Prawa dziecka E. Zuterek, SCENARIUSZE


SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ

PROWADZONEJ PRZEZ NAUCZYCIELKĘ ELŻBIETĘ ZUTEREK

W GRUPIE II w dniu 27.02.2009r.

Temat: Jesteśmy dziećmi i znamy swoje prawa

Cele ogólne:

Cele operacyjne

Metody pracy

Formy pracy

Środki dydaktyczne:

Ilustracje przedstawiające prawa dziecka, piktogramy, duża plansza gry rozłożona na podłodze, kolorowe stopy, duża kolorowa kostka do gry, balony z propozycjami zabaw, okienka z zadaniami do wykonania, pudełka niespodzianki, szarfy, kolorowe liczby, domino matematyczne, chusta animacyjna, duża maskotka misia, ilustracje owoców i warzyw, puzzle, worek z przyborami toaletowymi, koperty z puzzlami do układania, klej, płyty CD,

Przebieg zajęcia

  1. Powitanie - Witam wszystkie dzieci, które lubią się bawić, witam dzieci, które umyły dzisiaj ząbki, witam dzieci, które lubią owoce, witam dzieci, które lubią chodzić do przedszkola, itp.

  2. Rozmowa wprowadzająca - przypomnienie wiadomości o prawach dziecka - nauczycielka odkrywa kolejno ilustracje przedstawiające katalog praw dziecka, dzieci określają, których praw dotyczą przedstawione scenki oraz dobierają odpowiednie piktogramy.

  3. Zaproszenie do gry planszowej - podział dzieci na trzy zespoły (rozdanie kolorowych stóp) ,

  1. Przejście dzieci do dalszej gry w celu odkrycia kolejnych praw i analogicznie do pkt 3 wykonanie poszczególnych czynności

  2. Podsumowanie - układanie puzzli - na każdym stoliku przygotowana jest koperta z puzzlami. Koperty ponumerowane zawierają różną ilość elementów ( 1 - 5 elementów dla dzieci o mniejszych możliwościach, 2 - 8 elementów dzieci zdolne, 3 - 6 elementów pozostałe dzieci). Zadaniem zespołów jest ułożenie obrazka, przyklejenie go do kartki i umieszczenie obok właściwego piktogramu.

  3. Zakończenie zajęcia.

Propozycje zabaw

I Prawo do zabawy

  1. Zabawa „Zgadnij kogo nie ma”

  2. Pląs „Pingwin”

  3. Pląs „Ugi - bugi”

  4. Zabawa „Ptaszki w gniazdkach”

  5. Zabawa „Kto to jest” rozpoznawanie po dotyku

II Prawo do nauki

  1. Łączenie kropek - wykonanie pracy ołówkiem

  2. Rozpoznawanie cyfr - tworzenie kółek składających się z odpowiedniej ilości dzieci

  3. Rozpoznawanie kolorów - n-el pokazuje kolor dzieci mające szarfę w tym kolorze stoją pozostałe siadają

  4. Rozpoznawanie kolorów - n-el pokazuje kolor dzieci dotykają przedmiot w tym kolorze

  5. Matematyczne domino

III Prawo do zdrowia

  1. Ubieranie misia na spacer

  2. Talerz zdrowia - dzieci wybierają zdrową żywność i umieszczają ją na „talerzu”

  3. Zabawa przy muzyce - gimnastyka

  4. Układanie puzzli „Łazienka”

  5. Zabawa „Co jest w worku” rozpoznawanie poprzez dotyk przyborów toaletowych

2


