Scenariusz Wprowadzenie zbiorów klasa 2, SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MATEMATYKI


SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MATEMATYKI

TEMAT: Wyodrębnianie zbiorów, podzbiorów, część wspólna

METODY: Pogadanka, metoda poglądowa, praca z ćwiczeniami, opis

FORMY PRACY: praca indywidualna, grupowa, zbiorowa

KLASA: 2

CELE:

Uczeń:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zeszyty ćwiczeń, zestaw korków z butelek

PLAN LEKCJI:

Ogniwo lekcji

Treści lekcji

Metody kształcenia

Media dydaktyczne

Czas

1. Czynności organizacyjne

Powitanie uczniów. Sprawdzenie obecności. Zapisanie tematu.

-

Tablica

2 minuty

2. Ewaluacja wiedzy
i sprawdzanie zadania domowego

Przypomnienie tego, co robiliśmy na ostatnich zajęciach, (omawianie podręcznika)

-

-

3 minut

3. Wprowadzenie nowego tematu

Wytłumaczenie pojęcia zbiór, podzbiór, część wspólna

Opis, metoda poglądowa

Tablica

15 minut

4. Realizacja treści tematu, ćwiczenia i sporządzenie notatek

Rozwiązywanie zadań praktycznych z ćwiczeń

Metoda praktyczna

Ćwiczenia ucznia

20 minut

5. Rekapitulacja- powtórzenie

Powtórzenie wiadomości
z lekcji - ćwiczenia z korkami z butelek

Metoda praktyczna

Korki z butelek

5 minut

6. Zadanie i omówienie pracy domowej

-

-

-

-

AD 3.

- ZBIÓR - można powiedzieć, że jest to taki worek w którym znajdują się różne elementy

- PODZBIÓR - pewna „część” danego zbioru

- CZĘŚĆ WSPÓLNA - taka część która należy do kilku podzbiorów

Spróbujmy na obrazku:

0x08 graphic
0x08 graphic
Piłki gumowe i zielone

0x08 graphic
Zbiór kwiatków

Tulipany

0x08 graphic
Piłki zielone

0x08 graphic
Piłki gumowe

Róże

AD 5.

Mam dla Was takie pomocne zestawy. Jeden zestaw na parę i chciałabym żebyście ułożyli te korki tak jak Wam powiem. Dzięki temu mam nadzieje zbiory staną się dla Was prostsze

Ułóżcie korki w zbiory

  1. Zielone korki i inne kolory. Zauważcie część wspólną. Każdy z Was ma jeden zielony korek w innym odcieniu może on być częścią wspólną, ponieważ jest zielony, ale inny od reszty.

  2. Biały bez napisu i inne

  3. 10 korków i 3 korki

  4. 6 korków i 7 korków

  5. 13 korków i 0 korków - gdy w zbiorze nie ma żadnych elementów mówimy, że jest to zbiór pusty

A teraz zrobimy zbiór wszystkich korków w klasie. Niech każda para włoży swoje korki do woreczka i do dużej reklamówki. Mamy w ten sposób zbiór składający się z 8 podzbiorów.


