![]() | Pobierz cały dokument 808.doc Rozmiar 34 KB |
Scenariusz zajęć dla dzieci 5 - letnich z elementami muzykoterapii w oparciu o zmodyfikowany Mobilny Model Rekreacji Muzycznej Macieja Kieryła
Cele: - rozwijanie wyobraźni twórczej w połączeniu z procesem działania;
rozładowanie negatywnych emocji za pomocą ruchu i gry na instrumentach perkusyjnych;
wyczucie możliwości własnego ciała.
Pomoce: -
krążki,
instrumenty perkusyjne: kołatka, grzechotka, bębenek, trójkąt, tamburyno, pudełko akustyczne, tworzywo akustyczne - papier, folia szeleszcząca, metal, drewno;
nagranie muzyki uspokajająco - relaksacyjnej z albumu R. Kulika „Wiosna”
Przebieg zajęcia;
I ODREAGOWANIE
Marsz po kole z piosenką wybraną przez nauczyciela ( utwór musi być dobrze znany dzieciom). Po uprzedniej zapowiedzi nauczyciel kolejno zmienia charakter muzyki przechodząc od marszu do biegu i podskoków. Podczas przerwy w muzyce dzieci zatrzymują się tworząc różne figury własnym ciałem.
Dzieci rozbiegają się po całej sali tak, aby każde miało swobodę poruszania się w miejscu. Każde dziecko otrzymuje małą obręcz (krążek). Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, iż kolejno usłyszą dwa fragmenty muzyki, które będą się różniły. Pierwszy fragment, bardzo powolny: dzieci siadają na krążkach, „usypiają” w dowolnie wybrany sposób. Podczas drugiego fragmentu (muzyka agresywna - heavy metal), dzieci biorą do ręki krążki (lusterko) i robią do nich różne miny.
Krążki pozostają rozłożone na dywanie. Nauczycielka odtwarza z kaset różne fragmenty muzyki, podczas ich brzmienia dzieci podskakują po całej sali. W tym czasie nauczycielka zabiera dwa krążki. Gdy muzyka cichnie, dzieci biegną do krążków. Te, które nie znajdą wolnego krążka, muszą wyklaskać, zaśpiewać lub wytupać podany przez nauczycielkę prosty rytm.
Seria „trzech oddechów” (rodzaj „przerywnika” wprowadzony by zapobiegać znużeniu i osłabieniu koncentracji).
II ZRYTMIZOWANIE:
Dzieci spacerują z krążkami w dłoniach przy współbrzmieniu spokojnej muzyki. Gdy muzyka przybiera charakter marszowy, tworzą koło i maszerując akcentują pierwszą miarę taktu uderzeniem w krążek.
Dzieci kładą krążki na podłogę, stają na nich „na baczność”. Nauczycielka tłumaczy, iż dzieci zaraz usłyszą melodie z „Krainy robotów”, zaś wszystkie roboty będą się poruszały rytmicznie po swoim Królestwie. Gdy muzyka cichnie, roboty wchodzą na najbliżej leżący krążek i zatrzymują się.
![]() | Pobierz cały dokument 808.doc rozmiar 34 KB |