![]() | Pobierz cały dokument scenariusz.lekcji.dla.kl.konspekty.doc Rozmiar 40 KB |
SCENARIUSZ LEKCJI DLA KL. „I”
TEMAT BLOKU: WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA.
TEMAT DNIA: SĄ RÓŻNE ZBIORNIKI WODNE.
CELE GŁÓWNE:
Rozpoznawanie i nazywanie naturalnych zbiorników wodnych,
Przyporządkowywanie zwierząt do odpowiednich zbiorników,
Wprowadzenie i nauka pisania litery „w”, „W”,
CELE OPERACYJNE (uczeń):
Uważnie słucha tekstów czytanych przez nauczyciela,
Wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu,
Rozpoznaje i nazywa naturalne zbiorniki wodne,
Pisze litery „w”, „W”,
Dzieli wyrazy na głoski sylaby,
METODY:
Słowne: rozmowa,
Aktywizujące: zabawa ruchowa.
Oglądowe: pokaz ilustracji
FORMY:
Grupowa,
Indywidualna.
POMOCE DYDAKTYCZNE: opowiadanie Stanisława Karaszewskiego „Nad wielka wodą”, duża ilustracja do opowiadania, chusta animacyjna, karta pracy „Wesoła szkoła i przyjaciele”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela „Nad wielką wodą” Stanisława Karaszewskiego, ukierunkowane pytaniami:
O jakich zbiornikach wodnych rozmawiali chłopcy?
Jakie zwierzęta żyją w tych zbiornikach?
Wypowiedzi dzieci na podstawie wysłuchanego tekstu i wcześniej podanych pytań.
Obserwacja ilustracji na tablicy. Rozpoznawanie i nazywanie naturalnych zbiorników wodnych. Przyporządkowywanie zwierząt wodnych do akwenów.
Zabawa ruchowa z chustą animacyjną „Rybak i rybka” wg Klanza:
Uczniowie stoją w kręgu trzymając brzeg chusty. Wybieramy dwie osoby, które przyjmują rolę ,,rybaka” i ,,rybki”. Rybak wchodzi na chustę i stara się złapać pływającą w wodzie rybkę. Bawiący się falują chustą, utrudniając w ten sposób zadanie rybakowi. Gdy ten złapie rybkę, następuje zmiana par.
Analiza i synteza słuchowa wyrazów podstawowych: woda i Witek.
Podziel na sylaby wyrazy: woda, Witek.
Dz. wo-da Wi-tek
Podziel na głoski te wyrazy:
Dz. w-o-d-a W-i-t-e-k
Jaką głoskę słychać na początku wyrazu woda?
Podaj inne wyrazy rozpoczynające się głoską w.
Podaj wyrazy kończące się głoską w i mające w środku głoskę w.
Wprowadzenie małej i wielkiej, drukowanej i pisanej litery w, W.
Czym różnią się litery w, W pisane od drukowanych?
Co przypomina litera w, W?
Nauka pisania litery w, W po śladzie, pisanie małej i wielkiej litery „w” w liniaturze (karta pracy).
Oznaczanie miejsca głoski „w” w wyrazach (karta pracy).
![]() | Pobierz cały dokument scenariusz.lekcji.dla.kl.konspekty.doc rozmiar 40 KB |