TANCOWALA IGLA Z NITKA, Gazetki dla rodziców, na gazetkę


Scenariusz zajęć umuzykalniających

Grupa wiekowa: 5 latki

Temat kompleksowy: BAWIMY SIĘ W PROJEKTANTÓW MODY.

Temat zajęć: ,,Tańcowała igła z nitką”- zabawy muzyczno- ruchowe, śpiewanie piosenek

i ćwiczenia ortofoniczne.

Cel główny: Umuzykalnienie dzieci - rozwijanie wrażliwości muzycznej.

Rozwijanie poczucia rytmu, słuchu muzycznego, głosu.

Rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem.

Wprowadzenie radosnego nastroju podczas zajęć.

Cele operacyjne:

Dziecko wie: - jakie czynności wykonuje krawcowa

- jak naśladować ruchem i głosem czynności krawcowej

- umie: - miło przywitać się i pożegnać piosenką z kolegami i koleżankami

- rozpoznać i naśladować odgłosy z warsztatu krawieckiego

- poruszać się estetycznie w rytm muzyki

- potrafi: -zaśpiewać piosenkę i zagrać na ,,samym sobie”

- reagować ruchem na przerwę w muzyce

- miło się bawić

Metody: - czynna- zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń;

- słowna- objaśnienia, metody żywego słowa;

- oglądowa- obserwacji i pokazu;

Formy: zajęcie z całą grupą

Środki dydaktyczne: podkłady muzyczne na CD, opaska ,,igły”, nagrane odgłosy ,

Ilustracje maszyny do szycia, nożyczek, szpilek,

chusta animacyjna, chustka, pianino, 2 bębenki,

Literatura:

- Pedagogika zabawy KLANZA

- ,,Kalendarz muzyczny w przedszkolu” U. Smoczyńska- Nachtman

- ,,Ruch i piosenka dla najmłodszych” M. Bogdanowicz

- ,,Plany miesięczne 5-latki” I. Salach

- ,,Metodyka wychowania muzycznego w przedszkolu” D. Malko

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa na powitanie ,,Witaj” według M. Bogdanowicz

Pomoce: podkład muzyczny ,,W co się bawić z dziećmi” cz. I - Piosenki i zabawy:

Ja wśród innych- nagranie 2 M. Bogdanowicz

Dzieci stoją w kole i kolejno śpiewem witają wszystkich uczestników zajęcia,

wymieniając jego imię.

Witaj ……,witaj ……..

Jak się masz? Jak się masz? - dz. machają do niego rękami

Wszyscy cię witamy, - wyciągają do niego ręce

wszyscy cię kochamy - krzyżują ręce na piersiach

bądź wśród nas, bądź wśród nas. - cała grupa chwyta się za ręce

2. Śpiew zbiorowy piosenki ,,W naszym przedszkolu pełno muzyki” z równoczesną

grą na ,,samym sobie”

Pomoce: podkład muzyczny ,,W co się bawić z dziećmi” cz. II - Piosenki i zabawy:

Ciało i przestrzeń- nagranie 32 M. Bogdanowicz

Dzieci śpiewając stoją w kole i odpowiednio do słów piosenki klaszczą w dłonie,

tupią, cmokają wargami, kląskają językami, uderzają dłońmi w przedmioty na sali.

W naszym pokoju pełno muzyki jest,

są instrumenty ,o których mało wiesz.

Ref. Nasze ręce klaszczą tak….. ( nogi tupią, wargi cmokają …itp.)

To jest muzyka , która cieszy nas.

3. Zabawa ruchowa z reakcją na przerwę w muzyce ,, Tańcowała igła z nitką” .

Pomoce: opaska ,,igły”, podkład muzyczny do biegu

Dzieci biegają w rytm muzyki. Na pauzę wykonują przysiad. Wybrane dziecko- ,,igła”

dotyka kolejno kolegów, którzy wstają i biegną za ,,igłą” tworząc nitkę.

4. Zagadki słuchowe ,,Odgłosy z warsztatu krawieckiego” .

Pomoce: nagrania odgłosów maszyny do szycia, cięcia nożyc krawieckich,

spadających szpilek, ilustracje do zagadek,

Nauczycielka puszcza kolejno nagrane odgłosy z warsztatu krawieckiego,

po odgadnięciu zagadki, dzieci wybierają odpowiednią ilustrację i próbują

naśladować usłyszany dźwięk:

szycie na maszynie- tur, tur, tur;

cięcie nożyczkami- ciach, ciach, ciach;

rozsypujące się szpilki- bach, bach, bach.

5. Zabawa ortofoniczna ,,Szyjemy sukienkę”.

Dzieci w trakcie opowiadania nauczycielki o szyciu sukienki przez krawcową,

naśladują odgłosy związane z wykonywanymi czynnościami: szur, wrr, puk, stuk.

6. ,,Szycie”- zabawa rytmiczno- muzyczna z wykorzystaniem chusty animacyjnej,

reagowanie na dźwięki wysokie i niskie.

Pomoce: chusta animacyjna, pianino,

Dzieci stoją w kole i trzymają chustę na wysokości tułowia , na dźwięki wysokie

podnoszą chustę nad głowy, na dźwięki niskie opuszczają na dół.

Następnie rolują chustę i ustawiają się gęsiego . W rytm muzyki do marszu idą po

chuście naśladując szycie ściegiem prostym , a następnie zygzakiem.

7. ,,Szycie na maszynie”- zabawa rytmiczno- ruchowa.

Pomoce: 2 bębenki, pałeczki

Dwoje dzieci ( chłopiec i dziewczynka) otrzymuje bębenek, stają daleko od siebie

i miarowo grają na instrumentach. Pozostałe dzieci ustawiają się w dwóch kołach

( dziewczynki i chłopcy) i maszerują rytmicznie- ,,szyją serwetkę” jedno za drugim.

Przy powtórce zmiana dzieci.

8. Zabawa kołowa ze śpiewem ,,Mam chusteczkę „

Pomoce: chustka, podkład muzyczny ,,W co się bawić z dziećmi” cz. I - Piosenki i

zabawy: Ja wśród innych- nagranie 40 M. Bogdanowicz

Dzieci w kole śpiewają piosenkę. Wybrane dziecko z chustką , tańczy po środku

koła, a następnie wręcza chustkę wybranej osobie, z którą się zmienia miejscami.

Mam chusteczkę haftowana, co ma cztery rogi,

kogo kocham, kogo lubię, rzucę mu pod nogi.

Tego kocham , tego lubię , tego pocałuję,

a chusteczkę haftowaną tobie podaruję.

9. Zakończenie zajęć- piosenka pożegnalna ,,Zajęcia skończone”.

Pomoce: podkład muzyczny - materiały KLANZA

Dzieci idąc w kole wspólnie żegnają się z nauczycielką śpiewają piosenkę:

Zajęcia skończone i chce nam się jeść, - głaskają się po brzuszkach

idziemy do domu , adieu , by , by , cześć! - machają na pożegnanie

Opracowała : Dorota Trzepacz

nauczycielka Przedszkola nr 16 w Bielsku-Białej


