SCENARIUSZ ZAJĘĆ wasnođci dyielenia, matematyka w kształceniu zintegrowanym


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat dnia: Wprowadzenie własności dzielenia.

Cel ogólny: Zapoznanie z własnościami dzielenia.

Cele szczegółowe:

Tok zajęć:

  1. Dzieci dostają „koszulki liczbowe”. Nauczyciel rozkłada na podłodze wyspy z liczbami 12, 16 i 24. Mówi do dzieci:

- „To jest wyspa 12. Proszę niech wstaną wszystkie podzielniki tej liczby.”

- „Jakie ta liczba ma podzielniki?”

- „Ile ich jest?”

- „Zapiszcie to na osi liczbowej.”

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

  1. Nauczyciel zadaje polecenia:

  1. Wprowadzenie własności dzielenia.

      1. dzielenie przez 0

Nauczyciel zadaje zadanie matematyczne: „Baca chce umieścić owieczki w zagrodach. Jednak owieczki mu uciekły. Więc wkłada owieczki do 4 zagród.” (Nauczyciel pokazuje jak łapie owieczkę (pokazuje łapiąc powietrze) i wkłada ją do zagrody.

Działanie matematyczne : 4 : 0 = 0

Wierszyk:

Przez O podzielić się nie uda,

nikomu nie wyjdą takie cuda.

      1. dzielenie przez 1

Nauczyciel zadaje zadanie matematyczne: Baca chce umieścić do jednej zagrody 1 owieczkę. A ma 4 owieczki. Więc ile zagród potrzebuje baca?

Działanie matematyczne: 4 : 1 = 4

Wierszyk:

Gdy dzielisz przez 1 liczb daną,

w wyniku uzyskasz taką samą.

      1. rozdzielność dzielenia względem dodawania

Nauczyciel zadaje zadanie matematyczne:

Rozkładamy 72 zł na 40 zł i 32 zł.

Zapis matematyczny:

72 : 4 = (40 + 32) : 4 = (40 : 4) + (32 :4) = 10 + 8 = 18

Rozłożę 123 zł na 120 zł i 3 zł.

Zapis matematyczny: 123 : 3 = (120 : 3) + (3 : 3) = 40 + 1 = 41

d) rozdzielność dzielenia względem odejmowania

Miałam 96 złotych i kupiłam 4 książki. Ile zapłaciłam za 1 książkę? Jak możemy to policzyć, żeby było nam łatwiej?

96 zł dopełnię do 100 zł, odejmę 4 zł i podzielę te liczby przez 4.

Zapis matematyczny: 96 : 4 = (100 - 4) : 4 = (100 : 4) - (4 : 4) = 25 - 1 =24

  1. Rozwiązywanie zadań matematycznych”

      1. 96 : 4 = (80 + 16) : 4 = (80 : 4) + (16 :4) = 20 + 4 = 24

      2. 993 : 3 = (990 + 3) : 3 = (990 : 3) + (3 : 3) = 330 + 1 = 331

  1. Ewaluacja

Wypełnianie planszy ewaluacyjnej przez całą klasę. Dzieci łącza działanie matematyczne z jego ułatwieniem.

Karta ewaluacyjna

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

18 : 3

(9 : 3) + (9 : 3)

32 : 4

(12 : 4) + (20 : 4)

25 : 5

(15 : 5) + (10 : 5)

(12 : 3) + (12 : 3)

24 : 3

(18 : 6) + (6 : 6)

24 : 6


