela FEIX - Mag, Bertelsmann Media SP. zo. o., Warszawa 2000

7. Tworzenie mapy pojęciowej
Dziecko odczyta napis, na samoprzylepnych karteczkach narysuje propozycje skojarzeń ze słowem: staw
Pomoce: Arkusz szarego papieru, karteczki samoprzylepne
8. Uporządkowanie skojarzeń 
Dziecko uporządkuje skojarzenia na temat: mieszkańcy stawu
Mapa skojarzeń
9. Zabawa z chustą animacyjną: Spacer dookoła stawu
Dzieci na hasło nauczyciela: nazwa koloru, wbiegają na ten kolor
Pomoce: Chusta animacyjna

10. Zabawa z chustą animacyjną: Falowanie wody
Dzieci poruszają chustą zgodnie z opowieścią nauczyciela

11. Zabawa z chustą animacyjną: Rybak i rybka
Rybak stara się złapać rybkę


III. Zakończenie
12. Zabawa: Życzenia do złotej rybki
Dzieci przekazując sobie maskotkę ? rybkę wypowiadają życzenia
Pomoce: Maskotka - rybka
13. Działalność plastyczna: Złota rybka
Dziecko wykona złotą rybkę według własnego pomysłu
Kartki, kredki, farby, pędzle, skrawki materiału, wełna, folia aluminiowa..

Wyprawa w nieznane

 

 

 

0x01 graphic

 

0x01 graphic


