Źródła zagrożeń i degradacja środowiska przyrodniczego Polski, Konspekty lekcji


Konspekt lekcji w klasie III LO

Temat: Źródła zagrożeń i degradacja środowiska przyrodniczego Polski na przykładzie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego

Cele lekcji:

Uczeń zna, rozumie:

Uczeń umie, potrafi:

Cel wychowawczy; Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów

Metody i formy pracy: dyskusja-metaplan, burza mózgów, praca z tekstem źródłowym, mapami tematycznymi, praca w grupach.

Środki dydaktyczne: tekst źródłowy„ Czarny Śląsk” (z podr. J. Kop, M. Kucharska, E. Szkurłat „ Geografia 1- zakres podstawowy, PWN, Warszawa 2005), atlasy Polski, mapa zagrożeń środowiska przyrodniczego Polski, duże arkusze papieru, flamastry, kartki w różnych kolorach lub kształtach

Przebieg lekcji:

  1. Czynności organizacyjne

  2. Wprowadzenie

Na podstawie mapy „Zagrożenia środowiska przyrodniczego Polski”, wskaż obszary o bardzo dużej degradacji środowiska przyrodniczego w Polsce

Obszary: GOP, Legnicko-Głogowski, Krakowski, Koniński, Włocławski, Gdański, Puławski, Jeleniogórski, itd.

- na obszarze Polski wyróżniono blisko 30 obszarów ekologicznego zagrożenia, w których działalność spowodowała daleko idące naruszenia równowagi środowiska przyrodniczego. Degradacja środowiska przyrodniczego znacznie pogorszyła warunki życia. Na obszarach o najbardziej zanieczyszczonym środowisku przyrodniczym notuje się wzrost zachorowań na choroby nowotworowe i układu krążenia oraz zwiększenie śmiertelności niemowląt.

  1. Rozwinięcie.

Problem degradacji środowiska przyrodniczego na obszarze GOP- praca w grupach (4-5 osób);

- wyjaśnienie zasad pracy metodą metaplanu, rozdanie materiałów, opracowanie metaplanów w grupach, po wyznaczonym czasie omówienie wyników pracy.

4. Podsumowanie. Stworzenie wspólnego metaplanu na tablicy

Zadanie: Przedstaw zagrożenia i oceń stan środowiska przyrodniczego własnego regionu oraz podaj przykłady działań zapobiegających degradacji środowiska w regionie.


Przykład metaplanu

Jak jest? Jak powinno być?

  • Wyczerpywanie złóż

    • Racjonalna eksploatacja surowców

  • Przekształcenie rzeźby terenu min wyrobiska, hałdy górnicze

i hutnicze, nasypy, szczeliny, osiadanie, tąpnięcia terenu, groble itp.

    • Zachowanie naturalnych form rzeźby

  • Odpady przemysłowe i komunalne, składowanie w niewłaściwy sposób

    • Wprowadzenie czystych technologii, recykling, właściwa utylizacja i składowanie odpadów

  • Zdegradowanie wód powierzchniowych- ścieki przemysłowe, komunalne, skażenie wód podziemnych,

  • Obniżenie zwierciadła wód podziemnych.- lej depresyjny

    • Oczyszczalnie ścieków, zamknięty obieg wody w procesie produkcyjnym,

    • Ograniczenie, zaprzestanie działalności kopalnianej

  • Emisja zanieczyszczeń do atmosfery: pyły, tlenki siarki, fluor, związki metali

    • Stosowanie filtrów i urządzeń odpylających,

    • Zastosowanie niekonwencjonalnych źródeł energii

    • Likwidacja zakładów uciążliwych dal środowiska, rozwój przemysłów wysokiej technologii

  • Degradacja gleb, zniszczenie szaty roślinnej, fauny

  • Ochrona naturalnego krajobrazu, rezerwaty przyrody

  • Rekultywacja terenów np. zakładanie parków, zalesianie,

  • Zniszczenie krajobrazu, degradacja budynków, korozja metali, trudności w pozyskiwaniu wody pitnej

  • Zagrożenia zdrowia człowieka

  • Poprawa sytuacji zdrowotnej w regionie

Dlaczego nie jest tak, jak powinno być?

  • Rozwój górnictwa, nadmierna, nieracjonalna eksploatacja surowców w okresie PRL

  • Energetyka oparta na węglu kamiennym

  • Duża koncentracja przemysłu: znaczny udział przemysłu ciężkiego, przestarzałe technologie

  • Duże koszty wprowadzania nowych technologii

  • Ogromna koncentracja ludności- presja urbanizacyjna

  • Względy społeczne utrzymywania kopalni węgla kamiennego (problem bezrobocia w regionie)

  • Okręg jest terenem klęski ekologicznej, spowodowanej działalnością przemysłową - koncentracja zakładów przemysłu ciężkiego

  • Zanieczyszczenia zagrażają ludności zamieszkującej w tym regionie

  • Okręg wymaga szybkiej restruktrukturyzacji, co wiąże się także ze znacznymi kosztami i rosnącym bezrobociem

  • Obszar wymaga intensywnej rekultywacji,

  • Skala potrzeb związana z odbudową walorów przyrodniczych, wymaga zewnętrznych źródeł finansowania np. z funduszy UE

Wnioski


