konspekt ruch drogowy, nauczanie zintegrowane, Konspekty kl. 2


Konspekt zajęć zintegrowanych

Data: 14.09.2009r.

Temat dnia: Ruch drogowy

Cel główny: Utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze i utrwalenie znajomości znaków drogowych.

Cele operacyjne:

Uczeń:

- dodaje i odejmuje w zakresie 10.

- dostrzega prawidłowości w układzie liczb,

Metody pracy:

- pogadanka

- praktycznego działania

Formy pracy:

- indywidualna jednolita

Środki dydaktyczne:

- kontury domów, pojazdów mechanicznych, sygnalizatorów świetlnych i ludzi, brystol, farby, kredki, mazaki.

Ogniwa lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Środki dydaktyczne

Uwagi

Część wstępna

1.Czynności organizacyjno- porządkowe

2.Powtórzenie materiału z ostatniej lekcji.

3. Ustalenie tematu zajęć.

Wita się z uczniami, sprawdza obecność.

Prosi kolejno 4-5 uczniów o scharakteryzowanie głównych cech znaków informacyjnych, ostrzegawczych, zakazu, nakazu.

Odpytuje uczniów z dodawania i odejmowania w zakresie 10. Za każdą prawidłową odpowiedź rysuje na tablicy jedną literę, z których będzie można utworzyć hasło dnia.

Witają się z nauczycielką

Uczniowie po kolei omawiają znaki, a pozostała część klasy weryfikuje poprawność odpowiedzi.

Liczą w pamięci.

Tablica i mazak.

Część główna

1. Praca z kartami matematycznymi

2. Wycieczka na skrzyżowanie dróg

Prosi uczniów o samodzielne rozwiązanie zadania z kangurkiem.

Rysuje na tablicy oś liczbową i wspólnie z uczniami rozwiązuje zadanie 4, 5.

Prosi uczniów o samodzielne rozwiązanie kolejnych zadań.

Prosi uczniów o zajęciu miejsca na dywanie w kręgu.

Omawia plan wycieczki i kartę obserwacji ruchu drogowego, prosi o przypomnienie zasad bezpieczeństwa poruszania się po drogach.

Prowadzi uczniów na najbliższe skrzyżowanie dróg.

Prosi o wypełnienie karty obserwacji ruchu drogowego

Przeprowadza dzieci na drugą stronę ulicy.

Prowadzi uczniów do szkoły.

Zaprasza uczniów do zajęcia miejsca na dywanie. Nawiązuje dyskusję nt. odbytej wycieczki.

Zadaje pytania dotyczące zaobserwowanych na wycieczce zdarzeń:

- Jakie pojazdy poruszały się po ulicy?
- Gdzie chodzą piesi?
- Jak można bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy?
- O czym muszą pamiętać piesi i kierowcy samochodów?
- Co pomaga kierowcom samochodów bezpiecznie jeździć po ulicach?
- Jakie znaki drogowe widziały dzieci na wycieczce?
- Co stoi na skrzyżowaniach lub przy przejściach dla pieszych?

Przedstawia wyniki obserwacji.

Prosi o zastanowienie się nad możliwością zmniejszenia natężenia ruchu.

Dzieli uczniów na zespoły i prosi o przedstawienie ruchu postaci i pojazdów w określonej przestrzeni środkami malarskimi.

Rozwiązują zadanie.

Rozwiązują zadanie z pomocą nauczyciela.

Samodzielnie rozwiązują zadania.

Zajmują miejsca na dywanie.

Słuchają i odpowiadają pojedynczo na pytania nauczyciela.

Obserwują pieszych i sposób poruszania się pojazdów mechanicznych.

Wypełniają kartę obserwacji ruchu drogowego.

Przechodzą po pasach na drugą stronę ulicy z zastosowaniem zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

Wracają do szkoły i stosują w praktyce poznane zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i respektowaniu znaków drogowych.

Zajmują miejsca na dywanie. Wypowiadają się swobodnie nt. przeżyć związanych z wycieczką.

Odpowiadają pojedynczo na pytania.

Próbują wyciągnąć wnioski z obserwacji.

Proponują zastosowanie pojazdów ekologicznych.

Dzielą się rolami. Wycinają, kolorują kredkami, malują farbami, tworzą środowisko ruchu postaci i pojazdów. Łączą w całość zastosowane techniki i tworzą jeden wspólny plakat.

Karta matematyczna.

Karta matematyczna, tablica, mazak.

Karta matematyczna.

Podsumowanie i zakończenie

Nauczycielka podsumowuje pracę dzieci, dziękuje za piękną pracę na lekcji. Żegna się z uczniami

Żegnają się z nauczycielką.

opracowała:

Wioleta Dudzińska

1


