02.Formy życia publicznego – partie polityczne, 12.PRACA W SZKOLE, ZSG NR 4 2008-2009, PG NR 5


Marek Biesiada 15-16.09.08

Konspekt lekcji WOS

w klasie III B, III C (PG 1) III D (PG 5)

Temat: Formy życia publicznego - partie polityczne.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • ?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Formy życia publicznego - partie polityczne.

    1. Partia polityczna

    • Co to jest partia polityczna?

    • Co umożliwia obywatelom partia polityczna?

    2. Program partii

    • Czym jest program partii politycznych?

    • Co to jest ideologia i idea?

    3. Podział partii ze względu na różnice ideologiczne.

    • Jaki jest podział partii politycznych ze względu na różnice ideologiczne?

    • Jakie są programy partii liberalnych?

    • Jakie są programy partii konserwatywnych?

    • Jakie są programy partii chrześcijańskich?

    • Jakie są programy partii socjaldemokratycznych?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 8.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Partia polityczna

    • dobrowolna organizacja, która dąży do zdobycia utrzymania władzy w państwie w celu realizacji swojego programu.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 9. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Program partii

    • zazwyczaj zawiera ocenę zjawisk społeczno-gospodarczych i ustrojowych w państwie oraz proponuje ich rozwiązanie. Partie polityczne swoje programy opierają na wybranej ideologii.

    • Ideologia - to zbiór idei społecznych i politycznych, interpretujących rzeczywistość i prezentujących wizję przyszłości w danym czasie, miejscu, w konkretnych warunkach ekonomicznych, społecznych i politycznych.

    • Idea - myśl (lac. Idea - to prawzór; z greckiego - oznacza kształt, wyobrażenia).

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 9-11. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Podział partii ze względu na różnice ideologiczne.

    a) Partie liberalne.

    • człowiek, społeczeństwo i prawa obywatelskie:

    • wolność osobista, rozporządzania własnością, słowa, druku, sumienia,

    • akceptują zróżnicowanie społeczeństwa na bogatych, średniozamożnych i biednych,

    • prawo do własności prywatnej;

    • gospodarka:

    • popieranie gospodarki wolnorynkowej oraz wolności ekonomicznej jednostki i własności prywatnej;

    • państwo:

    • państwo powinno być praworządne, sprawne i mieć niewielki zakres kompetencji,

    • jego zadaniem powinno być tworzenie prawa, strzeżenie bezpieczeństwa obywateli i tworzenie warunków gwarantujących wolność obywateli i nietykalność własności prywatnej

    • państwo powinno być demokratyczne z wyraźnym zachowaniem trójpodziału władzy (ustawodawczą, wykonawczą sądowniczą);

    • przykłady partii: Partia Wolnych Demokratów w Niemczech; Liberalna Partia w Wielkiej Brytanii.

    b) Partie konserwatywne.

    • człowiek, społeczeństwo i prawa obywatelskie:

    • odwołują się do tradycji, podkreślają rolę religii w życiu człowieka i społeczeństwa,

    • religię traktują jako źródło wierzeń religijnych oraz zbiór dobrego moralnego postępowania,

    • akceptują podział społeczeństwa na bogatych i biednych ponieważ ludzie mają różne zdolności i umiejętności,

    • każdy człowiek ma prawa i obowiązki,

    • bez względu na zawód i pozycję społeczną ma ważną rolę do odegrania w społeczeństwie, powinien dążyć do zachowania określonego ładu, porządku społecznego, którego zasady zostały określone przez religię, tradycję i historię,

    • dobro ogółu stawiają nad interes jednostki;

    • gospodarka:

    • popieranie gospodarki wolnorynkowej,

    • wspieranie prywatnej przedsiębiorczości (a zwłaszcza małe przedsiębiorstwa),

    • prawo własności uznają za naturalne prawo człowieka;

    • państwo:

    • zwolennicy systemu parlamentarnego z silną władzą wykonawczą,

    • w państwie powinno być porządek i prawo, które powinno regulować życie społeczne,

    • przeciwni rewolucjom, które burzą porządek społeczny;

    • przykłady partii: Partia Konserwatywna w Wielkiej Brytanii.

    c) Partie chrześcijańskie

    • człowiek, społeczeństwo i prawa obywatelskie:

    • prawo do życia,

    • prawo do swobodnych praktyk religijnych,

    • prawo do życia religijnego,

    • prawo do posiadania własności,

    • prawo do odpowiednich warunków pracy;

    • gospodarka:

    • gospodarka rynkowa,

    • zachowanie uprawnień socjalnych, szczególnie dla najuboższych grup społecznych;

    • państwo:

    • popierają silne państwo z silną władzą wykonawczą;

    • przykłady partii: Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna i Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Niemczech, Włoska Chrześcijańska Demokracja.

    d) Partie socjaldemokratyczne.

    • człowiek, społeczeństwo i prawa obywatelskie:

    • sprawiedliwość społeczna polegająca na sprawiedliwym podziale dóbr,

    • równość społeczna rozumiana jako równość szans (np. powszechny dostęp do bezpłatnej oświaty),

    • równość wobec prawa;

    • aprobują katalog praw i swobód demokratycznych,

    • gospodarka:

    • popierają gospodarkę rynkową z możliwością interwencjonizmu państwowego, opartą na różnych formach własności,

    • akcentują znaczenie praw socjalnych i ekonomicznych dla człowieka i społeczeństwa;

    • państwo:

    • państwo demokratyczne, w którym istotną rolę odgrywa parlament reprezentujący interesy całego społeczeństwa;

    • przykłady partii: Socjaldemokratyczna Partia Niemiec, Partia Pracy w Wielkiej Brytanii.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Co to jest partia polityczna?

    • Co umożliwia obywatelom partia polityczna?

    • Czym jest program partii politycznych?

    • Co to jest ideologia i idea?

    • Jaki jest podział partii politycznych ze względu na różnice ideologiczne?

    • Jakie są programy partii liberalnych?

    • Jakie są programy partii konserwatywnych?

    • Jakie są programy partii chrześcijańskich?

    • Jakie są programy partii socjaldemokratycznych??

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Stwórzcie swoją partię polityczną oraz stwórzcie jej program polityczny

    Zadanie 1 i 3/ s. 14

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


