konspekty, rozne, Europa XIX wieku.


Prowadzący: Marcin Włodara

Data:

Klasa: V

Temat lekcji: Europa XIX wieku.

Treści programowe:

Cele lekcji - po zakończonych zajęciach uczeń powinien:

Pamięta:

Rozumie:

Potrafi:

  • Daty: 1789-1795, 1804 - 1815, 1814-1815, 1848 -1849

  • Pojęcia: kongres wiedeński, Święte Przymierze, Wiosna Ludów.

  • Wskazać na mapie zmiany terytorialne jakie zaszły w czasie Wiosny Ludów.

Metody pracy:

- rozmowa nauczająca (pogadanka),

- praca pod kierunkiem,

- praca z podręcznikiem programowym i ćwiczeniami programowymi,

- praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

- podręcznik programowy „Moje otoczenie. Historia i społeczeństwo 5” Jarosław Machnicki, Grzegorz Liebrecht, Jacek Wołowiec, Wydawnictwo MAC, Kielce 2001,

- zeszyt ćwiczeń do wyżej wymienionego podręcznika,

- Encyklopedia Gutenberga,

- mapa ścienna (szkolna).

Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela:

Czynności ucznia:

  • Powitanie, czynności porządkowe, sprawdzenie obecności. [ok. 5 min.]

  • Zadanie domowe: ćw.1, s.71 - notatka biograficzna jednego z działaczy polskich na emigracji we Francji.

  • Uczniowie przygotowują się do lekcji: wyjmują podręczniki, przygotowują się do sprawdzenia zadań domowych.

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Przedstawiają biografie: Henryka Dąbrowskiego, gen. Józefa Zajączka, gen. Karola Kniaziewicza, gen. Józefa Wybickiego.

Rekapitulacja wtórna [ok. 5 - 7 min.]:

  • Pytanie do klasy: jak wyglądała aktywność Polaków na emigracji przy formowaniu Legionów Polskich we Włoszech?

  • Jakie były okoliczności powstania i zniszczenia Księstwa Warszawskiego?

  • Uczniowie zgłaszają się, by udzielić odpowiedzi.

  • Uczniowie zgłaszają się, by udzielić odpowiedzi.

Zdanie wiążące [ok. 2 min.]:

  • Nie tylko Polacy w owym czasie starali się o odzyskanie wolności. Dążyło do tego wiele innych krajów Europy. Odchodzono od monarchii jako modelu rządzenia na rzecz demokracji.

Lekcja właściwa [ok. 25 min.]:

  • Proszę jednego ucznia o zapisanie tematu lekcji na tablicy.

  • Pytanie do uczniów: w którym kraju powstał taki model rządzenia, jak monarchia absolutna?

  • W latach 1789-1795 we Francji miała miejsce rewolucja francuska. W tym czasie obalono dziedziczną władzę absolutną. Obywatele stali się równi wobec prawa, bez względu na pochodzenie czy stan posiadania.

  • Pytanie do klasy: jak nazywa się dokument - najważniejszy w państwie, tzw. ustawa zasadnicza, określająca zasady działania państwa oraz prawa i obowiązki obywatela?

  • Pytanie do klasy: jakie dwa kraje wcześniej niż Francja uchwaliły swoje konstytucje?

  • W latach 1804 - 1815 Francją rządził Napoleon Bonaparte. Kontynuował ideały rewolucji, a jednocześnie prowadził liczne podbije terytorialne. Tym właśnie sposobem ideały rozprzestrzeniały się po kontynencie.

  • Nie wszystkim jednak podobał się nowy porządek społeczno - polityczny. Po obaleni Napoleona w latach 1814-1815 w Wiedniu obradował kongres polityków z państw, z którymi Francja toczyła konflikty zbrojne. Dążono do przywrócenia władców i granic sprzed epoki napoleońskiej. W większości przypadków to się udało.

  • By utrzymać nowy - stary porządek, Prusy, Rosja i Austria utworzyły tzw. Święte Przymierze. Mimo istnienia tego związku, w Europie wciąż wrzało.

  • Pierwszym krajem, który stanął do walki o wolność, była Grecja - wtedy pod panowaniem tureckim.

  • Grecy odnieśli sukces. Na czele państwa stanął król, a jego władzę określała konstytucja.

  • Następnie rozpadło się Królestwo Niderlandów, gdyż Belgowie utworzyli samodzielną monarchię, oddzielając się od Holandii.

  • Rok 1848 w Europie był rokiem niesamowitej i niespotykanej dotąd eksplozji społecznej aktywności, buntów, żądania reform. Francja stała się republiką z powszechnym prawem wyborczym (każdy obywatel ma prawo udziału w głosowaniu).

  • W krajach Świętego Przymierza wszystkie próby obalenia władzy były krwawo tłumione i kończyły się niepowodzeniem.

  • Również żądania Polaków i Węgrów nie doczekały się realizacji.

  • Mimo że tylko niewielki odsetek działań zakończył się sukcesem, ogólnospołeczne pobudzenie aktywności w latach 1848 -1849 nazwano Wiosną Ludów.

  • Druga połowa XIX wieku przebiegała już dużo spokojniej. Skupiono się przede wszystkim na tworzeniu organizacji społecznych, partii politycznych.

  • Z powodu osłabienia państwa tureckiego udało się utworzyć Rumunię, Serbię, Czarnogórę i Bułgarię.

  • Nastąpiło zjednoczenie rozbitych na małe państwa Włoch i Niemiec.

  • Uczeń zapisuje: „Europa XIX wieku”.

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Wybrany mówi: ten model powstał we Francji.

  • Uczniowie podnoszą rękę, by udzielić odpowiedzi. Wybrany mówi: jest to konstytucja.

  • Uczniowie podnoszą rękę, by udzielić odpowiedzi. Wybrany mówi: Stany Zjednoczone Ameryki Północnej oraz Polska.

  • Wybrany uczeń z pomocą nauczyciela wskazuje na mapie terytorium Turcji i jej grecką część.

  • Wybrany uczeń z pomocą nauczyciela wskazuje na mapie terytorium Królestwa Niderlandów.

  • Wybrany uczeń z pomocą nauczyciela wskazuje na mapie te terytoria.

  • Wybrany uczeń z pomocą nauczyciela wskazuje na mapie te terytoria

Rekapitulacja pierwotna [ok. 5 min]:

  • Pytanie do klasy: jakie były główne przyczyny Wiosny Ludów w Europie?

  • Uczniowie podnoszą ręce, by udzielić odpowiedzi.

  • Zadanie domowe: ćw. 4, s.76 z zeszytu ćwiczeń.

  • Czynności końcowe - uporządkowanie klasy, pożegnanie z uczniami.

  • Uczniowie porządkują swoje miejsca.

1


